Kaukázusi gyökerekkel bír a techno, de a nyolckerbe igyekszik eljutni.


A grúz főváros, Tbiliszi, bátran nevezhető Kelet-Európa technokultúrájának fellegvárának. A város szubkulturális élete nosztalgikus módon idézi a 90-es évek Berlinjének vibrálását, míg a híres Bassiani klub a szabadság és az ellenállás szimbólumává nőtte ki magát a posztszovjet világban. Ezt különösen megerősítette az a sokkoló esemény, amikor hét évvel ezelőtt fegyveres rendőrök törtek be a futballstadion alatti rave-barlangba. A helyi fiatalok reakciója azonban példaértékű volt: másnap egy illegális technobulit szerveztek a parlament elé, kifejezve ezzel tiltakozásukat. Április 19-én, szombaton a Turbinában két jelentős DJ fog fellépni, köztük HVL, azaz Gigi Jikia, akit arról kérdeztünk, hogyan fonódik össze a techno, a közösség és a politika a mai Grúziában.

Mi a helyzet most Tbilisziben? A kormányellenes tüntetések már közel fél éve zajlanak, és a helyzet egyre feszültebbé válik. Az emberek eltökélten állnak ki követeléseik mellett, de a fáradtság és a stressz is egyre inkább érződik. A helyi underground szcéna, amely mindig is a társadalmi változások hangja volt, most aktívan bekapcsolódik a mozgalmakba. Zenei események, művészeti performanszok és alternatív rendezvények szerveződnek, hogy kifejezzék a fiatalok érzéseit és véleményét. Az utcákon zajló események mellett a művészet új formái is megjelennek, amelyek a társadalmi igazságosság és a szabadság iránti vágyat tükrözik. Az underground közösség tehát nem csupán a szórakozás színtere, hanem a változás katalizátorává is válik.

A helyzet valóban aggasztó, a demonstrációk továbbra is folytatódnak. A helyi zenei élet szereplői sem maradnak ki a történésekből, hiszen ők is aktívan részt vesznek a megmozdulásokban. Decemberben, amikor a helyzet a legkritikusabbá vált, a klubok kénytelenek voltak bezárni közel egy hónapra. Most viszont újra kinyitották kapuikat, és valamilyen módon működniük kell, hogy átvészeljék ezt a nehéz időszakot.

2018-ban egy különleges válasz született a Bassiani ellen irányuló rendőrségi razziára és erődemonstrációra: a grúz rave közösség másnap egy hatalmas bulit szervezett a Parlament előtt. De honnan ered ez a lenyűgöző szenvedély, különösen egy olyan országban, amelyet a világ kívülről leginkább konzervatívként lát?

HVL: - Őszintén bevallom, már nehezen tudom megmondani, mi éppen a kiváltó oka a hatalmas tüntetéseknek. A kormányaink számos olyan lépést tettek, amelyeknek óriási felháborodást kellett volna kiváltania az emberekből. Néha látható a közfelháborodás, míg máskor szinte észrevétlenül eltelik az idő, és alig történik valami.

Minden nehézség ellenére Tbiliszi az utóbbi években a térség szórakoztató középpontjává nőtte ki magát, ahol a nyers, merész és autentikus techno zene játszik központi szerepet. De vajon mi vezetett ehhez a figyelemre méltó átalakuláshoz?

HVL: - Véleményem szerint ennek a jelenségnek számos összetevője van: a klubokban található kiváló hangrendszerek, a lelkes közönség és a szorgalmas szervezők mind hozzájárulnak ehhez. Továbbá, az ország vendégszeretete is fontos szerepet játszik. Ráadásul az is lényeges, hogy ez a fejlődés éppen akkor indult, amikor a világ új, felfedezésre váró helyszíneket keresett az elektronikus zene terén, elkerülve a már megszokott nagyvárosokat.

- Néhány éve még egy szivárványzászló is feszültséget okozhatott Grúzia utcáin, a Bassiani mégis a kezdetektől fogva büszkén állt ki a queer közösség mellett. Mit gondolsz, a klub - és az azt körülvevő szcéna - valódi változást hozott az elfogadás terén?

HVL: - Szeretném azt hinni, hogy a klubok valóban változást hoztak a felfogásban. És egyébként nem csak ebben a kérdésben, hanem sok másban is. Azonban még több idő kell ahhoz, hogy tisztán lássuk az összképet, hiszen a szcéna viszonylag fiatal ebben az országban.

Magyarország, hasonlóan Grúziához, csupán néhány évtizede kezdhette meg a függetlenedését a szovjet dominancia alól. Mit javasolnál a magyar elektronikus underground színtér lelkes alkotóinak, akik folyamatosan új utakat keresnek és formálják a jövőt?

HVL: - Ha megnézzük a kormányainkat (Grúziában és Magyarországon), nehéz azt mondani, hogy valóban megszabadultunk a szovjet múlttól. Azt javasolnám, hogy azok az emberek mindkét országban, akik nem értenek egyet a vezetőikkel, csinálják tovább, amit szeretnek és amiben jók, és tegyék mindezt addig, ameddig csak lehet. Az elektronikus zenei szcénában pedig legyünk nyitottak a lehető legtöbb műfaj és ízlés felé, és támogassuk jobban a kisebb helyszíneket, közösségeket és előadókat.

- Milyen meglepetéseket tartogatsz számunkra a Turbina dj-pultjánál?

HVL: - Mint mindig, most is a legkedvesebb, időtálló dallamaimat hozom el, kiegészítve az utóbbi időben felfedezett friss zeneszámokkal. Képzeljétek el, ahogy egy színes techno kaleidoszkóp bontakozik ki, tele különféle árnyalatokkal és hangulati rétegekkel.

Related posts