Szolnok egyik utolsó jellegzetes épülete nyomtalanul eltűnt, és a romok között szinte észrevétlenül vált semmivé, mindössze néhány perc alatt.

A régi, közhasznú használati tárgyak kora lassan a múlt homályába vész. Ahogyan az utcai telefonfülkék, úgy a köztéri újságos pavilonok is fokozatosan eltűnnek Szolnok városképéből és a helyiek mindennapjaiból. A korábban elképzelhetetlen ütemű technológiai fejlődés következtében mára az egykor hagyományos szolgáltatások helyét az „okos eszközök” vették át, ezzel új kihívások elé állítva a város lakóit.
Az utcai telefonfülkék és az újságos pavilonok napjai már a végéhez közelednek, egy különleges korszak utolsó momentumait tapasztaljuk meg.
A hazai telefonfülkék még állnak a vártán, és működniük is muszáj volna. Ennek az az oka, hogy még él az a paragrafus, miszerint
Kiszámoltuk, hogy a mintegy hatvanezer lelket számláló Szolnokon közel húsz utcai telefonfülke áll még szolgálatban, azonban a szolgáltató a közelmúltban hatályba lépett új hírközlési szabályozás alapján felülvizsgálja ezen telefonállomásokat, és ha kell, akkor döntenek az esetleges leszerelésükről.
Az utcai telefonfülkék népszerűsége drasztikusan csökkent a mobiltelefonok elterjedésével. Ma már az emberek csupán néhány percet töltenek havonta ezeknek a nyilvános fülkéknek a használatával - persze csak akkor, ha egyáltalán működnek. Valójában a jogalkotó egy egyszerű törvénymódosítással bármikor véglegesen búcsút inthet ennek a szolgáltatásnak…
Az újságos pavilonok a Gutenberg-galaxis mélyreható sötétlyukába vesző áldozatai.
A lapárusok mellett az utcai újságos pavilonok is a modern technológiai fejlődés következményeiként tűntek el. A Gutenberg-galaxis válsága már évtizedek óta jelen van, és folyamatosan terjed. Ez a kifejezés a nyomtatott könyvek és sajtótermékek, mint kulturális és információs közvetítők fokozatos hanyatlására utal, amit az elektronikus média, a mobileszközök, az internet és az e-könyvek megjelenése még inkább felerősít. Lehet, hogy a Gutenberg-galaxis nyomtatott, kézzelfogható olvasmányait egyfajta technológiai fekete lyuk nyeli el, ahogy a digitális világ egyre inkább átalakítja olvasási szokásainkat.