Romanowski a Mandinernek elmondta: "Maszkos személyek törtek be a lakásomba, levetkőztettek, majd kamerák kereszttüzében bilincsbe verve távoztak velem."


Marcin Romanowski, a lengyel miniszterhelyettes, aki politikai menekültként kapott menedéket a kormánytól, interjút adott a kormánypárti Mandinernek. A beszélgetés során Romanowski kifejtette, hogy az ellene folyó eljárásokat boszorkányüldözésnek minősíti, és úgy véli, Magyar Péter megjelenése mögött Brüsszel érdekérvényesítése áll.

Marcin Romanowski, az előző lengyel kormány igazságügyi miniszter-helyettese, a Mandiner csütörtökön megjelenő lapszámában kifejtette, hogy nem törekszik különleges bánásmódra, csupán egy tiszta és igazságos bírósági eljárásra van szüksége. Az interjú, amely hat oldalon keresztül foglalkozik a témával, mélyebb bepillantást nyújt a politikai és jogi helyzetbe Lengyelországban.

December 19-én erősítette meg Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy politikai menedékjogot kapott Magyarországon Marcin Romanowski, aki ellen közpénzek pártérdekből történő felhasználása miatt indult eljárás Lengyelországban.

Romanowski értékelése alapján a Tusk-kormány első évét a "jogállamiatlanság" fogalmával lehet a legjobban jellemezni. Állítása szerint a közmédiát erőszakos módszerekkel alakították át, míg az ügyészség irányítása is törvényellenes módon került a hatalom birtokába. Ebből kifolyólag, ha eljárás indulna ellenük, a kiszabható büntetés mértéke akár életfogytiglanra is rúghatna.

A bíróság elnökeinek és elnökhelyetteseinek hivatali idejét jogtalanul lerövidítették a volt miniszterhelyettes szerint, helyükre Adam Bodnar igazságügyi miniszter szerinte a saját embereit ültette. Emiatt "politikailag megbízható" bírók dolgoznak. Ezzel szemben a PiS-kormány hatalomra kerülésekor az ügyeket sorsolás útján osztották szét.

A bukott lengyel politikus véleménye szerint a kormányfő személyét a jelenlegi kormány csak azért fogadja el, mert abban bíznak, hogy a májusi elnökválasztáson Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester kiemelkedő eséllyel pályázik a győzelemre. Romanowski hangsúlyozza, hogy Trzaskowski "Soros György hűséges neveltje", ami szerinte nyomot hagy a politikai tájképen.

Az elnöki kegyelmi jogkört sem tartja tiszteletben a kormány meglátása szerint, ez abban mutatkozik meg, hogy Mariusz Kamiński és Maciej Wąsik úgy tartóztatták le, ráadásul éppen a köztársasági elnöki palotában, hogy nekik Andrzej Duda korábban kegyelmet adott.

A bíróság decemberben másodfokon kétévi letöltendő szabadságvesztésre ítélte a volt belügyminisztert, Kamińskit és helyettesét, Wąsikot az általuk 2007-ben, a PiS első kormányának időszakában a korrupcióellenes harc keretében elkövetett túlkapás miatt. Ezzel egy időben képviselői mandátumuktól és mentelmi joguktól is elestek. Kamiński letartóztatása után tavaly januárban éhségsztrájkba kezdett, Romanowski szerint "kimeríti a kínzás fogalmát, hogy ennek ellenére kényszerétkeztetést rendeltek el nála".

Korábbi tevékenységeivel kapcsolatban, mint igazságügyi miniszter-helyettes, a Mandinernek a következőképpen nyilatkozott:

Az én feladataim közé tartozott a genderideológiával kapcsolatos ügyek megakadályozása, a nemzetközi színtéren való aktív részvétel, valamint a családon belüli erőszak elleni küzdelem. Emellett a prevenció és az áldozatok támogatása is fontos szerepet játszott a tevékenységeimben. Lengyelországban pedig külön figyelmet fordítottam az egyre növekvő keresztény- és nemzetellenes megmozdulásokkal szembeni fellépésre.

Az igazságügyi alap pénzeinek elosztását is figyelemmel kísérte, amelyek az ittas vezetők által befizetett büntetésekből származnak, és céljuk a bűncselekmények áldozatainak támogatása. Romanowskit többek között a pénzeszközök hűtlen kezelésével vádolják, ami aggasztó kérdéseket vet fel az alap transzparenciájával és kezelésével kapcsolatban.

