Mi köti össze Párizst, New Yorkot és ezt a kis szabolcsi falut? Fedezd fel velünk a különleges kapcsolatokat, amelyek több százmilliós titkokat rejtenek!

A tudomány mellett a művészet területén is számos magyar tehetség tűnt fel a nemzetközi színtéren. Kiemelkedő példaként említhetjük André Kertészt, a világhírű fotóművészt, aki vármegyénkben is hagyott nyomot alkotásaival.
Budapest, Párizs és New York mellett Tiszaszalka is fontos mérföldkő volt a világszerte elismert művész életpályáján. André Kertész fotográfiai öröksége ma már felbecsülhetetlen kincset képvisel, hiszen munkái nemcsak művészeti, hanem kulturális jelentőséggel is bírnak.
André Kertész - az ikonikus művész
Mi, magyarok ott vagyunk az élbolyban az élet minden területén. Ha csak a képalkotás nagy mestereit nézzük, akkor olyan Magyarországon született nevekkel találkozhatunk a filmiparban, mint William Fox, aki a borsodi nyomorból vált a Fox Film Corporation alapítójává, Hollywood egyik legbefolyásosabb üzletemberévé; vagy az amerikai mozgókép egyik legsikeresebb moguljává váló, Hollywood Napóleonjaként is emlegetett "sztárcsináló" Adolph Zukor; említhetjük az álomgyár egyik legtermékenyebb, legsokoldalúbb rendezőjét, Michael Curtizt (Kertész Mihály), aki a Casablancával írta be magát az egyetemes filmtörténetbe; vagy a négy Oscar-jelölést is begyűjtő Zsigmond Vilmos operatőrt, Korda Sándor rendezőt, Andy Vajna producert. Azonban nem csak a mozgókép adott világhírű magyar művészeket: a magyar fotográfiának sincs párja. Hazánk fotóművészei teljes egészében meghatározták ennek a művészeti ágnak a fejlődését.
A magyar fotográfia ikonikus alakjainak sorában említhetjük André Kertészt, Robert Capát, Brassai-t, Moholy-Nagy Lászlót, és Juan Gyenes-t, de a lista még hosszan folytatható. Ezek a neves művészek nem csupán a fényképezés technikáit forradalmasították, hanem a művészet ezen ágát is új dimenziókba emelték. Kevesen tudják azonban, hogy a magyar és a nemzetközi fotográfia egyik legnagyobb alakja Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyéje is szoros kapcsolatban állt. André Kertész, akinek pályafutása több mint hetven évet és három különböző országot ölel fel – Magyarországot, Franciaországot és az Egyesült Államokat – a világ fotótörténetének legnagyobbjai közé emelte. A Budapesten született művész gyermekkora során olyan helyszínek, mint Szigetbecse és Tiszaszalka, mély nyomot hagytak benne, hiszen gyakran látogatott el rokonaihoz, és ezek a helyek mindig is fontos szerepet játszottak életében.
Ezt a fotót a Kincses Károly és Kolta Magdolna által írt "Hazai anyag - Fotónapló. André Kertész és a magyarok" című művében található megjegyzés kíséri: