Karácsonyfát választani izgalmas feladat, hiszen ez a karácsonyi ünnep egyik legfontosabb szimbóluma. Az alábbiakban néhány szempontot mutatunk be, amelyek segíthetnek a tökéletes fa kiválasztásában. Először is, gondoljuk át, hogy élő vagy műfenyőt szere


(Frissítve!) Magyarországon évente körülbelül 2 millió karácsonyfát értékesítenek, és a fenyőfajták népszerűségi rangsora az évek során jelentős változásokon ment keresztül. A korábban az árképzés miatt háttérbe szorult nordmann fenyő mára a legkeresettebb választássá vált, noha a többi fajtának is bőven van mit kínálnia és megérdemli a figyelmet.

Ahhoz, hogy ne csupán divatból kövessük a trendeket, elkészítettük ezt az átfogó útmutatót a karácsonyfák világához. Először is, megismerkedünk a karácsonyfa állításának hagyományos történetével, majd bemutatjuk a legelterjedtebb fenyőfajtákat, és megosztjuk veletek a legjobb tippeket a tökéletes fenyőfa kiválasztásához. Végül pedig felfedjük, hogyan gondoskodhatunk otthon a fánkról, hogy az a lehető leghosszabb ideig pompázzon egészségesen és zölden, akár élő, akár vágott változatról van szó.

A karácsonyfák középkor végi elődjéről az Alcobaçai Szent Mária ciszterci kolostor regulája árulkodik. E szöveg tanúsága szerint karácsony estéjén egy nagy, zöld babérágat kell keresni. Ezen ágazatokra piros narancsokat akasztanak, mindegyikbe egy-egy gyertyát helyezve. Amikor a díszítés végére érnek, az elkészült kompozíciót a főoltár gyertyájának közelében található rúdra helyezik. Ez a különleges szokás a karácsonyi ünnepkör varázsát hirdeti, és a hagyományok mélységét tükrözi.

A jelenleg is népszerű karácsonyfák felállításának hagyománya mélyen gyökerezik a történelemben. A fák díszítése és az ünnepi hangulat megteremtése már évszázadok óta része az ünnepi szokásoknak, amelyeket különböző kultúrák sajátos módon értelmeznek. Az idők során a karácsonyfa állításának szokása folyamatosan fejlődött, és ma már számos stílusban és formában megjelenik világszerte. A fák díszítése nem csupán esztétikai élményt nyújt, hanem a szeretet, a család és az ünneplés szimbólumává is vált, amely összekapcsolja az embereket az ünnep varázslatos szellemében.

A szokás gyökerei a 16. századra nyúlnak vissza, és elsősorban Közép-Európából, valamint a balti államokból, különösen Észtországból, Németországból és Lettországból erednek.

Hogy pontosan hol és mikor bukkant fel az első feldíszített karácsonyi fa, arról nincsen írásos emlék, annyit tudunk biztosan, hogy 1539-ben a strasbourgi székesegyházban már az ünnepi kellékek között szerepelt. A hagyomány szerint Luther Márton, a protestáns reformáció atyja volt az első, aki égő gyertyákat helyezett egy örökzöld fára. A legkorábbi olyan karácsonyfa-ábrázolás, amelyről egyértelműen beazonosítható a kora, az elzászi Turckheimben, egy magánházon látható.

A korai karácsonyi díszek színes papírokból készültek, és a fákra terméseket, gyümölcsöket, valamint más ínycsiklandó finomságokat akasztottak. Egyes keresztény közösségek pedig gyertyákkal világították meg a fákat, így varázsolva ünnepi hangulatot. A karácsonyi gömbök eredete szorosan összefonódik a középkori misztériumjátékokkal, ahol a paradicsomi fa díszítése különleges szerepet játszott. Ez az ősi hagyomány lehetett a modern karácsonyfadíszek előzménye. Ezeket a színdarabokat december 24-én, Ádám és Éva napján adták elő különböző országokban, és a színpadra állított fa az eredendő bűnt és a megváltást jelképező almákkal és kerek fehér ostyákkal volt ékesítve. Az idő múlásával ez a színházi kellék az otthonokban is megjelent, szoros kapcsolatban a karácsonyi bölcsővel, így még inkább gazdagítva az ünnep szimbolikáját.

De ami a dologban az igazán érdekes, hogy persze Ádám, meg Éva, meg az almák, de valójában annak hagyománya, hogy elmész a kertészetbe, ahol megveszel egyet az ezen célra direkt kivágott fák több tízezrei közül, majd hazaviszed, felállítod egy erre gyártott talpba, ráteszel egy csomó - valljuk be csicsás - díszt, amiből több fára elég készletnyi található egy átlagos magyar háztartásban, majd felkapcsolod a szintén speciális égősort, és minimum néhány napig, de egyesek hetekig csodálják a műanyag gömbökkel telerakott fenyőféléjüket, ezen szokás nem feltétlenül olyan keresztény.

