A kereskedők véleménye szerint az árrésstop súlyos, visszafordíthatatlan károkat idézhet elő a gazdaságban.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint az intézkedés csak rövid távon fojtja le az inflációt. Az árrésstop kivezetése mellett érvelnek.
Az árrésstop rövid távú megoldásként csupán ideiglenesen fékezi az inflációt, ugyanakkor hosszú távon súlyos következményekkel járhat a nemzetgazdaság számára - hívta fel a figyelmet kedden az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). A szervezet egyben ajánlást is megfogalmazott az intézkedés fokozatos eltörlésére.
A szövetség kifejtette, hogy az árrés csökkentésének elméleti célja az infláció mérséklése. A gyakorlatban azonban ez olyan beavatkozást eredményez az árképzésben, amely a kereskedők nyereségét csökkenti, vagy akár tovább növeli az eddig elszenvedett veszteségeiket. Ez a helyzet komoly fenyegetést jelent a működésükre nézve. Hozzátették, hogy ha a kereskedők nem tudják stabilizálni a helyzetüket, nemcsak a fejlődésük válik lehetetlenné, hanem a fennmaradásuk is egyre inkább kérdésessé válik.
"Az árrésstop kiterjesztése és meghosszabbítása éles ellentmondásban áll a piacgazdaság alapelveivel, és hosszú távon káros hatással lesz a hazai kiskereskedelemre. Ennek következményeként a magyar családok és nyugdíjasok szenvedik el a legnagyobb hátrányokat."
- fogalmazott a szervezet.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) álláspontja szerint az infláció mérséklését hosszú távon már az élelmiszer-árstop sem tudja hatékonyan elősegíteni. Ezen kívül a háztartási és tisztítószerek árának beavatkozása rövid távon sem tűnik indokoltnak. Az elemzésük rámutat, hogy ebben a termékkategóriában az elmúlt egy év során tapasztalt áremelkedés minimálisra korlátozódott, sőt, a háztartási szerek jelenleg inkább lefelé nyomják az inflációt.
Nagy Márton jelentős lehetőséget észlel az árrésstop kiterjesztésében.
Az élelmiszerek árréscsökkentésének intézménye valóban átmeneti áresést eredményezett, azonban ennek hosszú távú fenntartása komoly károkat okozhat a gazdaság egészére nézve. A közleményben kiemelték, hogy ez a gyakorlat korlátozza a vállalatok fejlődési lehetőségeit, és hosszú távon akár a működésük ellehetetlenüléséhez is vezethet.
A szövetség tájékoztatása szerint a magyar kiskereskedelmi láncok egy része már az új intézkedések bevezetése előtt is veszteséges működést mutatott, míg mások csupán mérsékelt nyereséggel gazdálkodtak. Azt is hangsúlyozták, hogy az élelmiszer-árrésstop, még ha a május végi kivezetése meg is valósul, legalább egy évvel meghosszabbítja a kiskereskedelmi szereplők hatékonyságjavító beruházásainak elhalasztását. Ennek következményeként a jövőben az árakban, a munkaerő létszámában, és végső soron a fogyasztók kiszolgálásának minőségében is kedvezőtlen hatások várhatóak.
A kereskedők elfogadták az árrésstopot, de Nagy Mártont ez már cseppet sem érinti.