Megérkezett egy hatalmas csomag: a magyarok élete gyökeresen átalakult.


Július első napja rengeteg izgalmas meglepetést tartogatott, összegyűjtöttük a legfontosabb újdonságokat, amelyek érdemesek a figyelmünkre.

Bár Magyarországon a nyár forrósága uralkodik, az új hónap izgalmas meglepetéseket hozott, és keddtől kezdődően több területen is lényeges változásokkal gazdagodott a mindennapi életünk.

Július elsejétől életbe lépett a gyógyszertárak árrésstopja, miután a kormánymegállapodásra jutott a gyógyszerszektor kulcsszereplőivel. Az egyezség érintette többek között az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületét (AIPM), a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségét (MAGYOSZ), valamint a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségét, továbbá a gyógyszertárakat képviselő Magyar Gyógyszerészi Kamara tagjait is.

A gyógyszeripar kulcsszereplői, beleértve a gyógyszergyártókat, nagykereskedőket és gyógyszertárakat, egyedülálló kezdeményezés keretében elkötelezték magukat, hogy a 34 legnagyobb forgalmú vény nélküli, szabadáras, valamint a 10 vényköteles, nem támogatott készítmény árát korlátozzák. Az érintett felek vállalták, hogy 2024. december 31-ig önkéntesen csökkentik e gyógyszerek árát, és ezt az árat 2026 június végéig fenntartják, ezzel is hozzájárulva a lakosság egészségügyi költségeinek csökkentéséhez.

Június 30-án véget ért volna a kamatstop, de július elseje után is folytatódik ez az intézkedés - jelentette be a legutóbbi Kormányinfón Gulyás Gergely. A miniszter szavai alapján az intézkedés mintegy 1200 milliárd forintnyi hitelt érint, amely 286 ezer család életére van hatással. Most pedig a kamatstopot december 31-ig meghosszabbították.

Szintén velünk marad a diákhitelekre vonatkozó kamatstop is, a 2024. december 31-ig megkötött szerződésekre vonatkozóan - az intézkedés hatályideje december 31.

Kedden életbe lépett a településvédelmi törvény, amely új lehetőségeket kínál az önkormányzatok számára. Ennek értelmében a helyi hatóságok mostantól korlátozhatják a településekre érkező új lakók számát. Az önkormányzatok elővásárlási jogot kaptak, ami lehetővé teszi számukra, hogy előzetesen ellenőrizzék a bejelentkezéseket, és különféle feltételekhez köthessék azokat. Emellett bevezethetik a betelepülési adót is, amely további eszközként szolgál a helyi közösségek védelmére.

Július elsején élesedett a családi adókedvezmény duplázásának első lépése. Ez azt jelenti, hogy havonta, egy gyermek esetén maximum 15 ezer, két gyermek esetén kedvezményezett eltartottanként 30 ezer, három, és minden további gyermek esetén kedvezményezett eltartottanként 49 500 forint kedvezmény érvényesíthető az adóból vagy járulékból. A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősülő kedvezményezett eltartott után a kedvezmény - jogosultsági hónaponként adóban számítva - 10 ezerről 15 ezer forintra emelkedett.

Július elsejei újdonság, hogy a csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) mentesül a személyi jövedelemadó (szja) alól. Hasonló szabályozás vonatkozik az örökbefogadói díjra is, amelyet a 2, illetve ikrek esetében 3 évesnél idősebb gyereket örökbefogadó szülők kapnak. A változtatás értelmében a csed és az örökbefogadói díj után sem tb-járulékot, sem nyugdíjjárulékot nem kell fizetni, azonban a gyed esetében a 10 százalékos nyugdíjjárulék megmarad.

2025. július 1-jétől a háziorvosok számára kötelezővé válik, hogy szerződés nélkül is részt vegyenek az ügyeleti rendszerben, a legújabb egészségügyi alapellátást szabályozó törvény értelmében. Ez azt jelenti, hogy már a pontos feltételek Országos Mentőszolgálattal való egyeztetése előtt el kell kezdeniük a feladatok ellátását.

Július elsejétől új lehetőségek nyíltak meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) számára a gazdaság fehérítésében: életbe lépett egy új eljárás, amely a foglalkoztatotti jogviszonyok tisztázására összpontosít. Ez az intézkedés különösen hatékony eszközként szolgálhat azokkal a munkáltatókkal szemben, akik elkerülik az adófizetést és a járulékbevallást alkalmazottaik után.

Az adóhatóság legfrissebb tájékoztatása alapján az új eljárás célja a munkavállalók védelme, emellett jelentős adminisztratív könnyítéseket is hoz. Ahelyett, hogy revizori ellenőrzésekre kellene várni, a NAV figyelmeztetése után lehetőség nyílik a hibák kijavítására. Fontos azonban, hogy a figyelmeztetést komolyan vegyék, mert aki elmulasztja a szükséges lépéseket, annak a NAV szankcionálhatja a jogsértő céget, és a munkavállalónak akár 100 ezer forintos bírság is járhat.

Július 1-jétől új szabályozás lép életbe, amely szerint senki sem végezhet idénymunkát vagy alkalmi munkát évente 120 napnál többet. Jelenleg havonta körülbelül 300 ezer ember dolgozik egyszerűsített foglalkoztatási keretek között, és ez a változás őket, valamint a munkáltatóikat is érinti - figyelmeztetett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

A szabályozások értelmében az idénymunka és az alkalmi munka együttes időtartama egy naptári év során, ugyanazzal a munkáltatóval, legfeljebb 120 napot tehet ki.

Július elsejétől új szabályok lépnek életbe a munkavállalók számára, akik idénymunkára vagy alkalmi munkára létesítenek munkaviszonyt. Az eddigi gyakorlat szerint egy munkavállaló az egész évben dolgozhatott ezekben a formákban, csupán négyhavonta más munkáltatónál. Mostantól azonban a munkavállaló által eltöltött napok száma számít, hiszen a különböző munkáltatóknál végzett munkanapok összeadódnak, és egy naptári évben legfeljebb 120 napot dolgozhatnak ilyen formában.

Related posts