Az örökzöld fák egyedülálló szerepet játszanak a történelem folyamán, számos ősi kultúrában jelentős szimbólumként tisztelték őket. Az európai pogány közösségek körében a fák iránti megbecsülés különösen kifejezett volt. A germán törzsek ünnepén, a Yule-on, az örökzöldek az élet és az újjászületés megtestesítőiként tündököltek. Ezen kívül az északi mitológiában is központi helyet foglalt el a világfa, Yggdrasil, amely a világmindenség összekötő szálaként funkcionált. Nem feledkezhetünk meg a római Szaturnáliáról sem, amely december 17-23. között zajlott, és amely során a rómaiak Szaturnusz, a mezőgazdaság istenének tiszteletére örökzöldekkel díszítették otthonaikat. E hagyományok a természet ciklusaira és az élet megújulására emlékeztetnek minket, a fák pedig mindig is a remény és a tartósság szimbólumai voltak.

Ezért indokolt a vélemény, miszerint a köztudatban a keresztény kultúra jelképének számító karácsonyfa, amelyet világszerte rengeteg ember állít fel Krisztus születésének ünneplése céljából, évről évre hatalmas lelkesedéssel és örömmel díszítenek.

Valójában a fakultusz egy olyan megjelenési forma, amely a pogány hagyományokból eredeztethető, és amelyet a kereszténység idővel magába olvasztott.

Bár az utcai árusok kínálatában általában csak a legismertebb fenyőfajták találhatók meg, valójában sok más különleges típus közül is válogathatunk. Ha igazán egyedi fát szeretnénk, érdemes ellátogatnunk kertészeti árudákba, termesztőkhöz vagy ültetvényekre. Itt nemcsak jegenyefát és duglászt, hanem akár szerb lucot és számos más ritkaságot is felfedezhetünk.

A lucfenyő, az ezüstfenyő és a nordmann fenyő a legelterjedtebb fenyőfajták, amelyek szinte mindenütt megtalálhatók. A mai világban már egyre inkább elérhetők különböző formákban és méretekben, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet.

A vásárlók többsége, körülbelül kétharmada, a nordmann fenyőre esik a választása, míg a második legkedveltebb választás az ezüstfenyő.

Ezt a fenyőfajtát már jóval kevesebben választják, körülbelül minden ötödik ember dönt mellette. A harmadik helyen álló lucfenyőt csupán 10 vásárlóból 1-2 preferálja - általában azok, akik a lehető legolcsóbban szeretnék megoldani a karácsonyi fa beszerzését. A piacon elérhető egyéb fenyőfajtákból pedig még ennél is alacsonyabb a kereslet.

A lucfenyők hosszú ideig kimagasló népszerűségnek örvendtek alacsony áruk miatt, ez volt messze a legolcsóbb fafajta, és ez továbbra sem különösebben változott. Míg az idén

A lucfenyő méterenkénti ára általában 5000-5500 forint között mozog. Az ezüstfenyő esetében az árak 6000-8000 forintra rúgnak, míg a nordmann fenyőért 8000-10000 forintot kérnek el.

A kereskedőknél fellelhető karácsonyfák ára a tavalyi évhez viszonyítva 5-10 százalékkal emelkedett.

A nordmann fenyők előnye a luccal összehasonlítva abban rejlik, hogy formájuk szabályosabb és szimmetrikusabb. Emellett lágyabb tűik miatt kevésbé szúrnak, és tűleveleik is alig hullanak, így hosszabb ideig megőrzik vonzó megjelenésüket.

így tovább szépek maradnak a szobában is. Ezeket a fákat alapvetően a tartósságuk miatt kedvelik, ami a hátrányuk lehet, hogy a törzsük vastagabb, így mindenképpen bele kell faragnunk a fát a talpba, és amit a legtöbben nehezményeznek, hogy sajnos nem árasztanak jellegzetes fenyőillatot. Ez utóbbi azonban könnyen orvosolható azzal a trükkel, hogy a nordmann fenyőnk mellé egy lucfenyő néhány ágát is elhelyezzük a szobába.

A lucfenyő, a nordmann fenyővel szemben, már az illatával képes megteremteni az ünnepi atmoszférát.

