Romániában a teljes jogú schengeni tagság elnyerését történelmi mérföldkőként ünneplik, amely új lehetőségeket nyit meg az ország számára.


Románia politikai vezetői történelmi pillanatként, igazságtételként, fontos gazdasági előrelépésként üdvözölték csütörtökön Románia és Bulgária teljes jogú csatlakozását a schengeni övezethez.

Klaus Iohannis, a jobboldali államfő, úgy véli, hogy az Európai Unió belügyminisztereinek csütörtöki találkozóján megszületett döntés megerősíti Románia teljes jogú tagságát az unióban, valamint hangsúlyozza azt a stratégiai szerepet, amelyet az ország Nyugat- és Kelet-Európa közötti híd szerepében betölt.

"Románia Európa-barát ország, és az is marad" - szögezte le az elnök, hozzátéve, hogy a románoknak "több Európára" van szükségük, nem kevesebbre, és aki tagadja az európai tagság előnyeit, az a demokrácia ellensége, és Románia elszigetelésében érdekelt.

Marcel Ciolacu, a szociáldemokrata miniszterelnök, hangsúlyozta, hogy az "igazság és a nemzeti méltóság győzelmét" szimbolizálja az a döntés, amely szerint 2025. január elsejétől megszűnik a rendszeres ellenőrzés a közúti határátkelőkön Románia és Bulgária, valamint Románia és Magyarország között. "Soha többé nem fogadjuk el, hogy másodrangú polgárok legyünk Európában" – emelte ki a román kormány vezetője.

Az Agerpres hírügynökség által idézett nyilatkozatában Ciolacu kiemelte, hogy a szárazföldi határellenőrzések megszüntetése megkönnyíti a kereskedelmet, és csökkenti a logisztikai költségeket, így a romániai áruk versenyképesebbek lesznek, ami ösztönzőleg hat majd a gazdaságra, új üzleti lehetőségeket és új munkahelyeket teremt.

Ciolacu hangsúlyozta, hogy kormánya egyik kiemelt célja Románia schengeni csatlakozása, amelyről többször is tárgyalt európai partnereivel. A miniszterelnök külön köszönetet mondott Olaf Scholznak, Németország kancellárjának, Pedro Sáncheznek, Spanyolország miniszterelnökének, Giorgia Meloninak, Olaszország vezetőjének, és Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek a támogatásukért, valamint az Európai Bizottság és az Európai Parlament vezetőinek is elismerte a közreműködését.

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke igazságtételként értékelte Románia 13 éve várt schengeni csatlakozását, és kifejezte örömét, hogy ez a döntés a magyar EU-elnökség idején, az RMDSZ aktív hozzájárulásával született meg.

"Január elsejétől határellenőrzés nélkül lehet közlekedni. Ez jó a kereskedelemnek, jó a gazdaságnak, és mindenféleképpen jó nekünk, erdélyi magyaroknak, hisz úgy utazhatunk majd Magyarországra, és onnan úgy jöhetnek magyarországi barátaink, rokonaink, hogy nincs határellenőrzés, nincs útlevél, nincs megállás" - közölte Facebook-oldalán az RMDSZ elnöke.

Románia és Bulgária közös tengeri és légi határátkelőin március 31-től kezdve eltűnt a határellenőrzés, ami jelentős lépés a schengeni térség integrációja felé. Az uniós tagállamok belügyminisztereinek legutóbbi csütörtöki döntése alapján 2025. január 1-jétől a személyek ellenőrzése is megszűnik a két ország között, valamint a belső szárazföldi határaikon is, így a román és bolgár polgárok szabadon közlekedhetnek a többi uniós tagállam irányába is. Ezt az információt az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége tette közzé.

Related posts