A Ballica-barlang mostantól látogatható természeti csodaként vonzza a felfedezőket.
A törökországi csoda, amely az UNESCO természeti örökségeinek sorába is bekerült, lenyűgöző szépségével és gazdag történetével várja látogatóit.
90 ezer turistát vonzott 2024-ben egy parányi természeti érték Törökországban: a Ballica-barlang. Az alig 700 méteres üreg formái ugyanolyanok, mint egy karsztvidéken található cseppkőbarlangé, ám egyediségét azt adja, hogy nem átlagos mészkő- vagy dolomittájon alakult ki.
Ha összehasonlítjuk a magyarországi hasonló barlangokkal, a Baradla-barlang, mely az aggteleki térségben található, lenyűgöző több mint 20 kilométeres hosszal büszkélkedhet. Ezzel szemben a budai Pál-völgyi-barlang rendszerének hossza 13 kilométer, ami szintén figyelemre méltó.
Márványos színét attól kapta, hogy metamorf mészkő, azaz nagy nyomáson és magas hőmérsékleten kristályosodott márványból alakult ki. Kiterjedésére magyarázat, hogy környezete nem barlangosodó vulkáni pala, így hossza nem lehet sokkal nagyobb a már ismert üregnél, a kutatók azonban remélik, hogy még van feltáratlan szakasza a Ballicának.