Szerinte a PiS-kormány tagjai ellen egyfajta boszorkányüldözés zajlik.

Tizenegy vádpontot hoztak fel ellenem, mindegyik abszurd - állítja.

Az egyik vád azzal kapcsolatos, hogy Romanowski állítólag befolyásolta a szervezetek által kiírt pályázatok döntési folyamatait. Amikor a Mandiner újságírója megkérdezi tőle, hogy valóban részt vett-e ilyen tevékenységekben, Romanowski határozottan így reagál:

"De hiszen éppen ez volt a küldetésem, hogy kiválasszam a megfelelő forrásokat!"

Szerinte a jogszabályok felhatalmazzák arra, hogy egyedül döntsön a források elosztásáról, míg a bizottság csupán javaslatokat tehet.

Azt hangoztatja, hogy nem történt meg a letartóztatása, viszont fogva tartották, ami a nemzetközi jogi normákkal ütközik. Amikor értesült arról, hogy az alsóház szavazott a mentelmi jogának eltörléséről, azonnal megpróbált jelentkezni az ügyészségen, hogy elmondhassa véleményét, ám nem voltak hajlandók fogadni őt. Ez az eset egy pénteki napon zajlott.

Hétfőn pedig azután, hogy továbbra sem akartak velem találkozni, egyszer csak maszkos alakok rontottak be a lakásomba, levetkőztettek, és kamerák előtt bilincsbe verve vittek el.

Néhány nappal ezelőtt Budapesten a lengyel szélsőjobboldali TV Republika stábja filmet készített, amelynek középpontjában Romanowski áll. A politikai figura állításait ellentmondásosnak találják azok a korábbi hírek, amelyek arról számoltak be, hogy Romanowski nem volt jelen az ügyészségi meghallgatáson, mivel éppen Magyarországra utazott „tudományos tevékenység” céljából.

Jelenleg a Mandiner számára azt nyilatkozza, hogy novemberben kérvényezte a politikai menedékjogot Magyarországon, miután letartóztatásának elrendelésére került sor. A menedékjogot decemberben sikeresen meg is kapta.

Arról is érdeklődtek, hogy észlel-e párhuzamot Donald Tusk és Magyar Péter között. A válasza így hangzott:

"Amióta Budapestre érkeztem, és beszélgetéseket folytatok a helyiekkel, sokan megosztották velem, hogy a másfél évtizede tartó Orbán-rendszerbe belefáradtak. Az emberek általában hajlamosak könnyen hinni az ellenzéki ígéreteknek, amelyek egyszerű megoldásokat kínálnak a bonyolult helyzetekre."

A 2023-as lengyelországi választásokkal kapcsolatban sokan úgy vélik, hogy hasonló forgatókönyv játszódott le, mint korábban, és a Tusk-koalíció hazugságai álltak a háttérben. A megválasztásukat követően azonban nem teljesítették a választási ígéreteiket. Romanowski szerint a választási eredmények mögött Brüsszel és Berlin áll, és úgy véli, hogy ezt a helyzetet eredetileg Magyarország számára készítették elő, arra az esetre, ha a Fidesz elveszítené a 2022-es választásokat. Mivel ez nem következett be, Lengyelország vált a kísérleti tereppé, ahol megpróbálják alkalmazni azokat a módszereket, amelyek egy olyan országban, mint Lengyelország, amely hagyományosan konzervatív értékeket képvisel és nagy hangsúlyt fektet a szuverenitására, kerülnek bevezetésre.

Magyar Péter színre lépése jelezheti, hogy az eredeti elképzelések mellett kitartanak, és hazánkban is szeretnének lehetőséget kapni a megvalósításukra.

A magyar-lengyel diplomáciai viszonyok romlásának hátterében "mesterségesen gerjesztett válság húzódik, amelyet Brüsszelből táplálnak" – fogalmazott. Hozzátette, hogy "a két nép közötti barátság annyira szilárd, hogy a Lengyelországot vezető bohócok gyerekes és ostoba lépései nem képesek kárt okozni benne". Korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is hasonló szavakkal illette a lengyel kormány intézkedéseit.

Related posts