Parajdi katasztrófa: A gazdasági miniszter eltávolítja a Nemzeti Sótársaság vezetőségét.

Szokatlanul nyíltan osztotta meg véleményét a parajdi sóbánya tragédiájáról csütörtöki sajtótájékoztatóján Radu Miruta román gazdasági miniszter. Kijelentette, hogy a veszélyt előre jelezték, de az illetékes hatóságok figyelmen kívül hagyták a figyelmeztetéseket. - A román állam tehetetlensége áll a középpontban, ahol a különleges feladatokkal megbízott intézmények folyamatosan egymásra tolták a felelősséget, míg a természet végül türelmét vesztette - magyarázta, hangsúlyozva, hogy nem a hódok a felelősek, hanem az érintett intézmények vezetői.
A miniszter a Román Vízügyi Hatóság, a Nemzeti Sótársaság és a Nemzeti Bányahatóság közös felelősségéről beszélt, de ő csak a Sótársaság vezetésében illetékes, ezért ott kezdeményez felmentéseket. A miniszter egy előzetes tanulmány alapján arról számolt be, hogy a vízzel elöntött tárnákból a sós víz kiszivattyúzása és semlegesítée 45 millió euróba kerülne, és nagy a kockázat, hogy a bánya szerkezete összeomlik. Egy másik, szintén nem végleges felmérés azzal számol, hogy nyolcszor olcsóbb volna a sótömb másik oldalából egy új bányát nyitni. A Sótársaság igazgatósági tagjainak fizetését éppen májusban, a parajdi tragédia idején emelték meg 6 ezer lejjel havi 38 ezerre, ami 3 millió forintos fizetést jelent.
Lapunk értesülései szerint Székelyföld egész területét sújtja a parajdi környezeti katasztrófa következménye: Maros megyében még mindig olyan települések vannak, ahol a Kis-Küküllő magas sótartalma miatt kénytelenek voltak felfüggeszteni a vezetékes ivóvízszolgáltatást. Ezen kívül a turisták száma is jelentősen csökkent a megszokott időszakhoz képest. A környékbeli településeken, mint Szováta, Korond és Székelyudvarhely, számos turisztikai vállalkozás szenved a vendégek hiányától, így egyre több ember számára válik nyilvánvalóvá, hogy a régió legfőbb turisztikai attrakciójának elvesztésével ők is komoly gondokkal nézhetnek szembe.