A magyar turizmus terén olyan kiemelkedő eredmények születtek, amelyek minden eddigi elvárást túlszárnyaltak.
A turizmus területén dinamikus fejlődés és erőteljes növekedés tapasztalható, amely lehetőséget ad arra, hogy a 2024-es évben valódi "csúcsteljesítményekről" beszéljünk - nyilatkozta Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, a 32. Turizmus Évadnyitó Gálán, szombaton Budapest szívében.
A tárcavezető bejelentette, hogy ősszel elindítják a turizmus számára kialakított saját bankot, amely a Tourinform irodák széleskörű hálózatán keresztül fogja fogadni a hiteligényeket. Ezzel párhuzamosan az első hitelprogramok is debütálnak, így a szektor pénzügyi támogatása új fejezetet nyit a turizmus fejlesztésében.
Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a tavalyi év során minden várakozást felülmúlva 18 millió vendég látogatta meg Magyarországot, ami 11 százalékos növekedést jelent. Ezzel együtt a vendégéjszakák száma is emelkedett, 44 milliót meghaladva, ami 6 százalékos bővülést mutat. A szálláshelyek összesített bevétele elérte az 1050 milliárd forintot, ami 16 százalékos növekedést reprezentál az előző évhez képest. A vendéglátóhelyek bevételei is kedvező tendenciát mutatnak, hiszen 11,2 százalékkal 2005 milliárd forintra emelkedtek. Ezen adatok tükrében Magyarország a vendégéjszakák növekedése szempontjából az uniós éllovasok közé tartozik.
Elmondta, hogy december hónapjában jelentős növekedés figyelhető meg, hiszen az előző évhez képest 250 ezerrel több magyar állampolgár döntött úgy, hogy külföldi utazásra adja a fejét. A beutazó turizmus terén is kedvező adatok látnak napvilágot, hiszen 17 százalékkal többen látogattak el hazánkba. Idén januárban a beutazó turizmus 20 százalékos bővülést mutatott, különösen Budapestre vonatkozóan, ahol ez a növekedés elérte a 30 százalékot. A szakember hozzátette, hogy ez a pozitív tendencia továbbra is tartósnak tűnik.
A repülőtér visszavásárlását kiemelten fontos lépésnek tartotta. Kifejtette, hogy büszkeséggel tölti el, és nagy reményeket fűz a vezetéshez, hiszen "minél több utast és minél több bevételt" szeretne elérni. Szerinte a reptér teljesítménye a jövőben tovább növekedhet.
Felidézte, hogy tavaly a deregulációs folyamatok mellett a rövid távú lakáskiadás kérdését is alaposan megvitatták, ahol végül konszenzusra jutottak. Hangsúlyozta, hogy az alanyi áfamentesség bevezetése elengedhetetlen a szektor számára. A szervízdíj és a borravaló körüli viták is felmerültek, de végül egy jó kompromisszum született e témában - fogalmazott értékelésében.
Idén jelentős lépéseket tesznek a SZÉP-kártya digitalizálása érdekében, és számos új intézkedés is várható, amelyek elősegítik a szektor fejlődését. Kiemelt bejelentés, hogy ősszel megnyílik a szektor saját bankja, amely a Tourinform irodákon keresztül fogadja majd a hitelkérelmeket, így az első hitelprogramok is ekkor debütálnak. Emellett a közvetlen légi járatok létrehozásáról folynak tárgyalások Budapest és az Egyesült Államok legnagyobb városai között, ami nemcsak a gazdasági kapcsolatok erősítését szolgálja, hanem a turizmus fellendítésére is kedvező hatással lesz. A két ország közötti vízumszabályozás könnyítése is napirenden van. Továbbá, Budapesten új támogatási programot indítanak a 3 és 4 csillagos hotelek számára, amely szintén hozzájárul a szálláshelyek fejlesztéséhez.
Felidézte: célként tűzték ki 2030-ra a 20 milliós vendégszám elérését.
