Jövőre az önkormányzatok különböző forrásokból származó bevételekkel gazdálkodhatnak.


Varga Mihály a hivatalában fogadta Szita Károlyt, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnökét, és bejelentette, hogy az új gazdaságpolitika keretein belül az önkormányzatok számára többletforrásokat biztosítanak. Ezzel biztosítva van a települések működésének stabilitása a következő évben is.

A Pénzügyminisztérium (PM) csütörtökön nyilvánosságra hozott tájékoztatójában a tárca vezetője bejelentette, hogy a kormány jelentős lépést tesz az önkormányzatok támogatásának növelése érdekében. 2025-re az állami hozzájárulás mértéke 1050 milliárd forintról 1266 milliárd forintra emelkedik, emellett pedig több tízmilliárd forint értékű bértámogatást is biztosítanak a települések számára.

Varga Mihály rámutatott, hogy a kormány 2010-es évek elején végrehajtott intézkedései, amelyek keretében átvállalta az önkormányzatok adósságait, jelentős mértékben hozzájárultak a gazdaság növekedéséhez. Ennek eredményeként a települések is megerősödtek, amit jól illusztrál az iparűzési adóbevételek majdnem háromszoros emelkedése 2010 óta. Az elmúlt évek kihívásai, beleértve a Covid-járványt és a háborút, nem tudták megakasztani ezt a kedvező trendet - tette hozzá.

Varga Mihály és Szita Károly egyetértenek abban, hogy a rezsivédelem fenntartása továbbra is elsődleges jelentőséggel bír a jelenlegi, kiszámíthatatlan világgazdasági környezetben. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a kormány a következő évben is biztosítja a szükséges anyagi hátteret a rezsivédelemhez a költségvetés keretein belül. Ennek eredményeként nemcsak a lakosság és a vállalkozások, hanem az önkormányzatok is támogatást kapnak a megnövekedett rezsiköltségeik fedezésére.

A pénzügyminiszter a szolidaritási hozzájárulás kapcsán kiemelte, hogy egyik település sem maradhat hátrányos helyzetben a földrajzi adottságai vagy gazdasági körülményei miatt. Hangsúlyozta, hogy a gazdagabb települések által nyújtott hozzájárulás kulcsfontosságú támogatást nyújt a szegényebb önkormányzatoknak, ezáltal elősegítve a regionális egyenlőtlenségek csökkentését.

Az idei év folyamán 848 tehetősebb önkormányzat teljesít szolidaritási hozzájárulást, amely révén körülbelül 1250 település részesülhet támogatásban feladatainak ellátásához. A tárcavezető kiemelte, hogy a kormány a következő években 3 és 6 százalék közötti növekedési pályára kívánja állítani a gazdaságot. Ennek következtében az önkormányzatok adóbevételei is emelkedhetnek, ami a települések működési lehetőségeit is bővíti.

Related posts