Egy rutinszerű beavatkozásra érkezett, de sajnos tragikus kimenetele lett a magyar híresség életének.
Tamássy Zdenko életpályája számos emlékezetes filmzenével gazdagította a magyar kultúrát, és 41 éven át volt a Magyar Rádió elkötelezett munkatársa. Az ő keze munkáját dicséri a Kossuth-adó ikonikus szignálja is. Tragikus módon, mindössze 65 éves korában, egy rutinműtét során távozott az élők sorából. Emlékét az ujsagmuzeum.hu idézi fel, megörökítve a zeneszerző örökségét.
1921 szeptemberében egy különleges esemény történt, amikor megszületett Zdenko, akinek szülei között a szerelem lángja égett. Édesanyja, Ilosvay Rózsi, a színpad ragyogó csillaga, fiatalon vált ismertté, míg édesapja, Tamássy Pál, a zeneszerzés mestere volt. Rózsi előadásai során szívhez szóló sanzonokat adott elő, amelyeket Tamássy komponált, és ez a közös művészi szenvedély hozta őket össze. 1920-ban, mindössze 19 évesen, Rózsi úgy döntött, hogy életét Tamássyval köti össze. A boldog pár iránti érdeklődés nem maradt titokban, hiszen az újságok rendszeresen beszámoltak róluk, különösen amikor egy évvel később világra jött gyermekük, akit a különleges Zdenko névre kereszteltek.
Aztán minden megfordult. A pár két év elteltével úgy döntött, hogy véget vet házasságának. Tamássy Pál elhagyta hazáját, és Bécsben, Berlinben, majd végül Párizsban találta meg a siker kapuját. Azonban 1929-ben, váratlanul, elhunyt, mindössze 36 esztendős korában... A kis Tamássy Zdenko, aki ekkor csupán 8 éves volt, édesanyjával és annak új partnerével kezdett új életet. Hamarosan kiderült, hogy az ő sorsa is a zene körül forog. Zongorázni kezdett, felfedezte az ütőhangszerek izgalmas világát, és egyenes út vezetett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára. Kiugró tehetsége miatt hamarosan figyelmet kapott, és a II. világháború után, 1946-ban, 25 évesen elfogadta a Magyar Rádió ajánlatát. Élete hátralévő részében ott alkotott és formálta a zene világát.
Irányította a zenei részleget, majd fokozatosan a könnyűzenei osztály lektora lett, emellett pedig a sanzon- és táncdal-bizottság elnöki posztját is betöltötte.
Különleges melódiákat komponált, gyorsan és precízen dolgozott, zenéi mindig tökéletesen illeszkedtek az adott előadáshoz vagy filmhez. Az ötvenes évek közepén egy váratlan telefonhívás érkezett hozzá: felkérték, hogy készítse el a Kossuth rádió szignálját. Egyetlen este alatt megvalósította a feladatot. A Kossuth-nóta hangzását találta a legmegfelelőbbnek, és az "Éljen a magyar szabadság, éljen a haza" szövegére megalkotta a híres szignált. Az így létrejött dallam azóta szoros kapcsolatba került a rádióadóval, és azóta is a közönség szívében él.
Aki valaha is megtekintette a „Hannibál tanár úr” című filmklasszikust, az tisztában van azzal, milyen hatással volt a zene a cselekmény dinamikájára. De nemcsak e remekműhöz, hanem Szabó István két kiemelkedő filmjéhez, a „Mephisto”-hoz és a „Redl ezredes”-hez is fűződik a zeneszerző neve. Emellett ő jegyzi a „Régi idők focija”, a „Szeleburdi család”, a „Palacsintás király” és a „Kántor” című bűnügyi sorozat zenéjét is. Nem meglepő, hogy 1966-ban Erkel Ferenc-díjat kapott, elismerve ezzel munkásságát. Német Amadé, elismert karmester és zeneszerző így méltatta Tamássy-t: „Kiemelkedő dallamalkotói tehetséggel és gazdag, változatos harmóniákkal bírt. Művei az igényesség és a minőség jegyében születtek…” A Magyar Rádióban töltötte el számos éveit, ahol mindig ott volt, hogy megossza zenei tudását. Népszerű műsora, a „Minden hangra emlékezem”, egy zenés-beszélgetős formátum volt, amely sokak szívét megnyerte.
Tamássy Zdenko 1987 júniusában, a korabeli sajtó beszámolója alapján, jelentős események középpontjában állt. Az akkori hírek tükrözték az időszak szellemiségét és a társadalmi változásokat, amelyek körülvették őt. A különböző lapokban megjelent írások sokszor eltérő nézőpontokat képviseltek, így a személye és tevékenysége számos vitát generált a közéletben.
egy rutinműtétre ment kórházba és az operáció közben vesztette életét.
Csak 65 éves volt. Azt írták, pont akkor hunyt el, amikor a rádióban felvételről a ment a Minden hangra emlékezem című műsora. A halála mindenkit megdöbbentett, és sokan mentek ki a Farkasréti temetőbe, ahol az imádott felesége is ott állt a sírnál. Tamássy Zdenko még számtalan filmhez komponálhatott volna zenét, ám a sors másképp döntött...