Már az óvodás korú gyerekek is egyre inkább felfedezik az internet világát, ami számos kihívást és veszélyt hordoz magában, különösen a kidfluencerek által képviselt világban.


A világháló világában egyre fiatalabb generációk tűnnek fel, hiszen a legfrissebb adatok szerint tízből kilenc óvodás rendszeresen használ okoseszközöket. Ráadásul a legnépszerűbb influencerek között már három, 14 év alatti fiatal is megtalálható a tízes listán, ahogy azt a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat által szervezett XIV. Média- és Internetkonferencián hallhattuk. A szakértők hangsúlyozták, hogy a kisgyermekek internetbiztonságának kérdése már most is kiemelt fontosságú, hiszen a statisztikák szerint az online bántalmazások áldozatai és elkövetői egyaránt fiatalabb korosztályból kerülnek ki. A Nemzeti Nyomozóiroda munkatársai figyelmeztettek a jelenség sürgető szükségességére.

A mai világban a virtuális tér a fiatalok egyik legfontosabb életterévé vált, ahol olyan 14 év alatti gyerekek is vannak, akik már több százezer vagy akár millió követővel büszkélkedhetnek. Bereczki Enikő generációkutató a kidfluencer jelenségéről osztotta meg gondolatait a gyermekek internetbiztonságáról tartott konferencián. Ráadásul akadnak olyanok is, akik már születésük előtt 60 ezer követőt gyűjtöttek össze, köszönhetően híres médiaszereplő szüleiknek. Ez a jelenség nem csupán a tengerentúlon figyelhető meg; Magyarországon is számos példa van arra, hogy általános iskolás gyerekek saját közösségi média profiljukon népszerűsítenek különféle termékeket, leggyakrabban kozmetikumokat és videojátékokat.

A magyar jogszabályok értelmében 16 éves kortól lehet legálisan munkát vállalni, míg a nappali tagozatos diákok számára 15 éves kortól nyílik lehetőség iskolaszüneti időszakokban. Mindazonáltal figyelemre méltó, hogy az Instagramon akadt olyan 12 éves fiatal, aki sminktermékeket tesztelt - hívta fel a figyelmet a szakértő. Ez jól tükrözi, hogy a 13 éves korhatárt gyakran figyelmen kívül hagyják; sok gyermek idősebbnek tünteti fel magát a közösségi médiában, ezáltal belépve olyan platformokra, amelyek nem igazán alkalmasak a korosztályuk számára.

Kutatások alapján manapság a tíz legnépszerűbb és legjobban kereső tartalomkészítő közül hárman még nem töltötték be a tíz évet. A generációkutatók véleménye szerint ez a jelenség több szempontból is kedvezőtlen hatással bír a gyerekek személyiségfejlődésére. Bár a gyermekszereplők jelenléte már a mozi aranykorában is megfigyelhető volt — gondoljunk csak a négyéves Shirley Temple-re, aki 1932-ben debütált a filmvásznon —, a mai kidfluencerek gyakran egyedül, a saját szobájukban készítik el tartalmaikat, míg a régi idők filmsztárjait egy komplett stáb támogatta.

Különösen aggasztó tendencia, hogy a fiatalabb korosztály, köztük egyre több óvodás, is érintetté válik.

Identitásuk kisgyermekkorban alakul ki, ezért elengedhetetlen, hogy ebben az időszakban pozitív megerősítéseket kapjanak, miközben az internet világában a negatív kommentek özönével találkoznak - emelte ki a generációs szakértő. A sminket népszerűsítő tartalmak a fiatal lányok kortársai felé azt az üzenetet közvetítik, hogy már gyerekként a szépség az elsődleges érték. A fiúknál ezzel szemben a videójátékok tesztelése révén építik ki a nagy követőtábort, ami azt tanítja számukra, hogy az agresszió és a versengés szórakoztató lehet. A szakértő hozzátette: a 2010 után született Alfa generációs gyerekek szülei, akik magabiztosan navigálnak az internet világában, leginkább az Y generáció tagjai, és gyakran a vezető influencerek tevékenységei mögött állnak.

A szakemberek azt is kiemelték, hogy a gyerekek egyre fiatalabb korban kapnak okoseszközöket, ami amellett, hogy képernyőfüggőséget alakít ki bennük, számos egészségügyi kockázattal jár: károsítja szemüket, az ülő életmód korai túlsúlyhoz vezet.

