Fedezd fel, ki az a Bige László, aki nem kevesebb mint százmillió forinttal támogatta Magyar Péterék törekvéseit!

A Mandiner olvasói biztosan emlékeznek arra, hogy Bige László, a műtrágyakirály, nem véletlenül fektetett be ennyire Magyar Péterék köreibe. A legfrissebb sajtóinformációk alapján a Svájcon keresztül érkezett, százmilliós nagyságrendű támogatások újabb kérdéseket vetnek fel a Tisza Párttal való kapcsolatáról. A témát részletesebben itt boncolgattuk.
A Magyar Nemzet korábbi írása szerint a Nitrogénművek Zrt. komoly pénzügyi nehézségekkel néz szembe. A helyzet különösen aggasztó, mivel májusban esedékes egy 200 millió eurós kötvény törlesztése, amelynek visszafizetése jelenleg kérdéses. A cég jövője tehát bizonytalan, és a közelgő határidő miatt sürgető megoldásra van szüksége.
A cég helyzete tovább súlyosbodik, hiszen újabb kihívásokkal kell szembenéznie. A Mandiner olvasói számára talán ismerős lehet, hogy 2022-ben a hatóság 11 milliárd forintos büntetést szabott ki kartellezésre hivatkozva. Noha a Kúria elrendelte a Gazdasági Versenyhivatal számára, hogy új eljárást indítson, az ügy még mindig nem jutott véglegesen megoldásra.
Bige nemrégiben az ATV "Egyenes beszéd" című műsorában nyilatkozott, ahol kötvényei lejárati idejének meghosszabbításáról osztotta meg gondolatait. "A hiteleket időről időre szokás megújítani. Jelenleg mi is azon fáradozunk, hogy ezt a kötvényt hosszabb távra újraérvényesítsük" – mondta az adás során.
Korábbi portrécikkünkben alaposan feltártuk Bige László vállalkozói életútját. A vegyész végzettséggel rendelkező üzletember Hollandiából kezdte importálni a használt ruhákat, majd az autógumikra terjeszkedett, hogy később a vegyipari termékek piacára is belépjen. A '90-es évek közepére már jelentős befolyással bírt a magyar-román vegyipari kereskedelemben, és a Gyurcsány-kormány idején sikerült megszereznie a Péti Nitrogénműveket, mely Magyarország legnagyobb műtrágyagyártója volt. Ez a lépés 2002-ben óriási ugrást jelentett számára a leggazdagabbak elitjébe való bekerülés felé. A Magyar Nemzet emlékeztet arra, hogy a társaság felvásárlását részben a Csányi Sándor vezette OTP által nyújtott hitel tette lehetővé.
Miután Magyarország 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, a brüsszeli támogatások miatt beindult a műtrágyaágazat,
A Bige Holding 2009 óta gyártási monopóliummal rendelkezett, ami azt jelentette, hogy az országban egyedülálló szereplővé vált a műtrágya-előállítás terén. Ennek következtében Bige hatalmas profitra tett szert: a vállalat bevételei 2010-re már 65 milliárd forintra rúgtak, míg 2012-re ez az összeg 98 milliárd forintra nőtt.
A történethez hozzátartozik, hogy Bige vállalata a Gyurcsány-kormány idején, 2009-ben, több mint tízmilliárd forintos hitelhez jutott. "Ez a dátum fontos: alig néhány hónappal azelőtt történt, hogy az országot a Nemzetközi Valutaalap hatalmas hitele mentette meg a pénzügyi összeomlástól" - emlékeztetett az Origo egy korábbi írásában.