"Minden magyar ember felelősséggel tartozik a másik magyar iránt. Ezt a meggyőződést képviseljük" - hangsúlyozta Szijjártó Péter Révkomáromban.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Révkomáromban hangsúlyozta, hogy a közelmúltban mély válságba jutott magyar-amerikai kapcsolatok helyreállítása új lehetőségeket teremt a kormány politikai irányvonalának alakításában. A minisztérium által kiadott tájékoztató alapján a tárcavezető a Selye János Gimnázium bencés emlékévi ünnepségén tartott pódiumbeszélgetés keretében először is a legutóbbi évtized kihívásait elemezte, beleértve a migrációs válságot, a koronavírus-járvány hatásait és az ukrajnai konfliktust is.
A beszélgetést követően Donald Trump amerikai elnök lehetséges újraválasztására terelődött a szó. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt négy évben a Magyarország és az Egyesült Államok közötti viszony jelentős mélypontra jutott. Ennek okaként említette, hogy az előző washingtoni kormányzat számos, a magyar érdeket sértő intézkedést hozott, mint például az ESTA-rendszer szigorítása és a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás eltörlése.
A demokrata párti vezetés szavai szerint a tűzre öntötték az olajat az ukrajnai háború ügyében, hiszen több tízmilliárd dollár értékben szállítottak fegyvereket. Ez a lépés csupán tovább tartotta életben a konfliktust.
"Aki megkísérelte a béke fontosságát hangsúlyozni, azt azonnal Putyin ügynökének, Lavrov szövetségesének, vagy éppen a Kreml szócsövének titulálták."
„Tedd különlegessé a szövegedet!” - javasolta.
Örömmel tapasztalta, hogy a világ jelentős átalakuláson ment keresztül, mióta az új amerikai elnök hivatalba lépett. A politikai irányvonal drasztikusan megváltozott: a migrációval kapcsolatos intézkedések szigorítása és az LMBTQ-kérdésekkel kapcsolatos agresszív propaganda visszaszorítása került a középpontba. Emellett a külföldi politikai beavatkozásokra szánt források leállítására irányuló lépések új fejezetet nyitnak a globális politikai színtéren.
Úgy gondolja, hogy ebből adódóan mostanában intenzív félelem honol az európai vezetők között. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a béke helyreállítása jelentős mértékben hozzájárulna a kontinens gazdasági növekedéséhez. Például Magyarország esetében a háború és a szankciók következtében körülbelül 7500 milliárd forintnyi anyagi kár keletkezett.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a magyar és az új amerikai kormányzat hasonló nézőpontokat oszt a globális kihívásokkal kapcsolatban. Emellett hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor és Donald Trump között erős személyes kapcsolat áll fenn, ami tovább erősíti az együttműködést.
Ennek eredményeként a felek elkötelezettsége a magyar-amerikai kapcsolatok újjáépítése iránt megerősödött, ami új lehetőségeket teremt a magyar kormány politikai stratégiájában - emelte ki.
Ezzel kapcsolatban a gazdasági semlegesség stratégiáját is említette, amelynek keretében hazánk mára a keleti és a nyugati beruházók egy fontos találkozási pontjává vált, a gyakorlatban ugyanis jól működik az együttműködés ezen vállalatok között.
Remélem, hogy Donald Trump - mint egy valódi üzleti zseniként, aki a kereskedelem világában is sikeresen navigált - képes lesz olyan megállapodásokat létrehozni a világgazdaság kulcsszereplőivel, amelyek végső soron nem a kereskedelmi háborúk irányába vezetnek, hanem egy erős, globális együttműködés felé.
- fogalmazta meg.
A miniszter a magyar-szlovák kapcsolatokkal összefüggésben leszögezte, hogy a magyar külpolitikának a szíve közepe a nemzetpolitika, a kormánynak felelőssége van abban, hogy a külhoni magyar nemzeti közösségek sorsa is rendben legyen. "Minden magyar felelős minden magyarért. Mi ezt valljuk" - húzta alá.
A szakértő kifejtette, hogy a szomszédos országokkal való együttműködés minősége közvetlen hatással van az ott élő magyar közösség helyzetére. Ennek fényében a kormány célja, hogy harmonikus és konstruktív kapcsolatokra törekedjen minden szomszédjával.
Ez a törekvés többé-kevésbé - inkább a többé felé hajlik - sikerült. Ukrajnával kapcsolatosan egyértelműen kudarcot vallottak ezek a próbálkozások, hiszen az elmúlt évtized során az aktuális ukrán kormányok folyamatosan megsértették és háttérbe szorították a magyar és más nemzeti közösségek jogait.
- jelentette be.
Ellenpéldaként említette Szlovákiát, Romániát és Szerbiát, amelyek esetében egyértelműen "abszolút sikertörténetről" beszélhetünk. Ezek az országok mára a korábban esetleg ellenséges viszony helyett szoros stratégiai szövetséget és barátságot alakítottak ki egymással.