A ROKaF lépése Ukrajna eseményei miatt figyelemre méltó: talán itt az ideje, hogy a legendás fegyverek fénykora a végéhez közeledjen.

Több portálon is arról jelentek meg hírek, hogy Dél-Korea váratlanul leállította az AH-64E "Apacs" harci helikopterekre vonatkozó, mintegy 2,2 milliárd dolláros összértékű beszerzését - írja a The War Zone (TWZ).
A dél-koreai légierő (ROKaF) finanszírozási problémákra hivatkozva visszamondta a mintegy 2,2 milliárd dolláros beszerzését. Szöul korábban úgy számolt, hogy a már eddig beszerzett 36 darab AH-64E típusú harci helikopterek számát megduplázzák. A visszatáncoláshoz az vezetett, hogy a megrendelést közel egy évtizede adták le, ám közben a forgószárnyasok ára nagyjából 66 százalékkal emelkedett meg. Belső körökben nem okozott meglepetést a vásárlás lemondása, egy ideje már terjedtek erről pletykák. A döntést az is megerősítette, hogy Dél-Korea szoros figyelemmel kíséri az ukrajnai háború eseményeit, és ott azt tapasztalták, hogy az olcsó, kisméretű drónok elterjedése alapvetően borította fel a hadviselést, és ebbe már nem biztos, hogy beleférnek a drága harci helikopterek.
Ju Dzsongvon, a dél-koreai nemzetgyűlés Népi Hatalmi Párthoz kötődő képviselője a következőképpen nyilatkozott:
A drónok és az intelligens rendszerek újraértelmezik a modern csatatereket... Ahelyett, hogy a drága, hagyományos platformokhoz ragaszkodnánk, olyan képességekbe kell befektetnünk, amelyek tükrözik a hadviselés jövőjét.
A TWZ szerint a helikopterek a frontvonalon egyre kisebb hatékonysággal használhatóak, ezért újra kell értelmezni a használatukat. Kiemelik, hogy ez még nem jelenti ezeknek a teljes alkonyát, viszont az eddigieknél jóval kisebb figyelem vetülhet majd a helikopterek alkalmazására harci körülmények között. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy a túlélőképességük határozottan csökkent az új fajta, pilóta nélküli eszközök terjedésével, ráadásul egyre modernebb hordozható légvédelmi rendszerek (MANPADS) fejlődésével ez a mutató tovább romlott. Az újabb radarok terjedése tovább nehezíti a bevethetőséggel kapcsolatos kérdéseket.
A helikopterek hatótávolsága jelentős korlátokat szab a működésüknek, ami hátrányos helyzetbe hozza őket a versenytársaikkal szemben. Ez a hátrány még hangsúlyosabbá válik, ha figyelembe vesszük az alacsony maximális sebességüket is. A Koreai-félszigeten a hatótávolság talán nem a legfontosabb tényező, de a többi, említett aspektus ezen a potenciális csatamezőn is azonnal kiemelkedő szerepet kap.
Különösen aggasztó Szöul számára, hogy Oroszország támogatja Észak-Koreát a dróntechnológia fejlesztésében.
Dél-Koreában egyre inkább teret nyer az a gondolat, hogy a költséges helikopterek helyett a modern, pilóta nélküli és gazdaságosabb dróntechnológiákra kellene összpontosítani. A TWZ azonban hangsúlyozza a cikkében, hogy a modern harci helikopterek szerepe nem elhanyagolható a hadviselésben; teljes leépítésük nem lenne indokolt. A ROKAF már rendelkezik 36 Apacs helikopterrel, valamint több saját fejlesztésű típussal is, így egy túlzottan megnövelt flotta fenntartása akár más területekről is elvonhatja az erőforrásokat.