Gyimesi útja merre is terelheti? Milyen izgalmas kalandok várnak rá a jövőben? Talán új kihívások, amelyek formálják és alakítják a sorsát, vagy olyan lehetőségek, amelyek új távlatokat nyithatnak meg számára. Az élet egy folyamatos felfedezés, és Gyimesi


Gyimesi György 2020-ban teljesen ismeretlenül csöppent a politika színpadára, amikor Igor Matovič pártja annyira túlnyerte magát 25%-os eredménnyel, hogy az a legjobban talán éppen őt magát lepte meg. Így történt, hogy Gyimesi György a korábban abszolút szimbolikusnak tekinthető 49. helyről pótképviselőként bejutott a parlamentbe. Karrierje itt kezdett felívelni és "Igor" legnagyobb barátja lett, számos ügyet tematizált, köztük sok magyar témával is aktívan foglalkozott. Matovič bűvészmutatványa viszont csakhamar elkezdett összeomlani és egy totális káoszkormányzást eredményezett, így annak vége felé Gyimesi is jobbnak látta továbbállni és átigazolni a magyar pártba az MKP platform által.

A pályafutása a Magyar Szövetségben sokak számára ismerős történet, hiszen számos értelmezés született arról, hogyan alakultak a dolgok, miként nyilatkozott, és milyen lépéseket tett, amelyek végül ahhoz vezettek, hogy kizárták a pártból. Most azonban inkább arra szeretnénk fókuszálni, hogy megértsük, milyen alapja lehet annak a kijelentésének, miszerint a közelgő parlamenti választások során "alternatívát kíván nyújtani" a magyar választóknak. Ezzel kapcsolatos kérdések merülnek fel: valóban új perspektívákat hozhat-e a politikai palettára, vagy csupán a régi mintákat próbálja megújítani?

Mielőtt alaposan mérlegelnénk a felmerülő lehetőségeket, fontos kiemelni, hogy Gyimesi csupán a parlamenti választásokra utalt, a megyei és helyi választásokra pedig nem tért ki. Pedig az érdekképviselet szempontjából sokkal szélesebb spektrumot ölel fel, mint csupán az országos parlamenti színtér.

A teljes képviselet fogalmáról akkor beszélhetünk, amikor egy politikai szereplő minden szinten képes hitelesen és megfelelő súllyal képviselni a közösség érdekeit. Ha a jövőben nem kerül sor előre hozott választásokra, a következő parlamenti voksolásra csak 2027-ben számíthatunk, azonban jövőre helyi önkormányzati választásokra kerül sor. Gyimesi nyilatkozatai alapján viszont nem derül ki, hogy megyei vagy helyi szinten kívánna érdekképviseletet vállalni.

Politikai pályafutása - ahogyan már említettük - Matovič mozgalmának színeiben indult, később a Magyar Szövetség keretein belül folytatódott, és jelenleg a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) listáján szerzett mandátumot. Ezzel párhuzamosan környezetvédelmi miniszterként való kinevezése, Tomáš Taraba szennyvízügyi és ivóvíz-hálózatok dél-szlovákiai fejlesztéséért felelős tanácsadójaként való szerepvállalásához vezetett.

Bár a téma elsőre talán jelentéktelennek tűnik, a dél-szlovákiai régiók szempontjából rendkívül kiemelkedő fontossággal bír. Az Ipoly és a Garam mentén, valamint az ország számos más területén sajnálatos módon még mindig léteznek olyan régiók, ahol a szennyvízcsatorna-hálózat teljes hiányzik. Még ennél is aggasztóbb, hogy vannak helyek, ahol az ivóvízhálózat sem épült ki. A helyi politikai szereplők hosszú ideje dolgoznak a problémák megoldásán, azonban ezek a kérdések messze túlmutatnak a regionális kereteken, és jelentős állami beruházásokat igényelnek. Például, az Alsó-Ipoly menti mikrorégió vízvezeték-hálózatának kiépítése több tízmillió eurót emésztene fel, ami jól mutatja a helyzet súlyosságát.

Nyilvánvaló, hogy ezen a téren jelentős előrelépést csak komoly országos beruházások révén lehet elérni, különösen, ha hangsúlyos támogatásokat is igénybe veszünk.

