Kérlek, tedd fel a kérdést így: "Lehetőség van arra, hogy az özvegyi nyugdíjat visszamenőleg is kifizessék?"


Édesapám 2015-ös halála után csak édesanyámmal ketten maradtunk. Az özvegyi nyugdíjat akkor egy évig kapta, de tavaly februárban kiderült, hogy a törvény megváltozott. Most már azok is jogosultak az özvegyi nyugdíjra, akik elmúltak 57 évesek, és felneveltek egy gyermeket, így anyu gyorsan kérvényezte a további támogatást, amit azóta is rendszeresen megkap. Fontos, hogy 57. életévét már 2020-ban betöltötte, ezért utólag is igényt tartott a 2023 előtti három év özvegyi nyugdíjára. Sajnos a Szociális Biztosítótól azt a választ kapta, hogy nem jár neki a visszamenőleges kifizetés, a törvény szövegére hivatkozva. Ön mit gondol, van-e esély arra, hogy ezt a pénzt végül megkapja?

Az özvegyi nyugdíj kérdése már 2024 májusában is terítéken volt rovatunkban. Akkoriban a nyugdíjak általános jellemzőit úgy fogalmaztuk meg, hogy ezek a társadalombiztosítási rendszer elengedhetetlen elemei. A jogosultságot különböző tényezők, mint a kor (öregségi nyugdíj), a fizikai állapot (rokkantsági nyugdíj), vagy a családi helyzet (özvegyi és árvasági nyugdíj) határozzák meg. Ez a mechanizmus érvényesült olvasónk édesanyjának esetében is, aki férje elvesztése után vált jogosulttá az özvegyi nyugdíjra.

A Tt. 461/2003 számú törvény, amely a társadalombiztosítással foglalkozik, az özvegyi nyugdíj folyósításának két fő szakaszát határozza meg. Az első szakasz a házastárs halálát követő két évben zajlik. Ezt követi a második szakasz, amely csak akkor ér véget, ha az özvegy új házasságot köt, vagy ha a bíróság jogerősen megállapítja, hogy az özvegy szándékos bűncselekmény révén okozta a házastársa halálát. Azonban a második szakaszra való jogosultság nem automatikus, hiszen csak azok kérhetik, akik megfelelnek bizonyos törvényi feltételeknek. Ilyen feltételek például, hogy az özvegy eltartott gyermeket nevel, vagy 70%-os rokkantsági nyugdíjban részesül, esetleg elérte a nyugdíjkorhatárt. Emellett figyelembe kell venni, ha az özvegy legalább három gyermeket nevelt fel, vagy ha két gyermeke van, és elérte az 52. életévét, vagy ha egy gyermeket nevelt fel, és betöltötte az 57. életévét. Fontos megemlíteni, hogy a Tbt. 112/1. §-a értelmében a Szociális Biztosító akár három évre visszamenőleg is megítélheti az özvegyi nyugdíjat, amennyiben kiderül, hogy az érintett személy korábban is jogosult lett volna rá.

Most térjünk vissza olvasónk édesanyjához, aki férje elvesztése után az első évben özvegyi nyugdíjat kapott, hiszen 2022 végéig ez volt a jogosultság időtartama. Csak a 2023. január 1-jén életbe lépett törvénymódosítás után hosszabbodott meg ez az időszak két évre. A levél alapján az édesanya az első év letelte után formálisan teljesítette az egyik feltételt az özvegyi nyugdíj további folyósításához, mivel már 2020-ban betöltötte 57. életévét, és felnevelte a gyermekét (az olvasónkat). Itt azonban felmerül egy fontos kérdés: az említett törvényi feltételt csak a 2023-as módosítás során vezették be, és alá van vetve a jogszabályok visszamenőleges hatályának tilalmának, amely szerint egy új törvény csak a jövőbeni helyzetekre alkalmazható, vagyis a hatályba lépése utáni jogviszonyokra vonatkozik.

Az anyuka, aki már 2020-ban betöltötte az 57. életévét és addig egy gyermeket nevelt, sajnos hiába várta a támogatást, hiszen a vonatkozó jogszabályi feltétel csak 2023-ban lépett életbe. Ennek következtében a Tbt. 112/4. §-a értelmében, ha 2024 februárjában benyújtja a kérelmét, akkor visszamenőleg legfeljebb 2023. január 1-jéig jogosult az özvegyi nyugdíjra. Ez a dátum jelenti azt a pillanatot, amikor a törvény által megfogalmazott jogosultságok érvénybe léptek, lehetővé téve számára, hogy újra részesüljön az özvegyi nyugdíj előnyeiből.

Related posts