A XXI. Század Intézet legújabb elemzésében hangsúlyozza, hogy a patrióta értékek és eszmék napjainkban elengedhetetlen szerepet játszanak a társadalmi diskurzusban. A tanulmány rámutat, hogy a nemzeti identitás megőrzése és erősítése különösen fontos a gl
A szakember rámutatott arra: Ausztriában néhány nap alatt 180 fokos fordulatot vettek a politikai események, miután először a koalíciós tárgyalások jutottak zsákutcába a liberális NEOS egyeztetésekről történő kivonulása miatt, majd a Néppártot (ÖVP) vezető Karl Nehammer nemcsak kormányfői, de pártvezetői pozíciójáról is lemondott.
Alexander Van der Bellen szövetségi elnök aggodalommal figyeli az FPÖ növekvő befolyását, ami arra késztette, hogy "végül a cselekvés mellett döntsön" és kormányalakítási megbízást adjon Herbert Kicklnek. Érdekes, hogy Kickl csak most kapta meg ezt a lehetőséget, holott szeptemberben pártja magabiztos győzelmet aratott a választásokon - hívta fel a figyelmet Biró András. A szakértő megjegyezte, hogy valószínűleg a hagyományos hatalmi játszmákra épülő stratégia kudarcot vallott, amely célul tűzte ki az FPÖ hatalomból való kiszorítását.
Felidézte: az Osztrák Szabadságpárt 29 százalékot elérve történelmi győzelmet aratott szeptember végén, ám Alexander Van der Bellen szövetségi elnök a szokásjogot megtörve a második helyen végző Néppárt elnökét, az országot 2021 óta kancellárként vezető Karl Nehammert bízta meg kormányalakítással.
Nehammer már a választási kampány során világossá tette, hogy nyitott lenne az FPÖ-vel való együttműködésre, de csak akkor, ha Herbert Kickl visszavonja kancellári törekvéseit. Az ÖVP elnöke végül a szociáldemokratákkal és liberálisokkal kezdett tárgyalni a koalícióról, azonban több mint három hónap elteltével sem sikerült megállapodásra jutniuk. Így megnyílt a lehetőség egy FPÖ-ÖVP koalíció előtt, még akkor is, ha ez Kickl kancellári ambíciójának feladásával járna - tette hozzá.
Alexander Van der Bellen szövetségi elnök kifejtette, hogy kénytelen volt feladni korábbi ellenállását. A helyzet hátterében a Nehammer irányításával zajló koalíciós tárgyalások csődje áll: a fősodor számára most már inkább a keserű valóság elfogadása tűnik a jobb megoldásnak, amely szerint az FPÖ és Kickl hatalomra jutása elkerülhetetlen, mintsem hogy új választásokra bocsátkozzanak.
Biró András szerint egyesek a képviseleti demokrácia védelmét úgy értelmezik, hogy a nép többségének akaratát képviseli egy olyan konstelláció, amelynek tagjai a második, a harmadik és a negyedik helyen végeztek, és a választást megnyerő pártot politikai karanténba zárják. Ám Ausztriában megmutatkozott, hogy az ilyen, "pusztán hatalomtechnikai alapokon nyugvó, protestkoalíció" törékeny és kontraproduktív hatással bír az állampolgárokra.
Az elemző hangsúlyozta, hogy az FPÖ és az ÖVP koalíciós tárgyalásainak sikeressége nem biztos, hogy garantált. Az FPÖ támogatói elsősorban a bérből és fizetésből élő rétegből kerülnek ki, így valószínűtlen, hogy a gazdasági megszorítások közvetlenül őket érintenék. Véleménye szerint a párt leginkább a migránsok szociális juttatásainak drasztikus csökkentésére, valamint a "klímabarát beruházások" leállítására fog fókuszálni.
Ha az újabb koalíciós tárgyalások sem vezetnek eredményre, akkor elkerülhetetlenné válik új választások kiírása, amire azonban május előtt nem kerülhet sor. "Mindez az Ausztriát sújtó társadalmi, gazdasági és pénzügyi válság további mélyülését vonná magával, amelyet a Kicklt és az FPÖ-t kizárni akaró, szűklátókörű hatalmi elit idézett elő" - fogalmazott Biró András.
Rávilágított arra, hogy az FPÖ növekedése Ausztriában tovább fokozza azt a már évek óta megfigyelhető jelenséget, amely a nemzeti szuverenista pártok térnyerését és egyre meghatározóbb szerepvállalását mutatja. Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt a Fidesz-KDNP 2010 óta irányítja Magyarországot, míg Olaszországban Giorgia Meloni vezette Olaszország Fivérei (FdI) stabil parlamenti többséggel bír, együttműködve szuverenista partnereivel, mint a Lega és a Forza Italia. Hollandiában a Szabadságpárt (PVV) szintén a hatalom közelébe került. Csehország esetében, ahol Andrej Babiš vezetésével az ANO kormányzott 2013 és 2021 között, a legutóbbi választások során ellenzékbe szorult, de az idei őszi választásokra vonatkozó felmérések alapján nagy eséllyel visszatérhet a hatalomba – tette hozzá.
Az Európai Parlamentben a Patrióták Európáért (PfE) szövetség, amelyet az ANO, a Fidesz és az FPÖ alapított, folyamatosan növekvő sikerrel mutat be egy alternatív jövőképet Európa számára - hangsúlyozta a szakértő.