Nemrég majdnem végleg búcsút intettek a tömlőnek, de végül sikerült megőrizniük az állásukat.


Sok minden megváltozott az elmúlt másfél évtizedben, amióta a bíróság bejegyezte a Rózsadombi Önkéntes Tűzoltó Egyesületet. Nemcsak a benzin- és energiaárak hullámzása nehezíti a munkájukat, de a klímaváltozás hatásait is egyre erősebben érzik az önkéntesek. És bár az államtól nem kapnak több segítséget, mégis talpon maradtak, pedig három éve kis híján szögre akasztották a tömlőt.

A Rózsadombi Önkéntes Tűzoltó Egyesület szertárának felkeresése szinte lehetetlen tévedés nélkül: a Ruszti útra nyíló kapu mindig nyitva áll, a kocsibeállón pedig büszkén pihen egy csillogó-villogó tűzoltóautó. Noha már több mint harminc éve szolgál, a legfrissebb büszkeségük, ami mindössze fél évvel ezelőtt érkezett a csapathoz. Nem meglepő, hogy a helyiek gyakran betérnek a nyitott kapun, néha még bejelentés nélkül is. Az önkéntes tűzoltók szívesen fogadják az érdeklődőket, amennyiben éppen nincs sürgős teendőjük. Az egyesület alapvető célja, hogy szerves része legyen a helyi közösségnek, amely a II. kerületre fókuszál. Ugyanakkor, mivel az állomáshelyük a XII. kerület határához közel található, gyakran kapnak riasztásokat onnan, sőt, szükség esetén a város más területeire vagy akár az agglomerációba is elindulnak.

Az önkéntes tűzoltó egyesületek, amelyekből hazánkban körülbelül 800 működik, a Katasztrófavédelem keretein belül végzik tevékenységüket. Őket is ugyanúgy riasztják a tűzoltói feladatokhoz, mint a hivatásos kollégáikat, és ilyenkor a leggyorsabban – a rózsadombi csapat például két percen belül – indulnak a helyszínre. Ezen a napfényes márciusi szombat délutánon viszont csend honol. – Nem úgy, mint tegnap, amikor alig tudtunk leülni, annyira pörögtek a riasztások – mondja Rozsos Zsolt, az egyesület elnöke. Amikor megérkezem, éppen az új tűzoltóautó ablakát tisztítja. Ez a jármű huszonhárom évet szolgált a hivatásos tűzoltóságnál, majd további hét évet egy másik önkéntes csapatnál, de megfelelő karbantartás mellett még tíz évig megbízhatóan szolgálhat. Rozsos Zsolt kiemeli, hogy az egyesületek rendkívül nagyra értékelik a tulajdonukat: – Számunkra ez a jármű mindent jelent. Ha bármilyen javítás szükséges, akár hajnali kettőkor is nekiállunk – teszi hozzá.

Az önkéntesség szelleme szorosan összefonódik a tűzoltók mindennapi életével: munkaidőn túl és szabadnapjaikon is aktívan szolgálatot teljesítenek. A Rózsadombi Önkéntes Tűzoltó Egyesület jelenleg huszonöt elkötelezett tagot számlál, többségük fiatal huszonéves. Különféle háttérrel rendelkeznek: van közöttük ipari alpinista, mérnökhallgató és közszolgálati egyetemi diák, aki tűzoltói pályára készül. Érdekesség, hogy tavaly három fiatal is hivatásos tűzoltóvá vált az egyesületen belül. Rozsos Zsolt, az egyesület vezetője, tisztában van vele, hogy előbb-utóbb elveszíthetik őket, hiszen sok tűzoltó kiegészítő jövedelemért mellékállást vállal, így érthető, ha az önkéntes munkára már nem marad elég energiájuk. A különböző szakmákban dolgozó önkénteseik is próbálnak rendszeresen visszatérni a csapatba, és az év nagy részében biztosítva van a szükséges létszám ahhoz, hogy bevetésre készen álljanak. Tavaly 316 riasztásuk volt, ami az ország egyik legaktívabb önkéntes egyesületévé tette őket. Jelenleg két szerkocsival és egy vízszállító járművel dolgoznak, mindhárom autó már meghaladja a harmincéves kort. A legújabb beszerzésük ára azonban még így is 6 millió forint volt. Rozsos Zsolt elmondása szerint ezt a költséget tavalyi térítéses megbízásaik, például különböző rendezvények biztosítása révén tudták fedezni.

