Ki az, aki a fürdőkádban dalra fakad, és nem bánja, hogy mások hallják? - A Zűrös Banda a kistemplom falain belül!

A Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. #zeneóra programjának keretein belül a Zűrös Banda szerdán délelőtt látogatást tett a Békéscsabai Evangélikus Kistemplomban, ahol a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Általános Iskola felsősei előtt varázsolták el a közönséget. A koncert előtt lehetőségünk nyílt beszélgetni Kertész Ákossal, a banda vezetőjével, aki megosztotta velünk a zenei élmények mögötti gondolatokat.
Amikor beírtam a keresőbe a "Zűrös banda" kifejezést, a gép a Mötley Crüe nevét is felhozta.
- (először hangosan nevet; visszhangzik a kistemplom) Ez megtisztelő!
Valóban, van benne igazság. Ha alaposabban megvizsgálod a népi kultúrát, észreveheted, hogy sok esetben hasonló elnevezéseket használnak. A Zűrös Banda név is egyfajta utalás a népi tradíciókra. Bár a világzene műfajában mozgunk, ez nem csupán annyit jelent, hogy magyar népzenei és balkáni dallamokkal dolgozunk. Minden egyes dalunkban ott tükröződnek a saját kreatív ötleteink, amelyekkel egyedi, zűrös hangzást teremtünk.
Mennyire is jazz ez az egész? Valóban izgalmas téma! Sokan hajlamosak az improvizációt kizárólag a jazz világához kapcsolni, pedig a dolog sokkal régebbre nyúlik vissza. Gondoljunk csak Johann Sebastian Bachra, aki már a maga idejében is mesterien improvizált, mielőtt a gondolatait papírra vetette volna. Az improvizáció tehát nem csupán a jazz sajátossága, hanem a zene történetének fontos része is.
- Ezt mondta egyszer a békési Horváth Elek nagybőgős is, hogy Bach volt az első jazzitsa. Majd a megjelenést követően finomítani kellett a mondaton, mert egy kicsit kikapott a kollégáitól.
- Pedig mindenkire ráférne egy kis improvizációs tanulmány.
- Mindkét terület kulcsfontosságú számunkra. Van, aki a zeneművészeti egyetemet végezte el, de népzenészek és jazzisták is színesítik a csapatunkat. Alapvetően heten alkotjuk a formációt, de az ifjúsági hangversenyeken sajnos nem mindig tud mindenki részt venni egyéb kötelezettségek miatt.
A fergeteges mulatság során egy váratlan fordulat következett be: Ákos, kíváncsi természeténél fogva, hangszerismertetőt szervezett. A zenélő gyerekek lelkesen meséltek arról, hogy ki milyen hangszeren játszik, s a beszélgetés közben egyre inkább érezhetővé vált a zene iránti szeretetük. Amikor Ákos rákérdezett, hogy "Ki az, aki énekel a fürdőszobában, és nem szégyelli?", szinte mindenki azonnal jelentkezett, nevettek és vidáman tapsoltak. A mulatság földrajzi szegmense következett, ahol a bátor lelkek a Balkán országait kezdték sorolni, miközben a többiek szurkoltak nekik. Ezt követően egy szavazásra került sor egy népdalról, amelyet először Bránká varázslatos szólójában hallhattunk, majd a banda instrumentálisan varázsolta el a közönséget. A harmadik előadás igazi különlegesség volt, hiszen a Zűrös Banda saját, egyedi stílusában adta elő a dalt, ami még inkább fokozta a hangulatot. A vidámság és a zene összefonódott, és mindenki számára emlékezetes élményt nyújtott.
Vajon a melyik lett a befutó? Naná, hogy a hármas számú versenyző.