Sulyok Tamás: Nem hagyhatjuk, hogy manipuláljanak minket, vagy hogy megosszanak egymástól.


Az ünnepek különleges szerepet játszanak életünkben, hozzájárulva identitásunk formálásához és megőrzéséhez. Ezek a meghatározó pillanatok nemcsak örömet hoznak, hanem erősítik közösségi tudatunkat is, lehetőséget adva arra, hogy együtt ünnepeljünk és emlékezzünk. A karácsony különösen fontos, hiszen nem csupán a családi kötelékeket erősíti, hanem a generációk közötti kapcsolatokat is mélyíti, mind a szoros, mind a tágabb értelemben - emelte ki Sulyok Tamás államfő ünnepi beszédében, amelyet csütörtökön tettek közzé. Ezzel a beszéddel Sulyok Tamás eltért a megszokott hagyományoktól: elődei általában szilveszter éjjelén, közvetlenül éjfél után mondták el gondolataikat. Kivételt jelentett Sólyom László, aki már jóval az óraütés előtt megosztotta ünnepi üzeneteit, amelyek mindig mély politikai tartalommal bírtak.

Sulyok Tamás a közösség jelentőségéről beszélve az év végéhez közeledve megosztotta velünk, hogyan idézzük fel hagyományainkat és őseink emlékét. Ekkor a régmúlt történetei és a jól őrzött emlékdobozokból előkerülő fényképek segítenek bennünket abban, hogy belső utakat járjunk be, és így közel kerüljünk az ünnep szelleméhez. E folyamat során biztosítjuk a fiatalokat arról, hogy a család értéke örök, létezett a múltban, jelen van a ma világában, és a jövőben is tovább él. Tamás azonban kiemelte, hogy a kötelékek nem csupán a családi vagy baráti kapcsolatokban rejlenek. Minden nemzet valójában egy közösségalapú egység, amely nem csupán egyének halmazát jelenti, hanem a különböző közösségek sokszínű összességét is.

- Mi, magyarok egyenként úgy kapcsolódunk egymáshoz, hogy közben egy vagy több közösség részei is vagyunk. Összetartozásunk kisebb-nagyobb egymáshoz tartozásból szövődik, amelyben elkísérjük egymást a születéstől a halálig. Ezek azok a nemzetet alkotó alapegységek, amelyekből ezredéven keresztül építő ötletek, előremutató tervek, határozott tettek és a korok kihívásaira adott jó válaszok születnek. Mondhatnánk úgy is, amelyekből generációról generációra fakadt a magyar jövő - mondta Sulyok Tamás, hozzátéve: napjainkban azonban a közösségeink elhalványulni, elerőtlenedni látszanak. Napjaink megpróbáltatásai, vagy épp ellenkezőleg, kényelmi vívmányai ugyanis először az emberi kapcsolatokat kezdik ki. A gazdasági nehézség bezárkózásra, a békétlenség elzárkózásra késztet. A technológiai fejlődés adta lehetőségekkel pedig, ha rosszul élünk, könnyen kizárhatjuk magunkat az élet valóságából. És ma már az ember meg tudja találni annak is az előfeltételeit, hogy ne legyen szüksége másokra, hogy ne kelljen a másikra számítania. De vajon akkor őrá lehet-e? Pedig megtartó, inspiráló és bátorító közösségekre óriási szükségünk van ma is. Hiszen a legalapvetőbb hétköznapi dolgokban is csak egymást erősítve élhetünk, juthatunk egyről a kettőre - jelentette ki a köztársasági elnök, aki szerint napjaink egyik legnagyobb kihívása fizikai és mentális egészségünk megőrzése a főként az életmódunkból és modern életkörülményeinkből fakadó egészségkárosító és lélekromboló hatásokkal szemben. Ebben szükségünk van megtartó, segítő, támogató közösségre, embertársainkra. A minket körülvevő világ befolyásával szemben is a közösség az, amely megerősít bennünket.

A háborús konfliktusok következtében már évek óta egyre fokozódó biztonsági kihívásokkal nézünk szembe. A béke érdekében csak összefogva, egységben tudunk kiállni egymásért, beleértve a kárpátaljai magyar közösségeket is, akik már harmadik karácsonyukat élik meg háborús körülmények között. Tudjuk, hogy a globális eseményekben csupán saját súlyunknak megfelelő hatással bírunk. Mégis, az az eltökéltség, amit a magyar közösség egységesen képvisel, példaként szolgál más nemzetek számára is. Ha pedig a külső békét hirdetjük, akkor a nemzetünk belső harmóniájára is figyelmet kell fordítanunk. Nem engedhetjük meg, hogy bármilyen érdek miatt megosszanak minket, vagy egymás ellen fordítsanak. Soha ne tekintsünk a másik magyarra ellenségként. Egy egészségesebb és békésebb nemzet lehetne a közös célunk – emelte ki Sulyok Tamás. Szerinte a nemzet sikere nem csupán gazdasági vagy politikai mutatókban mérhető, hanem abban is, hogy közösségeink mennyire erősek, mennyire képesek tagjaik összetartására és kölcsönös támogatására, valamint hogy mennyire számíthatunk azokra, akik hozzánk tartoznak.

A nemzeti identitásunk megőrzésének legfontosabb eszköze a közösségünk megmaradása és megerősítése. Elengedhetetlen, hogy megvédjük a már létező közösségeinket, és ahol ezek hiányoznak vagy gyengültek, ott újakat alakítsunk ki. Ha közösségeink virágzanak, a nemzetünk is előrehalad. Az összetartozásunk aktív nemzeti közösséget igényel – emelte ki, leszögezve, hogy nem csupán egymás mellett élésről, hanem az együttélés mélyebb, tartalmasabb formájáról van szó, amelynek minden emberi különbség ellenére is érvényesülnie kell. Lehetünk hősök, szabadságszeretők, kreatívak és találékonyak, dolgozhatunk keményen és valósíthatunk meg nagyszerű dolgokat, ahogy azt a történelem is tanúsítja a magyarok esetében, de egyéni erőfeszítéseink nem elegendőek. Ahogy József Attila is megfogalmazta egy évszázaddal ezelőtt: „Hiába fürösztöd önmagadban, csak másban moshatod meg arcodat.” A hazánk előtt álló kihívások, a nemzetünk megpróbáltatásai során elengedhetetlen, hogy újra megtanuljuk az egymáshoz tartozás értékét. Ez nem csupán generációs, politikai, gazdasági, vélemény- vagy értékkülönbségek kérdése. Ha szorosan összefogunk, akkor mindannyian erősebbek leszünk. Így gyorsabban haladhatunk, és olyan nagyszerű dolgokat érhetünk el, amelyek szebbé teszik életünket. Mindenféle különbség ellenére fontos, hogy egymást belefoglaljuk mindennapjainkba – zárta szavait Sulyok Tamás.

Related posts