Szentkirályi Alexandra: Új korszak köszöntött ránk, új kihívásokkal teli!
Magyarország meg tudja csinálni! 2010 óta már 13 alkalommal kérte ki a kormány a magyarok véleményét az éppen aktuális legfontosabb ügyekről. Új idők vannak, új kihívással, így eljött az ideje egy újabb nemzeti konzultációnak. Az új gazdaságpolitikához új egyetértési pontokra van szükség, töltsük ki minél többen! - írja Facebook-bejegyzésében Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője.
A "Mint ismert, Magyarország meg tudja csinálni!" címmel elindult nemzeti konzultáció célja, hogy a kormány közvetlenül kérje ki a polgárok véleményét különböző gazdasági kérdésekben. Az új konzultáció keretében tizenegy olyan téma kerül terítékre, amelyek fontosak a magyar emberek számára. Kiemelt figyelmet kap a gazdasági szuverenitás és semlegesség kérdése, valamint a gazdasági növekedés elősegítése, a bérek emelése, a vállalkozások segítése, és a fiatalok lakhatásának biztosítása is. A kormány célja, hogy a lakosság aktívan részt vegyen a döntéshozatal folyamatában, ezzel is erősítve a demokratikus párbeszédet.
Korábban megírtuk: nem új keletű, hogy a kormány válsághelyzet vagy meghatározó átalakulások idején az emberekhez fordul, hogy kikérje a véleményüket, hiszen az elmúlt években már számos alkalommal élt a kabinet a nemzeti konzultáció intézményével. Ez az egyeztetési forma lehetővé teszi, hogy
Tavaly ősszel zajlott az utolsó nemzeti konzultáció, amelyen több mint másfél millió állampolgár fejtette ki véleményét. Az eredmények tükrében világosan kiderült, hogy a magyar lakosság határozottan kiáll a hazájuk szuverenitása mellett. A résztvevők túlnyomó többsége elutasította azt a lehetőséget, hogy életüket alapvetően befolyásoló kérdésekben mások hozzanak döntéseket helyettük.
A kormány 2022 őszén a brüsszeli szankciók kapcsán kérte ki a magyar állampolgárok véleményét, reagálva ezzel az ukrajnai konfliktusra. A tájékoztatás alapján a résztvevők 97 százaléka ellenezte azokat a szankciókat, amelyek jelentős károkat okoztak. A konzultáció során összesen 1,389 millió ember osztotta meg véleményét.
A konzultáció középpontjában a gazdaságot érintő kérdések álltak, mint például a minimálbér, a családi adó-visszatérítés és a hitelmoratórium. Emellett a migráció és a hazai vakcinagyártás témái is szerepet kaptak az 2021 nyarán lebonyolított eseményen. Ez a konzultáció különösen jelentős volt, hiszen közel másfél millió állampolgár véleményét tükrözte, akik túlnyomórészt támogatták a kormány által képviselt álláspontokat.
A 2021 februárjában tartott konzultáció formabontónak számított, mivel a pandémia miatt teljesen online zajlott, és a járványt követő újraindításról szólt.
A nemzeti konzultáció kifejezést Orbán Viktor a 2005-ös országértékelő beszédében használta először, amely után létrejött a Nemzeti Konzultációs Testület. Egy országjárás során mintegy hétszáz településre látogattak el a testület tagjai, amelynek során 1,6 millió ember véleményét ismerhették meg személyesen, telefonon vagy levelek útján.