A jóléti társadalmak új "babysittere" a YouTube, amely szórakoztat és nevel egyszerre.

„A kutatások alapján a három év alatti kisgyermekek 40%-a rendszeresen néz valamilyen online tartalmat – hívta fel a figyelmet Bereczki Enikő. Ugyanakkor a szülők harmada még az idősebb gyermekek esetében sem tudja pontosan, hogy mit csinál a gyerek a neten. A szakértő hangsúlyozta, hogy a Covid-19 időszakában jelentősen megnövekedett a gyermekek online kitettsége, és sok szülő nincs tisztában az internetes világ rejtett veszélyeivel.”

Kutatások alapján megállapították, hogy azoknál a gyermekeknél, akik már kétéves koruk előtt találkoztak okos eszközökkel, gyakran jelentkeznek különféle magatartási problémák, mint például hiperaktivitás vagy késlekedés a beszédfejlődésben. Ezen okok miatt a szakirodalom a „néma generáció” elnevezést használja rájuk. Az Egészségügyi Világszervezet pedig az említett aggályok fényében határozottan ellenzi a digitális eszközök használatát a kétévesnél fiatalabb gyermekek esetében.

A legfrissebb adatok alapján az ötévesnél fiatalabb gyermekek ébren töltött idejük negyedét már kütyük használatával töltik. A kutatások azt mutatják, hogy az óvodáskorú gyerekek 80-90 százaléka rendszeresen használ valamilyen okoseszközt, és körülbelül 30-35 százalékuk saját, személyes eszközzel rendelkezik, amit szabadon használhatnak.

A gyermekeink online biztonsága különösen fontos, hiszen sokkal sebezhetőbbek az internet világában, mint a felnőttek.

Gaskóné Nagy Erika, digitális gyermekvédelmi szakértő és pedagógus, fontos megállapításokat tett az internet hatásairól. Kiemelte, hogy a digitális világot elsősorban felnőttek számára alakították ki, pedig a gyerekekre gyakorolt hatása is egyre szembetűnőbb. A digitalizáció számos előnyt kínál, mint például a tudás bővítése, a kapcsolattartás egyszerűsítése és a gyorsabb ügyintézés, azonban a gyermekek esetében a túlzott vagy korai képernyőhasználat komoly problémákhoz vezethet. Ezek közé tartozik a magatartási zavarok, érzelemkifejezési nehézségek, valamint akár étkezési zavarok vagy agresszív viselkedés is, amelyek már a legfiatalabbaknál is megfigyelhetők. A pedagógus tapasztalatai szerint a jelenlegi óvodás korú gyermekek körében sokkal gyakoribb, hogy beszédértési, szobatisztasági és evőeszköz-használati készségeik elmaradnak a korosztályos normáktól.

A Hegyvidéki ONvédelem Program keretein belül egy új kiadvány készült, amely a szülőknek nyújt útmutatót óvodáskorú gyermekeik online védelméhez. A legfontosabb tényezők között említik a szülői példamutatást és a digitális házirendet, amelyben érdemes bevezetni a digitális szüneteket. A WHO ajánlásai szerint a gyerekek 2-5 éves kor között kezdhetik el felfedezni az okos eszközöket, de a szülői felügyelet mellett javasolt maximum egy órás mesenézést engedélyezni. Hat éves kor felett ez az időkeret napi két órára bővíthető. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy 18 éves kor felett sem tanácsos 3-4 óránál többet internetezni. Korábbi statisztikák alapján a tinédzserek átlagosan napi kilenc órát töltenek online, és a legfrissebb adatok szerint az ötévesnél fiatalabb gyermekek ébren töltött idejük 25%-át kütyüzéssel töltik. A videójáték-függőség a tinédzserek körében egyre gyakoribbá válik. Gaskóné Nagy Erika hangsúlyozta, hogy a reális keretek megteremtésével és a szülők példamutatásával megelőzhetjük ezeket a problémákat.

Már a kisgyermekkorban elengedhetetlen, hogy olyan játékokkal támogassuk az érzelmi fejlődésüket, amelyek segítenek nekik felfedezni a való világot. A kortársakkal való interakció a szabadban különösen értékes, hiszen így tanulják meg a közösségi normákat és a barátság alapjait. Rossz idő esetén sem szabad elhanyagolnunk az offline tevékenységeket, hiszen ezek is hozzájárulnak a gyerekek szociális és érzelmi készségeinek kibontakozásához.

