Másodpercenként 125 ezer gigabájt adat – hihetetlen internetes sebességrekordot állítottak fel!


Japán kutatók állítottak fel egy egészen hihetetlen internetsebesség-rekordot állítottak fel: több mint 125 000 gigabájt/másodperc (GB/s) sebességgel sikerült adatokat továbbítaniuk 1802 kilométeres távolságon.

Hogy jobban megértsük ezt a lenyűgöző teljesítményt, érdemes összehasonlítani az Egyesült Államok átlagos szélessávú internetsebességével: a mostani adatátviteli sebesség négymilliószorosa ennek, ami elméletben lehetőséget ad arra, hogy a teljes internetes archívum (Internet Archive) letöltése kevesebb mint négy percet vegyen igénybe. Az új rekord, amelyet a japán Nemzeti Információs és Kommunikációs Technológiai Intézet kutatói április 3-án mutattak be San Franciscóban, több mint kétszerese a 2024-ben elért korábbi csúcsnak (50 250 GB/s). Ez a lenyűgöző előrelépés egy innovatív optikai szálas technológia révén vált lehetővé, amely forradalmasíthatja az adatátvitelt a jövőben - számol be róla a LiveScience.

Az új kábel 19 különálló szálat zsúfol össze egy mindössze 0,127 milliméter átmérőjű köpenybe, ami megegyezik a jelenleg használt egyszálas kábelek vastagságával. Ennek köszönhetően a kábel jóval több adatot képes továbbítani anélkül, hogy új infrastruktúrára lenne szükség. A kísérlet során az adatjelek 21 alkalommal haladtak át egy ismétlődő rendszeren, mielőtt elérték volna a végső, 1802 kilométerre lévő célállomásukat.

Az új szál méretének kompatibilitása a korábbi egy szálas technológiával rendkívül megkönnyíti az új megoldás gyakorlati bevezetését. Ez a fejlesztés olyan jelentős változásokat hozhat a jelenlegi adatátviteli hálózati rendszerekben, amelyek ma még talán elképzelhetetlennek tűnnek.

Az új technológia ráadásul megoldást nyújt olyan, eddig komoly kihívásokra is, mint például a jelek távolság miatti romlása vagy az erősítésük szükségessége.

A kutatócsoport szerint a világ adatforgalma a jövőben csak növekedni fog - méghozzá jelentős mértékben -, és épp ezért elengedhetetlen a korszerű infrastruktúra fejlesztése.

Related posts