A déli területek szempontjából ezek a kérdések kiemelten fontosak, de felmerül a kérdés: vajon a kormány, a minisztériumok és a tanácsadók képesek lesznek-e teljesíteni az ígéreteiket, és valóban meg tudják-e valósítani ezt a jelentős forrásigényt?

Gyimesi Matovičtól való távozása óta annak ellenére, hogy tagja volt a magyar pártnak, láthatóan a kormánykörök narratíváját kommunikálta leginkább. Több megnyilvánulása is meglehetősen kormányhízelgőre sikerült.

A legszembetűnőbbek azok voltak, amelyek miatt szembekerült a saját pártjával is. Ilyen volt a nyelvtörvényt módosító tervezet, az atomhulladék-lerakat vagy éppen a pozsonyi késelés ügye, melyekben a kormány felelősségét igyekezett elmaszatolni, az ügyet pedig bagatellizálni.

Gubíkék határozott lépéseket tettek a magyar érdekek védelme érdekében.

A Smerhez való közeledést egy jelentős akadály nehezíti. Matovič embereként ugyanis támogatta Fico mentelmi jogának felfüggesztésére irányuló javaslatot. Fico ezt a lépést személyes támadásként értékelte az indítványozók részéről, és nehezen hihető, hogy Gyimesi ezt könnyedén elfelejtené, bármennyire is próbálkozik a miniszterelnök kegyeinek megnyerésével.

Ebből kifolyólag marad a Hlas és az SNS, ám előbbinek már vannak saját magyar (illetve magyarul tudó) politikusai (Vlček Erik, Pinke Loretta stb.), ráadásul Šutaj-Eštok és pártja igyekszik tartózkodni a szélsőségesebb politikai kommunikációtól, így ez az út sem tűnik túl reálisnak Gyimesi részére.

Maradt hát az SNS és/vagy Taraba. Az SNS és Andrej Danko kommunikációja az elmúlt években bár sokat enyhült velünk, magyarokkal szemben, de azért hiba lenne figyelmen kívül hagyni, hogy mégis csak az intézményesült szlovák nacionalizmus (és sovinizmus) fellegváráról van szó, akik korábban a felvidéki magyar közösség puszta létére törtek (többek közt a Slota-időszakban).

Ennek következtében bárki, aki magyar származású, és ennek a pártnak a listáján szerepel, olyan mértékű tabunak számít, amelyet semmilyen patrióta konzervatív eszme nem tud eltakarni.

A legkézenfekvőbb megoldás Gyimesi számára az lehet, ha jelenlegi főnökével, Tomáš Tarabával mozogna együtt.

Taraba 2023-ig a Život-Národná strana (Élet-Nemzeti Párt) elnöki pozícióját töltötte be, majd 2020-ban a vitatott Marian Kotleba szélsőséges pártja, az ĽSNS listájára került. Később, még ugyanebben az évben, az SNS kötelékébe lépett. Minisztersége alatt számos pletyka látott napvilágot arról, hogy nem osztja teljes mértékben Andrej Danko politikai nézeteit, és egy esetleges választáson akár külön is indulhatnak. Ráadásul egyes források szerint felmerült, hogy a pártvezetés átadására is készülhet Dankótól. Jelenleg azonban valószínűbbnek tűnik, hogy ha Taraba nem szerepel az SNS jelöltlistáján, akkor visszatérhet korábbi mikropártjához, vagy akár egy új politikai formáció keretein belül próbálhat szerencsét a választások során. Ilyen esetben a tanácsadója is szerepet játszhat a jövőjének alakításában.

Felmerülhet a kérdés Gyimesiék körében, hogy vajon új magyar párt létrehozására készülnek-e. Azonban ő már többször is hangsúlyozta, hogy az etnikai politizálás kora véget ért a számára. Ezt alátámasztja a Most-Híd 2023 és Simon Zsolt által vezetett Magyar Fórum népszerűsége is, amely azt mutatja, hogy a Felvidéken egy markáns irányvonalú Magyar Szövetség mellett nincs igény újabb megosztásokra.

Related posts