Több mint 50 nemzet indította el kereskedelmi tárgyalásainak folyamatát az Egyesült Államokkal, miután a vámok bevezetéséről döntöttek.

Kevin Hassett, az Egyesült Államok Nemzeti Gazdasági Tanácsának igazgatója az ABC News "This Week" című műsorában cáfolta azokat a feltételezéseket, hogy Trump a vámok bevezetésével szándékosan próbálná a pénzpiacok összeomlását előidézni a Federal Reserve kamatcsökkentésének kikényszerítése érdekében.
Kijelentette, hogy nem lesz politikai nyomásgyakorlás a központi bankra.
Scott Bessent, a pénzügyminiszter, az NBC News Meet the Press című műsorában kifejtette, hogy a tőzsdei visszaesés nem jelentős, és megnyugtatóan hozzátette, hogy a vámok hatása miatt nem kell recesszióval számolni.
Trump szerdai bejelentése az Egyesült Államokban bevezetett kiterjedt importvámokról komoly hullámokat vert a globális gazdaságban. A döntés számos országban ellenreakciókat indított el, félelmeket gerjesztve a kereskedelmi konfliktusok eszkalálódása és a recesszió lehetősége kapcsán. Az amerikai tőzsdék a bejelentést követően körülbelül 10 százalékot veszítettek értékükből mindössze két kereskedési napon belül.
A piaci szakértők és jelentős befektetők Trump kemény vámpolitikáját hibáztatják a gazdasági visszaesésért. A közgazdászok többsége, valamint az amerikai jegybank elnöke úgy vélik, hogy ezek a lépések inflációt okozhatnak, ami pedig hátrányosan befolyásolhatja a gazdasági növekedést.
Hassett, más közgazdászokkal ellentétben, nem tart attól, hogy jelentős mértékű áremelkedés várható a fogyasztói piacon. Szerinte az exportőrök várhatóan árcsökkentésre fognak kényszerülni. Ezzel szemben Bessen a vártnál kedvezőbb amerikai munkaerőpiaci adatokra hivatkozva elvetette a recesszió lehetőségét.
Forrás: Reuters hírügynökség.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