Görögországban sztrájk vette kezdetét, ami jelentős zavarokat okoz a közlekedési rendszerben.


Az ország legnagyobb szakszervezetei által kezdeményezett sztrájk következtében jelentős közlekedési zűrzavar alakult ki: a kompok és a vonatok megálltak, a repülőterek pedig 24 órás járatfelfüggesztést hirdettek, amely szerdán éjféltől lépett életbe. Athénban a metró- és buszforgalom is részlegesen leállt, és a villamosok közlekedése is ritkult, ami tovább növelte a közlekedési nehézségeket a fővárosban.

Az ország legnagyobb, körülbelül kétmillió munkavállalót tömörítő magánszektorbeli szakszervezete, a GSEE, legfrissebb közleményében arra figyelmeztetett, hogy az áremelkedések következtében a fogyasztási szokások 10%-kal estek vissza a 2019-es évhez viszonyítva. Emellett hangsúlyozta, hogy a munkavállalók jövedelmeinek több mint 40%-át csupán a lakhatási költségek emésztik fel. A közszolgáltatási szektorban dolgozók szakszervezete, az ADEDY, viszont a válság okaként az energiaszektor szereplőit vádolta kartellezéssel, továbbá aggodalmát fejezte ki a turizmus területén zajló fejlesztések ellenőrizetlensége miatt.

Rendőrségi információk alapján több mint tízezer ember gyűlt össze az athéni Szintagma téren,

az emberek hangosan skandálva fizetésemelést követeltek, és a kormányzó Új Demokrácia pártot szidták.

Az ország második legnagyobb városában, Szalonikiben körülbelül ötezer ember vonult utcára, hogy kifejezze véleményét.

Az Európai Unió statisztikai hivatalának adatai szerint EU-szerte Görögországban volt a vásárlóerőben kifejezett minimálbér az egyik legalacsonyabb januárban, Portugália és Litvánia után. A görög munkaügyi minisztérium adatai szerint az átlagbér havi 1342 euróval (körülbelül 546 ezer forint) még mindig 10 százalékkal alacsonyabb, mint 2010-ben, a pénzügyi válság kitörése idején. A kormány ígéretet tett a minimálbér további emelésére, 950 euróra (csaknem 387 ezer forint), a közszférában dolgozók szerint azonban az élelmiszerre, a közüzemi szolgáltatásokra és a lakhatásra fordított havi kiadások gyorsan növekedtek, Így az elmúlt évtizedben eltörölt éves prémiumok azonnali visszaállítását követelik. Ezt a követelést a kormány - költségvetési megszorításokra hivatkozva - elutasította.

Related posts