Sokan talán nem is sejtik, hogy egy magyar katonatiszt forradalmasította az iráni tüzérségi rendszert.


Wagner Károly tüzértiszt 1878-ban Teheránba ment, hogy segítsen újjászervezni a perzsa hadsereget. 1885-ben visszatért, rövidesen már a perzsa uralkodó által legelismertebb európai tiszt volt, és tábornoki rangot nyert tőle. 1901 szolgált az általa is modernizált hadseregben.

Wagner Károly, a nagyszebeni tüzértiszt, 1864-ben Mexikó földjén találkozott a modern hadviselés kihívásaival, amikor Habsburg Miksa oldalán harcolt. Tapasztalatait később kamatoztatta, hiszen 1878-ban részt vett az iráni hadsereg újjászervezésében is. E munkálatok során nemcsak a katonai stratégiákban, hanem a helyi politikai viszonyokban is jártasságot szerzett, és pályafutása során két perzsa uralkodó szolgálatába is állt. Életét azonban egy súlyos betegség árnyékolta be, ami végül visszatérésére is hatással volt.

Wagner Károly nagyszebeni tüzértiszt 1864-től az Osztrák-Magyar Önkéntes Császári Hadtest tagjaként Mexikóban harcolt, Ferenc József öccse, Habsburg Miksa védelmét ellátva. A köztársaságpártiak végül 1867-ben elfogták Miksát (konkrétan egy magyar, Csala István), majd kivégezték. A külföldön való szolgálatból úgy tűnik, nem volt elég, 1878-ban Sönovszky Adalbert parancsnoksága alatt Perzsiába ment, ahol Naszer al-Dín sah felkérésére az osztrák-magyar katonai misszió tagjaként segített újjászervezni a perzsa hadsereget. Az ő feladata a tüzérség modernizálása volt. Az 1881-ig tartó első iráni kaland során komolyabb hadi eseményre is sor került, 1880-ban az urmiai tüzérségben szolgálva aktív részese volt az azerbajdzsáni kurd felkelés leverésének.

1885-ben Wagner visszatért Teheránba, ahol a perzsa sah a legnagyobb elismeréssel fogadta őt, és tábornoki rangot adományozott neki. Amikor a perzsák és a törökök közötti feszültség fokozódni kezdett, Wagner kulcsszerepet játszott a kurdesztáni szorosok megerősítésében. Két évvel később, 1887-ben már az azerbajdzsáni hadsereg vezérkari főnökeként tevékenykedett, és a Kádzsár-dinasztia kedvencének számított.

A babik lázadásának leverése során katonai tehetségét ismételten bizonyította, ám a háború feszültségei súlyosan megviselték egészségét. 1900-ban ezért úgy döntött, hazautazik, hogy orvosi kezelésben részesüljön. Orvosa, aki az 1896 óta uralkodó Mozaffar al-Dín perzsa király kitüntetését is megkapta, komoly támogatást nyújtott számára. Wagner 1901-ben még visszatért Teheránba, de szívbetegsége miatt végül végleg hazaköltözött, és 1902-ben Nagyszebenben hunyt el.

Érdekes színfoltja Wagner életrajzának, hogy 1874-ben ő készítette fel vizsgára Rudolf trónörököst a hadsereg szervezetéből, katonai tereptanból, majd 1875-ben fegyvertanból, és hogy milyen tanár volt, elég csak Ferenc József vizsga utáni reakcióját feleleveníteni A Hon című folyóiratból:

A vizsgálat reggel 8 órakor indult, és egészen 10 óráig tartott. A király teljes mértékben elégedett volt az elért eredményekkel, és háláját, valamint elismerését fejezte ki Wagner iránt.

Related posts