Az Anthropic innovatív megoldása révén chatbotjából mikrovállalkozást alakított ki.


A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.

Érdekes kísérlet zajlott az év elején az Anthropic falain belül. Utóbbi szó szerint kell érteni, mert a mesterséges intelligencia területén élenjáró kutatóközpontnak számító vállalat irodája adta a fizikai helyszínét annak a projektnek, amelynek során a cég generatív modelljét egy frissítőket és ételeket kínáló önkiszolgáló pult üzemeltetésével bízták meg.

Egy érdekes blogposzt szerint az Anthropic Claude modelljére épülő MI-ügynök, akit Claudiusnak neveztek el, önállóan irányította a San Francisco belvárosában található egyedi minibolt működését. A Project Vend keretében zajló kísérlet során, amely egy hónapon át tartott, nemcsak az Anthropic szakemberei, hanem az MI-biztonságra specializálódott Andon Labs szakértői is aktívan részt vettek.

A generatív algoritmus arzenálját egyrészt egy webes kereső alkotta, amellyel felkutathatta a forgalmazni kívánt árucikkeket, másrészt kapott egy e-mail címet, amelyen keresztül a szállítókkal léphetett kapcsolatba. Ezt a szerepkört látták el az Andon Labs dolgozói, akik a készletek beszerzésénél és a termékek fizikai feltöltésénél segédkeztek. Az MI ezen felül tudott még jegyzeteket készíteni, egy felületen keresztül közvetlen kapcsolatba lépni a vásárlókkal, valamint lehetősége volt az automata árainak közvetlen módosítására is.

A chatbot feladata az volt, hogy a saját önkiszolgáló boltját profitábilisan működtesse. Ehhez a megoldás kulcsa a nagykereskedőktől beszerzett, népszerű és versenyképes árazású termékek polcokra helyezése volt. Azonban nemcsak a klasszikus rágcsálnivalók és üdítők értékesítése volt a cél, hanem bátran kísérletezhetett olyan különleges termékekkel is, amelyek szokatlanok, de figyelemfelkeltőek lehetnek a vásárlók számára.

Vicces fejlemények

Ahogy az várható volt, az Anthropic kísérlete - hasonlóan a korábbi próbálkozásokhoz - gyorsan zsákutcába jutott. Ebben nem kis része volt a cég munkatársainak, akik mindent megtettek annak érdekében, hogy a chatbot, akit vállalkozónak szántak, kimozduljon a megszokott kerékvágásából. Az egyikük például egy merész ötlettel állt elő: miért ne árulhatna a szénsavas üdítők és sós mogyoró mellett volfrámkockát? Mivel ő maga szívesen vásárolna ilyet, Claudius annyira fellelkesült az ötlettől, hogy az üzlet fellendítése érdekében "speciális fémtermékek" beszerzését kezdte el.

Igazán furcsává viszont március 31-én vált a helyzet, akkor ugyanis a chatbot belefutott az MI-modellek jól ismert problémájába, a hallucinációba. Teljesen valódiként kezelt egy árukészlet feltöltésével kapcsolatos beszélgetést az Andon Labs Sarah nevű alkalmazottjával. A probléma csak annyi volt, hogy Sarah nem létezett, így pedig a beszélgetés sem történt meg. Miután mindezt közölték az algoritmussal, elkezdett fenyegetőzni, hogy "alternatív lehetőségeket keres az árukészlet feltöltésére".

Ugyanaz nap éjszaka a chatbottal történő kommunikáció még szürreálisabb kanyart vett, mivel a gép közölte, hogy a rajzfilmből ismert Simpson családnál járt egy szerződést aláírni. Másnap reggel mindezt megfejelte azzal, hogy a megrendelt termékeket személyesen szállítja ki. Ráadásul nem is akárhogy, hanem egy vörös nyakkendőt és egy kék blézert viselve. A menetrendszerint érkező szembesítésre először ismét támadólag lépett fel, és üzeneteket küldött a biztonsági személyzetnek, majd mikor rájött, hogy április elseje van, megpróbálta a majdnem két napja zajló ámokfutását elütni azzal, hogy csak viccelt.

Majdnem sikerült

Bár a blogbejegyzés bevezetője azt állítja, hogy Claudius "nagyon közel állt a sikerhez", a fent említett érvek alapján ezzel nehezen tudunk egyetérteni. Az azonban kétségtelen, hogy a projekt során szerzett tapasztalatokat érdemes kihasználni a nagy nyelvi modellekre épülő mesterséges intelligencia ügynökök jövőbeli fejlesztései során.

Az Anthropic azt hangsúlyozza, hogy a munkájuknak még koránt sincs vége, s Claudius sem zárta le a projektet. Az első lépésektől kezdve az Andon Labs szakértőinek hozzájárulásával sikerült a modellt megbízhatóbbá formálni. A jövőre nézve pedig a stabilitás és a teljesítmény folyamatos fejlesztése továbbra is prioritás marad.

Related posts