A mellkasban jelentkező szorító érzés figyelmeztető jel lehet, amely anginás rohamra vagy akár szívinfarktusra is utalhat. Érdemes komolyan venni, mivel ezek a tünetek komoly egészségügyi problémákra hívhatják fel a figyelmet.


Valóban kihívást jelent a két állapot elkülönítése, pedig ennek jelentősége rendkívül nagy.

A mellkasi fájdalmat többféle jelzővel szokták illetni: éles, szúró, nyomó vagy épp hasító. Annak ellenére, hogy elsőre ijesztőnek tűnhet, nem kell azonnal pánikba esnünk, hiszen a mellkasi fájdalom nem minden esetben a szívinfarktus vagy valamilyen más szívprobléma tünete.

A mellkasi fájdalom hátterében számos belső szerv problémája állhat, ezért fontos, hogy komolyan vegyük ezt a tünetet. Bár sok esetben a fájdalom ártalmatlan okokra vezethető vissza, nem mindig könnyű megkülönböztetni a veszélyes állapotokat, amelyek akár életveszélyesek is lehetnek. Éppen ezért érdemes figyelmet szentelni a mellkasi diszkomfort érzésnek, és szükség esetén orvosi segítséget kérni.

Az angina pectoris, amely a mellkasi fájdalom és nyomás érzésével jár, gyakran férfiaknál a legismertebb tünet. Azonban a nők esetében a helyzet bonyolultabb lehet, mivel más, sokszor kevésbé tipikus jelek is megjelenhetnek. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa részletesen kifejti, hogy milyen különbségek figyelhetők meg a két nem között a tünetek tekintetében. Emellett hangsúlyozza, hogy a kivizsgálás elengedhetetlen, még akkor is, ha a mellkasi szorítás már megszűnt, hiszen a szív egészsége kulcsfontosságú a hosszú távú jólét szempontjából.

Az angina pectoris, más néven anginás roham, olyan állapot, amikor az ember mellkasában fájdalmat, szorítást vagy nyomást tapasztal. Ennek hátterében az áll, hogy a szív izmai nem kapják meg a szükséges oxigént. Fontos megérteni, hogy az angina önmagában nem betegség, hanem egy figyelmeztető jel. Gyakran az iszkémia, vagyis a koszorúerek szűkülete vagy elzáródása okozza a panaszokat. Bár az anginás roham önmagában nem életveszélyes, különösen az első alkalommal nagyon ijesztő lehet, mivel a tünetei könnyen összetéveszthetők a szívinfarktus jeleivel.

A kivizsgálás folyamán nem csupán az állapítható meg, hogy az angina pectoris áll a tünetek hátterében, hanem az is, hogy milyen specifikus típusról van szó.

A stabil angina pectoris legelterjedtebb típusa az effort-AP, amely azt jelzi, hogy a mellkasi fájdalom fizikai aktivitás során, egy meghatározott intenzitásnál lép fel, és azonnal elmúlik, amint a tevékenység abbamarad. További jellegzetessége, hogy a fájdalom enyhítésére alkalmazott nitroglicerin tartalmú tabletta gyorsan megszünteti a tüneteket, ami diagnosztikai szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír.

Az instabil angina megjelenése nem követ egy előre meghatározott mintát; gyakran még pihenés közben is megjelenhet, és a tünetek néhány perc elteltével fokozódhatnak. Mivel ez a forma jelentősen növeli a szívinfarktus kockázatát, elengedhetetlen, hogy ilyenkor azonnal mentőt hívjunk!

A legkisebb koszorúerek érintettsége esetén a mellkasi fájdalom mellett gyakran tapasztalható fáradtság, kimerültség, légszomj és alvászavar is. Ezek a tünetek jellemzően többször ismétlődnek, így a stabil anginához hasonlóan viselkednek.

Ez a jelenség leginkább pihenés alatt tapasztalható, gyakran éjfél körül vagy korai reggel. A koszorúerek görcse váltja ki, és számos tényező hozzájárulhat, például a hideg hőmérséklet, a stresszes életmód, a dohányzás, valamint bizonyos gyógyszerek és kábítószerek fogyasztása.

Az angina szindróma sajátos jelei a mellkas területén jelentkeznek, ahol nyomás, szorítás és az a furcsa érzés tapasztalható, mintha a mellkas összeszorulna és nyomás alá kerülne. Ezen kívül égő érzés is előfordulhat, különösen a szegycsont mögött. A fájdalom gyakran kisugározhat a nyakra, az állkapocsra, a karokra, a torokra, a fogakra, sőt, akár a hát felső részére is. További megnyilvánulások közé tartozik a gyomorégés, a kimerültség, az izzadás, a hányinger, a görcsölés, valamint a légszomj. A tünetek hossza változó, és szorosan összefügg az angina típusával.

Az angina tünetei a nőknél eltérhetnek a férfiaknál tapasztaltaktól, amit a kutatások is alátámasztanak. A nőknél gyakrabban előfordul a mikrovaszkuláris angina, amely különböző panaszokkal járhat. A klasszikus mellkasi fájdalom mellett érdemes figyelni a hányingerre, hányásra, alhasi fájdalomra, kimerültségre és nehézlégzésre is - hívja fel a figyelmet dr. Vaskó. - Fontos, hogy a nők tudatában legyenek annak, hogy a szívinfarktus és az angina pectoris nem csupán férfiak betegsége. Tünetek megjelenésekor azonnal orvoshoz kell fordulniuk!

Akinek már volt anginás rohama, annak a kezelés fő célja, hogy megelőzze a következő roham bekövetkezését, vagy csökkentse annak súlyosságát. Ezért fontos, hogy a páciens állapotát alaposan felmérjük, még akkor is, ha a roham után már valamelyest megnyugodott. A megfelelő vizsgálatok elvégzése elengedhetetlen a további komplikációk elkerülése érdekében.

- A diagnózis felállítása után szükséges lehet a gyógyszeres kezelés, ami ellazítja az artériákat és csökkenti a szívre nehezedő munkát. A rendelt gyógyszert az érintetteknek mindig maguknál kell hordaniuk és szükség esetén kell az orvos által javasolt adagot bevenniük - ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. - Ezen kívül hosszú távon rendezni kell a magas koleszterinszintet és a vérnyomást, bizonyos esetekben pedig elrendelhetjük vérhígító szedését is. Egyes esetekben a gyógyszeres kezelés nem elég, ilyenkor szívkatéterezésre, esetleg sztentelésre, vagy más, invazív megoldási lehetőségre kell gondolni.

Vaskó doktor hangsúlyozza, hogy angina esetén az életmód szerepe kiemelkedően fontos. Az egészséges életvitel, amely magában foglalja a dohányzás mellőzését, a rendszeres és biztonságos mozgást, a szívbarát táplálkozást, a túlsúly csökkentését, valamint a stressz hatékony kezelését, elengedhetetlen a szív egészségének megőrzésében. Az életmód orvoslás szakértői – mint az életmód orvos, mozgásterapeuta és dietetikus – együttműködve a kardiológussal, átfogó iránymutatást és támogatást nyújtanak ahhoz, hogy a páciensek a lehető legjobb eredményeket érhessék el.

Related posts