- Kiemelte, hogy a szülő és gyermek közötti bizalmi kapcsolat erősítésében a rendszeres mesélés is fontos szerepet játszik. Megjegyezte, hogy az OviKrétában a pedagógusok képzése során erre a szempontokra is hangsúlyt fektetnek, amely során a digitális eszközök oktatási célú alkalmazásán túl az online gyermekvédelem is középpontba kerül. A program során a szociális és érzelmi hatások, valamint a lehetőségek és kockázatok részletes elemzése is terítékre kerül.

Korábban már foglalkoztunk azzal a súlyos problémával, hogy idegenek gyakran próbálnak intim képeket kicsalni gyerekektől. A zsaroló taktikák, mint a blackmail, egyre elterjedtebbek, és az online zaklatás sem számít ritkaságnak a fiatalok körében. Az NGYSZ legfrissebb adatai szerint a biztonsagosinternet.hu-n 2022 során összesen 4449 linket jelentettek, amelyek közül 715 tartalom illegálisnak bizonyult. Ebből a tartalmak 76,8%-a gyermekek szexuális bántalmazását ábrázolta, míg az esetek 3,9%-ában online zaklatásról volt szó. 3,4%-ban pedig hozzájárulás nélküli közzététel történt. A Nemzeti Nyomozóiroda felé 1295 linket továbbítottak a hatóságok. A Kiberbűnözés elleni főosztály munkatársai egy konferencián beszéltek arról, milyen komoly veszélyek leselkednek az interneten a gyermekekre.

Molnár István rendőr alezredes megjegyezte, hogy az online feljelentéssel a digitális lábnyom lekövetésével nagyobb eséllyel tudnak az elkövetőre bukkanni. "A zsarolómailek egy része külföldről jön, most főleg Elefántcsontpartról és Nigériából, itt a motivációt képek, adatok megszerzésével, a pénzszerzés jelenti. Sok esetben kiskorúakat zsarolnak ezek megosztásával, ilyen esetben a viselkedésváltozás mindenképp figyelemfelhívó lehet a szülőnek" - jegyezte meg Fribék Judit redőrszázados.

A grooming, vagyis a kiskorúak manipulálása napjainkban sajnos egyre elterjedtebb jelenség, amely nem csupán felnőttek, hanem fiatalkorúak körében is gyakori. Az elkövetők gyakran álnevek mögé bújva próbálnak kapcsolatba lépni a gyerekekkel, hogy képeket csikarjanak ki tőlük, vagy személyes találkozóra csábítsák őket. A hatóságok folyamatosan igyekeznek lépést tartani a megjelenő új médiafelületekkel, hiszen a fiatalok körében már az Instagram népszerűbb, mint a TikTok. A rendőrtisztek hangsúlyozzák, hogy az eljárások többsége gyermekpornográf tartalmakkal kapcsolatos, és sajnos az áldozatok egyre fiatalabbak, sok esetben tíz év alattiak, sőt, néha óvodás vagy akár csecsemő korú gyermekekről van szó. A darkweben is egyre több fiatal, az úgynevezett Alfa generáció tagja jelenik meg, akik könnyen otthonosan mozognak a digitális térben. Megdöbbentő, hogy a legfiatalabb áldozat, aki intim képet töltött fel édesanyja TikTok oldalára, mindössze hároméves volt.

Manapság számos gyermek már korán elsajátítja az online fiókok kezelésének művészetét, sokszor még azelőtt, hogy folyékonyan beszélni tudna.

- húzták alá. A szülők 75 százaléka oszt meg tartalmat gyerekéről, a nyomozók arra hívták fel a figyelmet, hogy egyre több MI által generált gyermekpornográf felvételekkel találkoznak, ami már megdöbbentően hasonlít az élőszereplős felvételekre. A Btk. szerint ugyan el tudnak járni az ilyen estekben, de úgy tűnik a jövőben egyre több ilyen felvétellel fognak találkozni, a szülők felelőssége pedig az, hogy milyen képeket osztanak meg gyerekeikről - hangsúlyozta a rendőrszázados, hozzátéve: sok gyermek nem is szereti, ha posztolnak róluk.

Milyen helyek vagy személyek nyújthatnak segítséget?

Related posts