Ursula von der Leyen kezére csaptak, hogy ne próbálkozzon Trumppal.


A Portfolio következő befektetői klubjának fókuszában a magyar gazdaság jövőbeli lehetőségei állnak. Ezen az eseményen neves közgazdászok osztják meg véleményüket az aktuális világgazdasági eseményekről, a gazdaságpolitikai döntések hatásairól, valamint a monetáris politika irányelveiről. A résztvevők lehetőséget kapnak arra, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a gazdasági környezet alakulásába, és megvitassák a legfrissebb trendeket és kihívásokat.

Az európai és svájci gyógyszergyártók, valamint az ágazati érdekképviseletek, mint például az EFPIA és a biotechnológiai vállalatokat képviselő EuropaBio, aggodalmukat fejezik ki az új amerikai vámok miatt. Félnek attól, hogy ezek a lépések felgyorsítják a gyógyszeripar elmozdulását az Egyesült Államok irányába, ami akár egy "tömeges kivonulást" is okozhat Európából - értesült az Euractiv.

Noha a múlt héten bejelentett amerikai vámintézkedések még nem érintették közvetlenül a gyógyszeripart, Trump figyelmeztetett:

Hamarosan ezek a termékek is a vámok hatálya alá kerülhetnek.

A helyzetet súlyosbítja, hogy az Európai Unió részéről is felmerült válaszlépések lehetősége - például amerikai gyógyszerekre kivetett ellenvámok formájában -, ami komoly kockázatokat hordozna a gyógyszerellátásban mindkét oldalon.

A találkozón a szektor képviselői hangsúlyozták, hogy sürgetik az Európai Uniót a biogyógyszerek és azok előállításához szükséges alapanyagok vámmentességének megteremtésére, valamint a biotechnológiai értékláncok megerősítésének fontosságára.

E törekvések illeszkednek az Európai Bizottság új törekvéseihez is, amelyek célja az uniós gyógyszerellátás biztonságának növelése a Critical Medicines Act keretében.

Nicolás González Casares, a spanyol EP-képviselő véleménye szerint az Európai Uniónak prioritásként kellene kezelnie a gyógyszerfejlesztés kezdeti fázisait, különösen a klinikai vizsgálatok terén, hogy lépést tudjon tartani a globális versennyel.

Olivér Várhelyi, az egészségügyi biztos, eddig még nem osztotta meg konkrét terveit, azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az európai gyógyszergyártási innovációk jelentős része, különösen a ritka betegségek és daganatok kezelésében, jelenleg az Egyesült Államokban összpontosul. Ebből adódóan, ahogy ő fogalmazott, az amerikai vámok akár a saját vállalataikra is kedvezőtlen hatást gyakorolhatnak.

Az EFPIA szerint az EU-nak átfogó szabályozási reformra lenne szüksége annak érdekében, hogy versenyképes maradjon, míg az EUCOPE arra figyelmeztetett:

Related posts