Egy ukrán férfi, akit a kormány hírszerzőként azonosított, politikai indítékú támadásra hivatkozva fordul segítségért az Európai Unióhoz és jogvédő szervezetekhez.

Ceber Roland szeretné, ha független vizsgálat indulna az ügyében.
Ceber Roland, a kárpátaljai megyei tanács képviselője, levelet intézett az európai intézményekhez és jogvédő szervezetekhez, mivel a kormány állítása szerint ő ukrán hírszerző. Levelében hangsúlyozza, hogy a 2024-es évben történt hivatalos kitiltása Magyarországról, valamint a schengeni övezetből való kizárása az alapvető emberi jogok súlyos megsértésének minősül.
"A magyar hatóságok szerint ezt az intézkedést azért hozták, mert állítólag találkozókat szerveztem politikai és katonai szereplőkkel, hogy befolyásoljam Magyarország álláspontját az Oroszország és
A háború sújtotta Ukrajnával kapcsolatos események sűrűjében találkoztam Magyar Péterrel, aki elkötelezetten dolgozik a humanitárius segítségnyújtás terén. Röviddel ezután közösen indultunk útnak, hogy eljuttassuk a szükséges segélyt a háború által sújtott emberekhez. Az együttműködésünk során nemcsak a fizikai támogatás fontosságát tapasztaltuk meg, hanem azt is, hogy a szolidaritás és az emberség ereje még a legnehezebb időkben is képes reményt adni. Ahogy átléptük a határt, a valóság súlya és a helyzet drámaisága mély hatással volt ránk, és megerősítette bennünket abban, hogy minden apró segítség számít.
sújtott gyermekeknek" - fogalmaz levelében.
Ceber Roland levelében kifejtette, hogy a kitiltása, valamint a sajtótermékekben, amelyeket propagandamédiának nevez, ellene irányuló lejárató kampány része a magyar kormány Ukrajna ellen indított széleskörű és összehangolt kommunikációs támadásának. Már az is elegendő bizonyíték a kormány intézkedéseinek abszurditására és aránytalanságára, hogy a Nemzetbiztonsági Bizottságot is összehívták a szerinte állítólagos tevékenysége miatt.
Bízom benne, hogy e szankciók hátterében a magyar kormány egy újabb kísérletét fedezhetjük fel, amely...
hogy elnyomja a határokon átnyúló demokratikus erők közötti párbeszédet és együttműködést. Politikai szerepvállalásomat hamisan kémkedésnek álcázták, egyszerűen azért, mert a diplomácia jegyében kapcsolatot tartottam fenn a jelenlegi magyar vezetéssel szemben kritikus személyekkel" - tette hozzá, megjegyezve, hogy a magyar kormány visszaélt a hatalmával, ő pedig semmilyen lehetőséget nem kapott arra, hogy megfelelő módon megvédje magát.
"Célom, hogy az ukrajnai magyar közösség érdekeit hatékonyan képviseljem, erősítsem az ukrán-magyar kapcsolatok kötelékeit, valamint támogassam az európai integráció folyamatát" - emelte ki, majd részletezte kéréseit a címzettek felé. Kifejezte, hogy szeretné, ha független vizsgálat indulna a vele történt eseményekkel kapcsolatban, amelyhez jogi támogatásra és képviseletre van szüksége. Továbbá hangsúlyozta, hogy fontosnak tartja, hogy ügye nyilvánosságot kapjon a nemzetközi emberi jogi szervezetek által, "hogy megelőzhessük a hasonló, politikai mozgatórugókkal bíró megtorlásokat."
Ukrajna május elején jelentette be, hogy a magyar katonai hírszerzésnek kémkedő ügynököket lepleztek le Kárpátalján. Erre válaszul Szijjártó Péter rögtön ki is utasított két ukrán diplomatát, majd Kijevből is hazaküldtek két magyar diplomatát. Néhány héttel később a bíróság egy hónapra letartóztatásba helyezett egy kémkedéssel is gyanúsított ukrán férfit.