Három évvel ezelőtt, amikor a Budai Hangban először írtunk az egyesületről, még kérdéses volt, hogy a működésükhöz szükséges évi körülbelül tízmillió forintot elő tudják-e teremteni. A szektorban sajnos hiányoznak a jelentős, kiszámítható pályázati támogatások, így a Rózsadomb közössége kisebb pályázatokból és egyszázalékos adófelajánlásokból próbálja biztosítani a fennmaradását. Az utóbbi három év azonban komoly kihívásokkal teli volt: az üzemanyag- és energiaárak, valamint a biztosítási díjak drasztikus emelkedése miatt tarthatatlanná vált a helyzet. A közhasznú egyesületek a piaci árakat kénytelenek megfizetni, kedvezmények híján. „A világ zűrzavara közepette az ember abban bízik, hogy a pályázati támogatások bővülnek, de sajnos ez nem így alakult” – osztja meg aggodalmait az önkéntesek egyesületének elnöke. Jövő hónapban ünneplik az egyesület bejegyzésének tizenötödik évfordulóját, és az elmúlt másfél évtized során a legmagasabb pályázati összeg, amit sikerült elnyerniük, mindössze 1,4 millió forint volt. Végül a II. kerületi önkormányzat nyújtott segítséget, amely a 2022-es költségvetésében biztosította az egyesület támogatását, így most évi ötmillió forintos stabil bevételre számíthatnak. Rozsos Zsolt úgy véli, hogy a Kutyapárti Kovács Gergely vezetésével a Hegyvidék is nyitottabbá vált az együttműködésre, mint a korábbi időkben, amikor Pokorni Zoltán polgármestersége alatt csupán egy 600 ezer forintos támogatást kaptak, a többi csak udvarias jókívánság volt. Ráadásul gyakran érkeznek riasztások a XII. kerületből is, így logikus lett volna, hogy az egyesületet ott is a sajátjuknak érezzék. Rozsos Zsolt említi, hogy az egyszázalékos adófelajánlások összege jelentősen megemelkedett, ami szerinte annak is köszönhető, hogy az elmúlt években jobban integrálódtak a II. kerület közéletébe, hiszen sok kerületi rendezvényre meghívják őket. Ennek következtében a helyi közösség jobban megismerte a tevékenységüket, amely segítheti a jövőbeni fenntarthatóságukat.

A tűzoltók munkájára manapság egyre nagyobb szükség van, hiszen a klímaváltozás hatásai évről évre egyre nyilvánvalóbbá válnak. Rozsos Zsolt, a tűzoltóság munkatársa, arra figyelmeztet, hogy az elmúlt évtizedben a riasztások száma drámaian megnőtt. „Ha valaki nem érti a klímaválságot, szívesen válaszolunk a kérdéseikre: nap mint nap tapasztaljuk” - mondja. A helyzet különösen súlyos, amikor a fákra rakódó hó, a szokatlanul meleg időjárás következtében, vizes és nehéz lesz, ami rengeteg kidőlt fát és leszakadt vezetéket eredményezett, mint ahogy az idén januárban is tapasztalható volt. Februárban pedig a szárazság megjelenése új kihívásokat hozott, hiszen ez előrehozza az avartüzek időszakát, különösen, ha erős szél fúj. Az avar- és bozóttüzek, valamint az erdőtüzek már az év első hónapjaiban is felütik a fejüket, ami korábban nem volt jellemző. Tavasszal és nyáron pedig a viharok is megérkeznek. „Az eső mennyisége minimálisra csökkent, gyakorlatilag felhőszakadásokat tapasztalunk, villámárvízzel együtt. Vagy éppen ellenkezőleg: szárazság. Ezek a szélsőséges időjárási események pusztító következményekkel járnak, és ezeket tűzoltóként egyre inkább a bőrünkön érezzük” - részletezi Rozsos Zsolt. A helyzet fényében az önkéntesek aggasztónak találják, hogy a fővárosi hivatásos tűzoltók között mindössze két nagy kapacitású vízszállító autó működik: az egyik a pesti, a másik a budai oldalon. Ráadásul ezeket a járműveket Pest megye területén lévő tűzesetekhez is gyakran riasztják. Rozsos Zsolt hangsúlyozza, hogy a klímaváltozás következményeit látva sürgős szükség lenne több ilyen jármű beszerzésére. Azonban a feladat nem könnyű, mivel a régiós piacon egyre inkább eltűnnek a használt vízszállítók, mivel a környező országok tűzoltóságai felvásárolják őket, felkészülve a várható erdőtüzekre. A tűzoltók nemcsak a klímaválság közvetlen hatásaival szembesülnek, hanem a társadalmi problémákkal is. A fővárosban rengeteg riasztást kapnak, különösen egyedül élő idős emberekhez, akik nem nyitnak ajtót. Ha a szomszédok időben észreveszik a bajt, még megelőzhető a tragédia, de sajnos előfordult már, hogy kilenc adag kiszállított ebéd halmozódott fel egy ajtó előtt, míg senki sem vette észre a lépcsőházban. Ennyi idő elteltével már nincs remény. A hivatás szomorú pillanatai, amikor holtan találnak valakit az otthonában, sajnos az egyesület fiatal tűzoltóival is többször megtörténtek már.

Related posts