A gyanta illata, amely a karácsony varázsát idézi, igazán különleges élményt nyújt. Amennyiben szeretnénk meghosszabbítani a fenyőfa élettartamát, érdemes hűvösebb helyre állítani, hiszen a fűtött szobákban, mint például a távfűtéses panelek, a lucfenyő gyorsabban hullajtja le tűleveleit. Emellett fontos figyelmet fordítani arra is, hogy a lucfenyő ágainak vékonysága miatt óvatosan kell bánni a nehezebb díszekkel. Ezzel szemben a nordmann fenyő remek alternatíva lehet, hiszen masszív törzséhez erős, széles ágak társulnak, így bátran díszíthetjük őt a legnehezebb gömbökkel is.

A második legkeresettebb választás az eladási statisztikák szerint az elegáns megjelenésű ezüstfenyő. Azok, akik ezt a gyönyörű fát választják, hamarosan egy komoly kihívással néznek majd szembe:

Ez az a fajta, ami a legjobban bántja a kezet. Még az ezüstfenyőt is nehéz díszíteni, hiszen a tűlevelei élesek és szúrósak, ami igazán megnehezíti a karácsonyi készülődést.

Olyan otthonokban, ahol kisgyermekek és háziállatok is élnek, az ezüstfenyő szúrós levelei miatt nem feltétlenül a legideálisabb választás. Ugyanakkor az ágai meglehetősen erősek, és bár az illata nem annyira intenzív, mint a lucfenyőé, az ezüstfenyőnek mégis megvan a maga karácsonyi varázsa. Az egyik legszembetűnőbb jellemzője a tűlevelek gyönyörű színe: ezek a levelek kékes-ezüstös, kékes-szürke, mélyzöld vagy élénkzöld árnyalatokban tündökölnek, attól függően, melyik fajt választjuk. Érdemes megjegyezni, hogy az "ezüstfenyő" kifejezés egy egész növénynemzetséget takar, amely számos különböző fajta csodás példányait foglalja magában.

Az ezüstfenyő nemcsak színe, hanem morfológiája miatt is különösen dekoratív: hosszú tűlevelei a hajtáscsúcsok felé haladva egyre sűrűbben állnak, az ezüstfenyők tömör, dús fák, még kisebb méretben is formás fácskák. Ráadásul jóval tartósabb egy lucnál, és fűtött szobában is nyugodtan felállíthatjuk, hetekig fogja bírni viszonylag kevés lehullajtott tűlevéllel.

Ha valaki 1,5 méternél magasabb fát szeretne, akkor le kell mondania a földlabdás megoldásról, hiszen az így értékesített fák szükségszerűen kisebb méretűek.

Egyébként ugyanazokat a fajtákat lehet kapni, mint vágott fenyőkből, azok minden előnyével és hátrányával együtt. Az élő fák nagyon népszerűek - a háztartások körülbelül 10 százalékában van ilyen - még akkor is, ha egy kicsivel több törődést igényelnek, hiszen néhányszor meg kell öntözni őket.

Egy másik szempont, amit érdemes megemlíteni, hogy a szállítás során kihívást jelenthet a súly, mivel a föld tömege is a terhünket növeli – például egy 1,5 méteres fánál ez körülbelül 30 kg-ra tehető. Ugyanakkor az előnyök között szerepel, hogy nem kell vesződnünk a fa talpba rögzítésével, mivel az már cserépben érkezik. Mivel élő fenyőfát szállítunk, elengedhetetlen, hogy a megfelelő gondoskodást és figyelmet biztosítsuk neki, akárcsak bármely más élő növény esetében.

Ha valaki nem tudja, hová helyezze el a karácsonyfát az ünnepek után, lehetőség van élő fát kölcsönözni. Ez azt jelenti, hogy a karácsonyi időszak végén a kertészet visszaveszi tőlünk a fát, amelyet később újra értékesít vagy elajándékoz - meséli Boross Dávid, az Oázis Kertészet vezetője. Érdekesség, hogy a kölcsönzött fák körülbelül 80-90 százaléka sikeresen túléli a karácsonyi időszakot és újra élvezheti a friss levegőt.

A megfelelő fajtának a kiválasztása után a méret megválasztása az egyik leglényegesebb lépés, ahol sokan hajlamosak hibázni. Fontos, hogy ne csupán a fa magasságát vegyük figyelembe, hanem a csúcsdísz és a talp elhelyezésére is gondoljunk, hiszen ezeknek is elegendő helyet kell biztosítani a lakásban. Különösen az óriásfák rajongóinak érdemes erre fokozott figyelmet fordítaniuk.

