Több ezer fős, kormányellenes demonstráció zajlott Belgrádban.


Vasárnap ismét több ezren vonultak utcára Belgrádban, amiatt tiltakoztak, hogy a november 1-jén az újvidéki vasútállomáson történt tragédiát követően még mindig nem találták meg a felelősöket, nem mondtak le azok, akiket politikai felelősség terhel, és a kormány nem hozta nyilvánosságra az építkezéssel összefüggő dokumentumokat.

A demonstrálók a szerbiai alkotmánybíróság épülete előtt gyűltek össze, ahol egy 15 perces néma csenddel adóztak a vasúti pályaudvaron bekövetkezett tragédia 15 áldozatának emlékére.

Az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején tragikus módon leszakadt, ami 15 ember életét követelte. Az ellenzéki pártok azóta folyamatos utcai demonstrációkat szerveznek, követelve a felelősök felelősségre vonását, a vasútállomás újjáépítésével kapcsolatos szerződések nyilvánosságra hozatalát, továbbá a miniszterelnök és Újvidék polgármesterének lemondását.

A demonstrálók véleménye szerint a tragédia hátterében a korrupció áll, amely szövevényesen áthatja az ország minden szegletét.

A legelszántabb tiltakozók a szerbiai egyetemek hallgatói, akik november óta folyamatosan az utcákra vonulnak. Jelenleg a szerbiai állami egyetemek 64 karának szinte mindegyikét blokád alá vonják. A diákok Szerbia számos városában naponta 15 percre megállítják a forgalmat a karuk épülete előtt, ezzel adózva az áldozatok emlékének.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épülete 2021 és 2022 folyamán több szakaszban újult meg, és a felújítás idén is tovább zajlott. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban bejelentette, hogy a rekonstrukció befejeződött, és az épület újra birtokba vehető. Bár a miniszter azóta lemondott posztjáról, kijelentette, hogy nem érzi magát felelősnek a történtekért. Az újvidéki felsőügyészség december végén tizenhárom személy, köztük a volt miniszter ellen emelt vádat, az ügyben. A vádak között szerepel a közbiztonság súlyos veszélyeztetése, veszély okozása, valamint a nem megfelelő építkezési és kivitelezési munkák végzése.

Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök szerint a tiltakozásokat külföldről pénzelhetik, a cél pedig a kormány megdöntése, illetve az ő eltávolítása. Hozzátette, az ellenzék szeretné, ha átmeneti kormány állna fel, erre azonban bizonyosan nem kerül sor. Ugyanakkor míg korábban kizárta, hogy az idén előrehozott parlamenti választást tartsanak, legutóbbi televíziós interjújában már felvetette a voksolás lehetőségét. Szerbiában legutóbb 2023 decemberében tartottak előrehozott parlamenti választást.

Related posts