Távozik a nem igazán hatékony államosított lombikrendszer éléről Novák Katalin sógornője.

Vesztergom Dóra a sajtó kritikáit okolja, miután napvilágra került, hogy doktori disszertációjának témavezetője nem más, mint saját férje, Novák Zoltán, aki a volt államfő testvéreként ismert.
Még egy hétig tölti be a Humán Reprodukciós Igazgatóság vezetői posztját Vesztergom Dóra, aki Novák Katalin sógornője. Ezt a hvg.hu figyelte meg, miután Dóra interjút adott a Köztér nevű YouTube-csatornának. Az interjú során úgy fogalmazott, hogy sokkal könnyebb lett volna a helyzete, ha nem állt volna kapcsolatban a volt köztársasági elnökkel, aki a kegyelmi botrány miatt került a figyelem középpontjába. "Úgy érzem, mintha egy olyan emberként kellene helyt állnom, aki nem rendelkezik a szükséges szakmai háttérrel, és az újságok ezt próbálják igazolni. Legutóbb már a szakvizsgámat is megkérdőjelezték" – mondta Vesztergom az interjúban.
A távozás hátterében azonban nem állnak ismeretlen előzmények. Néhány hónappal ezelőtt a Forbes számolt be arról, hogy Vesztergom Dóra szokatlan körülmények között szerezte meg doktori fokozatát Szegeden. Doktori disszertációjának témavezetője nem más, mint a saját férje, Novák Zoltán, míg opponensként Gab Kovács, egy ausztrál orvosprofesszor, aki a magyar meddőségi klinikák irányításában kíván szerepet vállalni, vett részt a folyamatban. Érdekesség, hogy Vesztergom Dóra úgy tervezte doktori képzését, hogy közben az egyetemhez tartozó lombikbébi centrum állami finanszírozása is az ő irányítása alatt állt. Az opponens személye miatt az egyetem gyakorlatilag felfüggesztette a dolgozat bírálati eljárását, mégis végül megadták a doktori címet.
A Népszava nemrégiben részletes cikket közölt arról, hogy az államosított lombikprogram nem teljesítette a kitűzött célokat. Mint arról korábban beszámoltunk, Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára reagált Komjáthi Imre szocialista képviselő írásbeli kérdésére, hangsúlyozva, hogy az utóbbi években a meddőségi kezelések száma közel kétszeresére emelkedett. Rétvári kijelentette, hogy míg 2018 előtt évente átlagosan 5000-5700 nő részesült ilyen kezelésben, ez a szám mostanra 10 ezerre nőtt. Az eljárások révén 2018 előtt évente 1400-1450 gyermek született, tavaly viszont már több mint 2300 babát köszönthetett a világ.
Államosított lombikprogram: az ígért kisbabák eltűntek, és sokan úgy vélik, hogy Rétvári Bence valójában nem mond igazat.
Egy forrásunk, aki a lapunknak nyilatkozott, megosztotta, hogy az egykori Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) hivatalos adatai alapján már 2011 óta évente körülbelül 2000 lombikbébi születik. A jelentés emellett arra is rámutatott, hogy ha a finanszírozás korlátlan lenne, akkor akár 3500 újszülött is érkezhetne évente. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy néhány évvel ezelőtt Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke a lombikprogram teljes megszüntetéséről beszélt, mivel véleménye szerint "súlyos bűnöket követünk el a lombikkal".
Veres András megyéspüspök véleménye szerint a lombikprogramot teljes mértékben el kellene törölni.