Orbán közeli szövetségese kaphat lehetőséget a kormányalakításra Ausztriában.


Olyan fordulat következett be, amit a hagyományos osztrák politikai erők mindent elkövettek, hogy elkerüljenek: a jobboldali-populista, Oroszország-párti Szabadságpárt (FPÖ) kormányzati hatalomra jutása. A konzervatív Néppárt vezetői már vasárnap (május 1-jén) jelezték nyitottságukat a koalíciós egyeztetések megkezdésére.

Pénteken a liberális NEOS volt az első, aki hátralépett a koalíciós tárgyalásokból, ezzel jelezve, hogy nem kíván részt venni a további egyeztetésekben. Vasárnap a konzervatív Néppárt (ÖVP) és a szociáldemokraták (SPÖ) is arra a következtetésre jutottak, hogy nincs értelme folytatni a párbeszédet. Karl Nehammer kancellár bejelentette, hogy lemond posztjáról és pártja vezetéséről. Az ÖVP ideiglenes elnökének Christian Stockert, a párt eddigi főtitkárát választotta, aki máris jelezte szándékát, hogy nyitott a tárgyalásokra az FPÖ-vel egy új kormánykoalíció megalakítása érdekében.

Alexander Van der Bellen köztársasági elnök hétfő délelőtt egy órás megbeszélést folytatott a Hofburgban a legutóbbi választásokon győztes Szabadságpárt vezetőjével, Herbert Kickl-lel, akit a párton belül különösen szélsőséges nézeteiről ismernek. Az elnök rábízta a feladatot, hogy alakítsa meg az új kormányt.

Az osztrák elnök már tegnap egyértelművé tette, hogy az ÖVP képviselőivel folytatott tárgyalásai során arra a megállapításra jutott: elcsendesedtek azok a vokális ellenállások, amelyek az FPÖ-vel való együttműködést kizárnák Kickl irányítása alatt - számolt be az Euronews.

Az osztrák elnök hangsúlyozta, hogy bármely új kormány feladata, hogy maradéktalanul tiszteletben tartsa a demokratikus alapelveket. Ezek közé tartozik a jogállamiság, a hatalmi ágak hatékony szétválasztása, valamint az emberi és kisebbségi jogok védelme. Emellett elengedhetetlen a szabad és független média működése, valamint az Európai Unióhoz való tartozás fontossága is.

A zöldpárti Van der Bellen a Kickl-lel folytatott tárgyalásai után nyilatkozott az újságíróknak, kifejezve, hogy "nem volt egyszerű döntés számomra", ugyanakkor hangsúlyozta:

Továbbra is biztosítani fogom, hogy az alkotmányunk elveit és szabályait megfelelően betartjuk és betartatjuk.

"A szövetségi elnök legfontosabb feladatának tartja, hogy garantálja az ország szövetségi kormányának létrejöttét" - fejtette ki döntésének hátterét Van der Bellen. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a törvényhozásban 50 százalék feletti többséget érjenek el, ami azt jelenti, hogy a három fő politikai párt közül kettőnek együttműködést kell kialakítania.

Az ÖVP döntése, hogy felülvizsgálja az FPÖ-vel való koalíciós együttműködésre vonatkozó korábbi "kategorikus nemet", új politikai helyzetet teremtett. A gazdasági környezet kihívásokkal teli, és a költségvetés stabilizálása érdekében elkerülhetetlenné vált, hogy népszerűtlen intézkedéseket vezessenek be - fejtette ki az elnök. Kickl biztosította őt arról, hogy felkészülten áll a várható nehézségek elé. Ennek kapcsán az elnök megbízta Kicklt, hogy folytassa a koalíciós tárgyalásokat az ÖVP-vel.

Az államfő és az FPÖ-vezér délelőtti megbeszélésén a geopolitikai helyzetről, különösen az Ukrajna elleni orosz agressziós háborúról is szó esett. Ennek azért van jelentősége, mert a Szabadságpárt alig leplezetten Oroszország oldalán áll a konfliktusban, a párt még 2016-ban "barátsági szerződést" kötött Putyin pártjával.

1945 óta ez az első alkalom, hogy Ausztriában a Szabadságpárt képviselője kap kormányalakítási megbízást. Eddig ezzel a feladattal mindig csak az SPÖ vagy az ÖVP képviselőit bízták meg.

Related posts