Lábvégnyalogatási betegség kutyáknál: Miért jelenti ez a súlyos problémát? A kutyák lábvégének nyalogatása sok gazdi számára ismerős jelenség lehet, ám ha ez a viselkedés rendszeressé válik, fontos, hogy komolyan vegyük. A lábvégnyalogatás mögött számos


A lábvégnyalogatási betegség, más néven lick granuloma, akkor lép fel, amikor egy állat kényszeres módon nyalogatja egy adott testrészét. Ez a viselkedés sajnálatos módon elindít egy ördögi kört, amelyben önsérülések, gyulladások és fertőzések sorozata következik be.

A lábvégnyalogatási betegség talán semmiségnek tűnhet, hosszú távon azonban súlyosan veszélyezteti a kutya általános egészségi állapotát. Mindenképpen orvoshoz kell vele fordulni!

Az állapot kialakulásáért számos tényező felelős, amelyek folyamatosan serkentik a nyalogatás szokását, és ez vezet a bőrelváltozások megjelenéséhez:

A PetMD állatorvosai felfedték, hogy az allergiák a leggyakoribb okai a kutyák bőrproblémáinak, melyek lehetnek környezeti vagy étkezési eredetűek is. Ez a jelenség különösen gyakori a közepes és nagy testű kutyafajták körében, például a következőknél:

Az állapotot szerencsére nem nehéz diagnosztizálni, de a kiváltó okot annál inkább. Óva intünk attól, hogy otthon kezeld kedvencedet! Ahhoz, hogy biztosan meggyógyuljon, mindenképpen orvosi kezelésre lesz szüksége.

Az állapot legjellemzőbb tünete a folyamatos és intenzív nyalogatás, amely egy jól körülhatárolható, megemelkedett, feszes, szőrtelen és fekélyes bőrelváltozást idéz elő. Ezek a bőrproblémák általában élénk vörös színűek, és nedvességük miatt a kutya nyála megakadályozza a kiszáradást. Leginkább a lábakon észlelhetők, de több végtag is érintett lehet. E területek gyakran bakteriális vagy gombás fertőzésekkel súlyosbodnak, és a szőrtüszők is gyulladt állapotba kerülhetnek.

A lábvégnyalogatási betegség kezelése teljes mértékben a kiváltó okoktól függ. Ha gyanítod, hogy kedvenced érintett, érdemes mielőbb állatorvoshoz fordulni. Közben azonban hasznos lehet, ha már most felhelyezed rá a gallért, így megakadályozhatod, hogy folyamatosan nyalogassa a sebet. Erre a védelemre a kezelés teljes időtartama alatt szükséged lesz. Fontos azonban, hogy az érintett területet ne kötözd be! A kötés ugyanis csapdába ejtheti a nedvességet, ami súlyosbíthatja a problémát.

Valószínű, hogy kedvenced különféle gyógyszerekben részesül majd, mint például antibiotikumok, gombaellenes szerek, gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szorongáscsökkentők, és esetleg antihisztaminok. A fertőzések kezelése érdekében gyakran javasolnak helyi alkalmazásra szánt krémeket, törlőkendőket vagy speciális sampont is. Ha az állatorvos ételallergiára gyanakszik, akkor egy próbafolyamat vette kezdetét, amely során egy szigorú, korlátozott összetevőkből álló diétát követve próbálják azonosítani a problémás élelmiszert.

Ha a nyalogatást a stressz okozza, az orvos valószínűleg javasolni fog tréninget, ami oldja azt. Sokat segíthet, ha többet mozgunk, játsszunk, foglalkozunk ilyenkor az ebbel.

Bár az állapot a kutya életét szinte soha nem veszélyezteti, rendkívül stresszes lehet mind az állat, mind a gazdi számára. Azzal számolni kell, hogy a gyógyulási folyamat nem lesz egyszerű, és ha stressz okozza, a kedvenc életében beállt változások miatt kiújulhat. Ezzel feltehetően együtt kell majd élni, és folyamatosan menedzselni kell.

Elengedhetetlen hangsúlyozni, hogy a folyamatos nyalogatás hosszú távon nem csupán a bőrön idézhet elő elváltozásokat, hanem az izomszövetekre és a csontokra is hatással lehet. Minél előbb foglalkoznak ezzel a problémával, annál egyszerűbb és gyorsabb lesz a gyógyulási folyamat!

Related posts