Még csak most kezdődik a vihar – öt figyelmeztető jel, ami a közelgő összeomlásra utal!

Bár a piacok jelenleg látszólag stabilizálódtak, a Neue Zürcher Zeitung elemzése szerint öt figyelemre méltó jel arra utal, hogy a legnehezebb időszak még előttünk áll. A lap véleménye szerint a Trump által kezdeményezett vámháború csupán a kezdeti kiindulópont volt – a tőkepiacokra a következő hónapok során sokkal jelentősebb nyomás nehezedhet.
Ezt öt figyelmeztető szimbólum erősítette meg.
A világ egyensúlya felborult.
Az évtizedeken át tartó globalizáció olyan torzulásokat idézett elő, amelyeknek következményei most érnek be. A szerző úgy látja, hogy a fő felelős Kína egyoldalúan beruházásvezérelt gazdasági modellje, amely alacsony belső fogyasztással és erőteljes exportösztönzéssel jár. Ez hosszú távon súlyos egyensúlytalanságokat okozott.
Közgazdászok, mint Dani Rodrik és Michael Pettis, évek óta figyelmeztetnek a globális gazdasági egyensúlytalanságok romboló következményeire. Kína viszont makacsul ragaszkodik egyoldalú gazdasági modelljéhez, elvetve a szükséges reformokat. Ott a fogyasztás aránya jelentősen 40 százalék alatt van, míg az Egyesült Államokban ez a szám közelíti a 70 százalékot. A kínai kormány agresszív exportösztönző politikája nemcsak a hazai gazdaságnak, hanem a kereskedelmi partnereknek is kárt okoz. A világgazdaság átalakulása, amely nemcsak az áruforgalom, hanem a tőkeáramlás terén is érezhető, feszültségeket és bizonytalanságokat hoz magával, amelyek a befektetők számára is kihívást jelentenek.
A dollár gyengülése a bizalom megingását tükrözi.
Válságos időkben a befektetők gyakran a dollárhoz nyúlnak, mint biztonságos menedékvalutához. Azonban a Trump által kezdeményezett vámháborúk feszültségei éppen az ellenkező hatást váltották ki: az amerikai valuta jelentős értékcsökkenést szenvedett el.
A dollár az idei év során 10 százalékkal vesztett erejéből az euróval és a frankkal szemben. Ez a tendencia nem csupán az amerikai befektetések iránti bizalom csökkenését jelzi, hanem globális szinten is kockázatokat hordoz, hiszen az MSCI World index kétharmada amerikai részvényekből tevődik össze. A szakértők szerint a dollár jelenlegi értéke túl magas lehet, és az EFG Bank előrejelzése alapján további gyengülés várható a közeljövőben.
Törékeny gazdasági alapok, növekvő recessziós kockázat
A piacok pozitívan reagáltak Trump bejelentésére, miszerint 90 napra felfüggeszti az országonként eltérő vámokat. A cikk azonban kiemeli: a 10 százalékos általános vám, valamint a Kínát érintő 125 százalékos intézkedés továbbra is hatályban maradt. Eközben a gazdaság már eleve gyengülő pályán volt. A JP Morgan a recesszió kockázatát 60 százalékra becsüli.
Az inflációs nyomás a gyengülő dollár és a megdráguló import miatt nőhet, ez pedig megakadályozhatja a jegybankot abban, hogy kamatot csökkentsen.
A cikk alapján elképzelhető, hogy stagfláció léphet fel, ami azt jelenti, hogy a gazdaság stagnálása és az infláció egyszerre jelentkezik. Ez a helyzet pedig a legrosszabb lehetőségek közé tartozik.
Túl optimista nyereségvárakozások a részvénypiacon
Elemzők prognózisa alapján az S&P 500 cégeinek nyeresége jelenleg 10 százalékos emelkedést jelez. Azonban a cikk rámutat, hogy ez a várakozás túlzottan bizakodó, hiszen recessziós időszakokban a profit általában átlagosan 11 százalékkal csökken. Amennyiben a részvénypiaci értékelések visszatérnek a hosszú távú normákhoz, elképzelhető, hogy az index akár 4000 pont alá is süllyedhet.
A recesszióval kapcsolatos aggodalmak mégis alig érzékelhetők a részvényárfolyamokban. A túlárazott részvények valószínűleg nem fogják elviselni a gazdasági lassulás hatásait, főként a technológiai szektorban, ahol a növekedési kilátások a legoptimistábbak.
A befektetői lelkesedés sokszor csalóka lehet.
Április 9-én a Nasdaq 12 százalékkal emelkedett, miután bejelentették a vámfelfüggesztést. Az elemzés szerint ez nem valódi fordulat jele, hanem egy tipikus "sucker rally" volt, vagyis olyan látványos, de átmeneti felpattanás, amely a hosszabb távú esést előzi meg. Az ilyen erőteljes felpattanás gyakori a medvepiacokon és gyakran félrevezeti a befektetőket.