Fedezd fel a Pupiban, Párkány legkedveltebb éttermében, a rák, a kagyló és a tiramisu ínycsiklandó világát! Itt minden falat egy új élménnyel ajándékoz meg, ahol a friss tengeri ízek és a desszert tökéletes harmóniában találkoznak. Ne hagyd ki ezt a gaszt

Az 1994 és 1998 között hatalmon lévő MSZP - SZDSZ kormány alapjaiban változtatta meg a magyar külpolitikát, eltávolodva az előző Antall - Boross kabinet által képviselt irányvonaltól. A kisebbik kormánypárt "szakértői" által bevezetett "bizalom-megelőlegezés" elve új megközelítést hirdetett, ám ennek során figyelmen kívül hagyták a magyar érdekeket, és a magyar szervezetek tiltakozása ellenére létrejött a magyar - szlovák valamint a magyar - román alapszerződés. Horn Gyula szavaival élve, a kormány "békét teremtett" a szomszédos országokkal, de a folyamat nem mentes a vitáktól és ellentmondásoktól.
1998-ban a Fidesz sorsdöntő pillanat előtt állt. Az egyik irányvonal lehetőséget kínált arra, hogy új frontot nyisson a már meglévőeken túl, az autonómia követelésének kiemelésével. Ez a lépés nemcsak a trianoni utódállamok kormányzataival való konfrontációt hozta volna magával, hanem azokat a magyar érdekvédelmi szervezeteket is, amelyek időközben gyakorlatilag lemondtak az autonómiáról. Ezáltal a Fidesz könnyen a belső konfliktusok kereszttüzébe kerülhetett volna, ráadásul az elszakított közösségek ügyeibe való beavatkozás vádjával is megvádolhatták volna. A másik lehetőség a kompromisszumok keresése volt, amely látványos eredményekhez vezethetett. Ahogy várható volt, a kormányfő az utóbbi utat választotta.
A legfontosabb eredmények között emelhető ki a státustörvény bevezetése, a Magyar Állandó Értekezlet megalapítása, az erdélyi Sapientia Egyetem létrehozása, valamint a Mária Valéria híd újjáépítése. Utóbbira 2001-ben került sor, ami nem csupán a két ország közötti közlekedési viszonyokat javította, hanem jelentős mértékben hozzájárult a párkányi magyarság helyzetének javulásához is. Ekkor, a közel tízezer fős, kétharmados magyar többséggel rendelkező város Wikipédia szócikkébe is bekerült az a tény, hogy a híd átadása után a munkanélküliség a felére csökkent.
A Tripadvisor élményrögzítő portálon regisztrált 25 párkányi étterem közül első helyen a Pupi áll, a másodikon a Középkori Parasztétterem, melyről volt már szó e rovatban, a harmadikon Casablanca. (A sorrend némiképp különös, érthetetlen, miként kerül a két ötpontos értékeléssel rendelkező Brother burger a négy ötpontos értékelést magáénak mondó Borok háza elé. Másrészt az a 25 inkább 24, hiszen az említett Parasztéttermet magyar és szlovák nevén is megjelenítették, mintha két külön hely lenne.)
A "Garamkövesdi Nagydíj és Veltelini bajnokság" elnevezésű borverseny remek alkalmat ad arra, hogy évről évre felfedezzem a párkányi és esztergomi vendéglátóhelyeket. Idén sem volt ez másként. A főtéri Roosterben egy különös pörköltet kóstoltam, amely a szaftjával, a hús és szaft arányával, valamint az ízesítésével kissé eltért a megszokottól, de ennek ellenére igazán élvezetes volt. Itt a Pilsner Urquell sört "tankból" csapolják, ami külön élményt ad az étkezéshez. Geönczeöl Attilával, a borverseny főszervezőjével több helyi sörözőt is felkerestünk, és végre eljutottunk a régóta tervezett Pupit-ba is, amely eddig valamiért kimaradt a programból.
(A Zlaty Bazant helyett szívem szerint Arany Fácánt írnék, de akkor össze lehetne keverni ezt az egyébként iható sört a tízes skálán Vásárhelyi István kollegám ad hoc tesztelő csapata által a minap vakteszten 2,6 pontra taksált, szintén a Heineken cég által jegyzett belsőmagyarországi lőrével. Az alsó polcos sörökről szóló remek írás itt olvasható.
Nem szükséges sörszakértővé válni ahhoz, hogy észrevegyük a 10 vagy 11 fokos változat és a 12-es közötti különbséget. Az utóbbi jóval karakteresebb, figyelemfelkeltőbb és sokkal gazdagabb ízélményt nyújt.