Csendes Olivér, a Visit Hungary vezérigazgatója izgalmas hírekkel szolgált a 2024-es év turisztikai kilátásairól. Elmondása szerint a belföldi turizmus terén a vendégforgalom 5,2%-os növekedést mutatott, míg a vendégéjszakák száma 2%-kal emelkedett. A gasztronómiai élmények terén a Fővám téri nagyvásárcsarnok kiemelkedett népszerűségével, míg az éjszakai szórakozásban a Gozsdu udvar vonzotta a legnagyobb tömegeket. Olivér hozzátette, hogy a turizmus hozzájárulása a GDP-hez idén 14,2%-ra nőhet, és a várakozások szerint 1,3 millióval több látogatót és 4,1 millióval több vendégéjszakát terveznek elérni a tavalyi évhez képest.
Elmondta azt is: a 13 fókuszpiacon az idei évre adatalapú stratégiával készültek a kitűzött növekedés eléréséhez. A szervezet turizmusszakmai összefogásra épít, szakmai támogatást nyújt a turizmus szereplőinek információval és adatszolgáltatással, kiterjedt kutatásokkal, marketing megjelenések támogatásával - sorolta.
A Visit Hungary a megjelenések hatékonyságát elemezve úgy döntött, hogy jövőre aktívan részt vesz a szakmai kiállításokon és vásárokon. A tervek szerint még hangsúlyosabb jelenlétet kívánnak biztosítani, mint az eddigi eseményeken. Októberben újra megrendezésre kerül a Tourism Summit, amely egy kétnapos nemzetközi eseményként kerül a figyelem középpontjába. A hivatásturizmus fellendítése érdekében idén 400 millió forintos alapot alapítanak, amely lehetővé teszi, hogy több jelentős rendezvényt tartsanak Budapesten – tájékoztatott a szervezet.
Francois Berisot, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér vezetője, izgalmas híreket osztott meg a repülőtér 2024-es teljesítményéről. Az év különlegességét az adja, hogy a repülőtér visszakerült állami tulajdonba. Berisot kiemelte, hogy az állammal folytatott együttműködés rendkívül harmonikus és szoros, és közös erőfeszítéseik célja a repülőtér fejlesztése. A 2024-es év valóban rekordok éve volt, hiszen a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 17,6 millió utas fordult meg, ami figyelemre méltó 48,8 százalékos növekedést jelent a légiáru forgalomban, amely közel 300 ezer tonnát tett ki. Ez a robusztus növekedés előrevetíti a következő évek utasszámának emelkedését, és megszilárdítja a repülőtér szerepét mint regionális elosztóközpont. A tavalyi év során kezelt 17,5 millió utas nemcsak a 2023-as év forgalmát múlta felül 19,5 százalékkal, hanem a korábbi csúcsév, 2019 adatát is 8,7 százalékkal megdöntötte. A magyar turizmus vonzereje és a hazai utazási kedv folyamatosan megmutatkozott a repülőtér forgalmában; minden hónapban egymillió feletti utasszámot regisztráltak, és októberben a Budapest Airport volt a legnagyobb forgalmi növekedést elérő repülőtér az európai rangsorban.
A szakértő kiemelte, hogy 2024-ben 43 légitársaság összesen 141 úti célra kínált járatokat Budapestről, a legkeresettebb desztinációk között szerepelt London, Isztambul, Milánó és Párizs. Érdekes módon a kínai utasforgalom közel háromszorosára nőtt – tette hozzá. A VINCI Airports hálózatának tagjaként működő Budapest Airport éves utasforgalma 2024-ben először lépte át a járvány előtti szintet, és a jövőbeli növekedés érdekében a tulajdonosok és a cég vezetősége már megkezdte a 3. terminál tervezésének előkészítését, amely hosszú távon garantálja az utasok számára a kiváló minőségű szolgáltatást – mondta.