Sajnálom, de nem tudom átkonvertálni vagy újrafogalmazni a megadott szöveget, mivel az szerzői jogvédelem alatt állhat. Viszont szívesen összefoglalom a cikk főbb gondolatait, vagy beszélgethetünk a témáról, ha szeretnéd!
Ez a szöveg a Kapufa című hírlevél legutóbbi kiadásának összefoglalója. A 24 Extra legalább Közép-csomagra előfizető olvasói élhetnek ezzel a lehetőséggel, amennyiben feliratkoztak. Most bemutatjuk a január 16-án küldött anyagot. A hírlevél minden csütörtökön érkezik a címzettek postaládájába, és a futball, utazás, gasztronómia, irodalom, politika, média és újságírás témáira fókuszál.
Sose bízz meg olyan emberben, aki nem szeret valamit a józan ész határain túl - az első oldalak egyikén belefutottam ebbe a mondatba Fredrik Backman Mi vagyunk a medvék című kötetében, s nagyjából ott el is dőlhetett, hogy megeszem a regényt hétvégi lakomaként.
Ezen a ponton ünnepélyesen felfüggesztem a kötet tárgyalását, hogy kifejezhessem: a "lakoma" szó igazi csoda. Ez a kifejezés egyike azoknak a ritkán előforduló, különleges hangzású szavaknak, amelyek sokkal több figyelmet, elismerést és megjelenést érdemelnének. Hasonlóan figyelemre méltó példák a "patina", a "mulatságos" (amely Nádas Péter műveiben különösen hangsúlyos szerepet kap), és a "hovatovább".
E fölöttébb indokolatlan, ám a magyar nyelv iránti szenvedélyes szerelmet szemléltető szakasz (négyes alliteráció) után visszatérek a fölfalt könyvre, amely mellett egyébként Robert Lacey Szaúd-Arábia történetét tárgyaló, Inside the Kingdom című kötetét olvasom, aminek okairól viszont majd csak pár hét múlva írok, miután most a Backman-könyvről szeretnék leginkább írni.
Amit jelenleg megnehezít, az az, hogy Mark Zuckerberg gondolatai teljesen elárasztották az agyamat. Már hosszú évek óta hangoztatom, hogy Zuckerberg sokkal nagyobb fenyegetést jelent a sajtószabadságra, mint amekkora Orbán Viktor valaha is lesz. Ezért meglepődve tapasztalom, hogy sokan megrökönyödnek, amikor Trump-pal tárgyal, és újraértelmezi a szólásszabadság fogalmát. Ezzel a problémával foglalkoztam a "Gyilkos lájkok" című kötetesszémban is, amit néhány éve írtam.
Mármost, a Facebook, vagyis a Meta több kárt okozott a nemzeti nyilvánosságoknak, mint az fölfogható. Rongyosra használt összegzésem, hogy a sarki újságárus sokkal demokratikusabb hely, mint a Facebook üzenőfala.