Az S&P hirtelen döntést hozott, és felminősítette Olaszország hitelminősítését.

Azzal párhuzamosan, hogy a magyar hitelminősítés kilátását stabilról negatívra rontotta az S&P Global hitelminősítő péntek éjszaka, váratlanul felminősítette Olaszországot, BBB-ről BBB+ szintre. Mindezt amellett lépte meg a hitelminősítő, hogy az olasz kormány a minap a felére csökkentette saját gazdasági növekedési előrejelzését, és maga az intézmény növekvő GDP-arányos adósságrátát prognosztizált.
A pénteki olasz döntés váratlanul érte a piacokat, mivel csupán néhány nappal azelőtt Olaszország drasztikusan csökkentette növekedési előrejelzéseit a globális piaci zűrzavarok közepette. Ezen kívül bejelentették, hogy az ország hatalmas államadóssága idén és jövőre is növekedni fog - figyelmeztet a Reuters.
Az S&P Global a felminősítést a csökkenő költségvetési hiány, az erős exportteljesítmény és a magas belföldi megtakarítási szint alapján indokolta. Ezen kívül kiemelték, hogy az Európai Központi Bank képes hatékonyan kezelni az esetleges inflációs nyomásokat, ami tovább növeli a gazdaság stabilitásába vetett bizalmat.
Lényeges, hogy a hitelminősítő stabil kilátást rendelt az új besoroláshoz.
A felminősítés Olaszország javuló gazdasági, külső és monetáris puffereit tükrözi a növekvő globális ellenszélben, valamint azt a fokozatos előrehaladást, amelyet a közpénzügyek stabilizálásában ért el a világjárvány kezdete óta
- jelentette be az S&P Global.
A döntés azután érkezett, hogy a Fitch a közelmúltban megerősítette BBB besorolását pozitív kilátással, míg a Moody's Baa3 szinten tartja Olaszországot stabil kilátással.
Az S&P felminősítése jelentős támogatást jelent Giorgia Meloni olasz miniszterelnök számára, aki csütörtökön Donald Trump amerikai elnökkel találkozik Washingtonban. A megbeszélés várhatóan az amerikai kereskedelmi vámokra összpontosít, amelyek világszerte megrázták a pénzpiacokat és beárnyékolták a gazdasági kilátásokat.
Az S&P Global kiemelte, hogy Olaszország nettó külső hitelezői pozíciója az elmúlt öt évben a GDP mintegy 15%-ára erősödött, szemben a járvány előtti közel egyensúlyi helyzettel.
Az S&P értékelése a római kormány költségvetési politikájának megbízhatóságát tükrözi, ezzel elismerve annak komolyságát.
- nyilatkozta Giancarlo Giorgetti gazdasági miniszter. Hozzátette: "az általános bizonytalan légkörben továbbra is az óvatosság és a felelősségteljes hozzáállás lesz irányadó számunkra."
Az S&P hitelminősítő 2022 júliusa óta nem változtatott Olaszország hitelbesorolásán vagy kilátásain. Ekkor, Mario Draghi korábbi miniszterelnök kormányának megbukását követően a kilátásokat pozitívról stabilra módosították.
A mostani döntés tehát azután érkezett, hogy szerdán Olaszország elkötelezte magát a költségvetési hiány kordában tartása mellett, miközben jelentősen csökkentette gazdasági növekedési előrejelzéseit az amerikai kereskedelmi vámokkal kapcsolatos növekvő bizonytalanság közepette.
Már Trump vámemelési bejelentései előtt is gyakorlatilag stagnált az euróövezet harmadik legnagyobb gazdasága, és ez a tendencia 2024 közepe óta tart. Tavaly a negyedik negyedévben az olasz GDP csupán 0,1%-os növekedést mutatott az előző három hónaphoz képest, miután a harmadik negyedév során egyáltalán nem változott. A közeljövőben sem valószínű, hogy jelentős élénkülés következik be.
A szerdán nyilvánosságra hozott, hosszú távú gazdasági keretrendszerében
A kormány módosította a gazdasági kilátásait: a 2025-ös GDP-növekedés előrejelzését 1,2%-ról 0,6%-ra csökkentette, míg a 2026-os várakozást 1,1%-ról 0,8%-ra mérsékelte.
A pénzügyminisztérium megerősítette az előzőleg közzétett becslését, miszerint a 2025-ös költségvetési hiány a nemzeti össztermék 3,3%-át fogja kitenni. Ezen kívül továbbra is kitart amellett, hogy 2026-ra a költségvetési hiányt az Európai Unió által meghatározott, GDP-arányos 3%-os határ alá csökkenti, célként pedig egy 2,8%-os értéket tűzött ki.
Ugyanakkor jelezte, hogy az államadósság – amely Görögország után a második legnagyobb az euróövezetben – a tavalyi GDP-hez viszonyított 135,3%-ról várhatóan 2026-ra 137,6%-ra nő, mielőtt a következő évben enyhe csökkenést mutatna.
Az S&P szintén 0,6%-os GDP-növekedést prognosztizál Olaszország számára az idei évre, összhangban Meloni kormányának előrejelzésével, és azt állítja, hogy az ország növekvő adóssága 2028-ig nem fog stabilizálódni.
Ennek ellenére a hitelminősítő szerint Trump legutóbbi döntése, hogy három hónapra felfüggeszti a korábban bejelentett 20%-os vámokat az Európai Unió termékeire, és helyette enyhébb, 10%-os vámot vet ki, azt jelenti, hogy az olasz gazdaságot érő hatás "kezelhető" lesz.
Fabio Panetta, az Olasz Nemzeti Bank elnöke egy szomnati konferencián azt mondta, hogy számított az S&P felminősítésére, és további emelkedésre lát lehetőséget.
Olaszország helyzete a jövőben még kedvezőbb fordulatokat vehet. Nyilvánvaló, hogy figyelemmel kell kísérnünk a globális gazdasági eseményeket, de az, ami tegnap este zajlott, senkit sem érhetett váratlanul.
„Tedd különlegessé a mondanivalódat!” – hangzott el egy konferencián az Észak-Olaszországban található Trento városában.
Forrás: Reuters híradása alapján.