Macron: Párizs, Berlin és London közös, átfogó javaslatot terjeszt elő Irán számára.

"Feltétlenül prioritásként kell kezelnünk az érdemi tárgyalásokhoz való visszatérést, amely magában foglalja a nukleáris programot a zéró dúsítás felé való elmozdulás érdekében, a ballisztikai kérdéseket Irán tevékenységeinek és képességeinek korlátozásában, valamint a régiót destabilizáló valamennyi terrorcsoport finanszírozását" - hangsúlyozta a francia elnök a Le Bourget-ban megrendezett párizsi légi szalonon.
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter pénteken találkozik Genfben Nagy-Britannia, Franciaország és Németország külügyminiszterével, valamint az Európai Unió külügyi vezetőjével, hogy megpróbálják csillapítani a konfliktust.
Emmanuel Macron kifejtette, hogy az iráni atomprogram komoly kihívást jelent, és ezen a téren semmiféle engedmény nem megengedhető. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy senki sem képzelheti el, hogy ezt a problémát csupán a jelenlegi intézkedésekkel lehet megoldani.
"Vannak olyan erőművek, amelyek különösen jól védettek", valamint "jelenleg senki sem ismeri pontosan a 60 százalékos dúsított urán helyét (...). Ezért egy olyan programra van szükség, amelynek keretében technikai szakértelemmel és tárgyalások révén vissza kell szereznünk az irányítást" - emelte ki a francia elnök.
Egy diplomáciai forrás, aki az AFP hírügynökségnek nyilatkozott, úgy véli, hogy a komplex megoldás részeként fontolóra kellene venni "az iráni nukleáris létesítmények átfogó ellenőrzési kereteit (...) Lehetséges, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szabadon látogathatna el olyan helyszínekre, amelyekre nem előre bejelentett ellenőrzéseket végezne."
"A javasolt ellenőrzési modell hasonlítana ahhoz a megközelítéshez, amelyet 1991-ben, az Öböl-háború következtében az iraki nukleáris program ellen alkalmaztunk" - mondta a forrás.
Emmanuel Macron egyben felszólította Izraelt, hogy hagyjon fel az iráni "polgári infrastruktúrára" mért csapásokkal.
"Az energetikai rendszerek és a civil lakosság ellen irányuló támadásoknak nincs helye és nem találhatók igazolásra" - hangsúlyozta.
Az elnök hangsúlyozta, hogy "figyelembe veszi a gázai helyzetet is, amely mind humanitárius, mind biztonsági szempontból sürgeti a lehető leggyorsabb tűzszünet elérését, valamint a humanitárius segélyek és a politikai párbeszéd mielőbbi újraindítását."