Ha azt szeretnéd, hogy a karácsonyfád sokáig ragyogjon az otthonodban, érdemes friss fenyőt választanod. A frissesség ellenőrzésére több praktikus módszer áll rendelkezésedre. Az egyik legegyszerűbb és legnyilvánvalóbb, ha megfigyeled a tűlevelek állapotát: húzd végig az ujjad egy ágon! Ha a levelek könnyen és nagy számban hullanak le, az intő jel, de ha szilárdan a helyükön maradnak, valószínűleg jó választás a fa. Egy másik módszer a tűlevelek pattintgatása: ha az ágakat megpattintod, és a levelek roppanó hangot adnak ki, az azt jelzi, hogy frissek és egészségesek.

Fogj meg egy tűlevelet az egyik ujjbegyeddel, és óvatosan hajlítsd meg. Tartsd ott egy pillanatig, majd hirtelen engedd el! Figyeld meg, milyen érdekes módon ugrik vissza a helyére, és hogyan reagál a rugalmasságára.

Ha a levél eltörik, vagy képtelen visszanyerni eredeti formáját, az azt jelenti, hogy a fa nem teljesítette a tesztet. Viszont ha a levél visszapattan és kisimul, akkor biztos lehetsz benne, hogy egy igazán kiváló fenyőfa előtt állsz!

Az utolsó leveles próbát talán túlzottan is drámai módon hajtják végre, és nem merném állítani, hogy az árusok örömmel fogadják majd ezt a módszert. Mégis, ha esetleg ennek az extrém megoldásnak a kipróbálása mellett döntenél, érdemes a fát a törzsénél megmarkolni, és határozott mozdulattal a földhöz csapni. Ha a levelek kezdenek lehullani, akkor valószínűleg nem ez a fa az, amit keresel. Viszont ha a fenyőfa bírja a próbát (és az árus is elviseli a látványt), akkor jó eséllyel megtaláltad a neked való fát.

A fa törzse alapján könnyedén megállapítható, mennyire friss a választott darab: ideális esetben a felülete nedves, tapadós, és mentes a repedésektől.

Miután megszerezted a fenyőfát, érdemes egy hűvös helyiségbe helyezni. Ne hagyd magad befolyásolni mások véleményét, hiszen a kivágott fa már nem tud vizet felszívni. Azonban, ha minél tovább tudod hűvösen tartani, az jót tesz a fának, és sokáig élvezheted a friss, ünnepi hangulatát.

A dézsás fenyőfa sokkal érzékenyebb választás, mint a vágott fenyő, hiszen egy élő növényt hozunk haza, amelynek a gondozása külön figyelmet igényel. Éppen ezért fontos, hogy szeretettel és odafigyeléssel bánjunk vele, hiszen ez a fa nem csupán dekoráció, hanem egy élő lény, amely megérdemli a törődést.

A leglényegesebb megállapítás, amit mindig szem előtt kell tartanunk, hogy a fenyőfa nem valódi szobanövény.

Vagyis míg te szereted a fűtött nappalit, ők utálják a meleg, száraz levegőt, legfeljebb 7-10 napig bírják a fűtött lakásban, utána maradandó károsodásokat szenvedhetnek.

Ezeket a fákat már hetekkel a karácsony előtt beszerezheted, de ügyelj arra, hogy legkésőbb 24-én délután vidd be őket a lakásba. Fontos, hogy figyelembe vedd, milyen hőmérsékletet preferál: a konténeres fát nem szabad azonnal a fűtött szobába tenni, először érdemes egy kicsit akklimatizálni. Erre tökéletesen megfelel egy hűvösebb helyiség, mint például az előszoba, a télikert vagy a lépcsőház, ahol a növény néhány órát közepes hőmérsékleten pihenhet, mielőtt belépne az otthonod melegébe.

A földlabdás fenyőfa számára elengedhetetlen a fény és a víz, ezért karácsony előtt és után ne tároljuk a pincében vagy a garázsban. Ideális helyszín a kert vagy a terasz, ahol természetes környezetben élvezheti a friss levegőt. Ha a hideg időjárás beköszönt, érdemes pár centi mulccsal borítani a földet, hogy megóvjuk a fenyőt a decemberi fagyoktól. A lakásban is hálás lesz a fenyő, ha nem terheljük meg nehéz díszekkel, így biztosítva, hogy továbbra is egészséges maradjon.

Az öntözésre hetente egy-két alkalommal érdemes figyelmet fordítani, és ha rendelkezel párásítóval, ne habozz bekapcsolni! A fenyőfák nemcsak az alacsony hőmérsékletet kedvelik, hanem a magas páratartalmat is igazán értékelik. Ha ezeket az egyszerű szabályokat betartod, a karácsonyfád szinte biztosan átvészeli az ünnepet, és ha valahol elültetik, hosszú és boldog életet élhet!

Related posts