Karácsonyi allergiaforrások – ezek a leggyakoribb kiváltók, melyek panaszokat okozhatnak A karácsony varázslatos időszak, de sajnos sokak számára nem mentes a kellemetlen meglepetésektől. Az ünnepi időszak alatt számos allergénnel találkozhatunk, amelyek


A karácsonyi időszak varázsa mellett sajnos nem árt óvatosnak lenni, hiszen a különféle ünnepi dekorációk és finomságok allergiás reakciókat is kiválthatnak.

Ahogy közeledik az ünnep, mindannyian észrevesszük, hogy szokásaink egy kicsit megváltoznak. Az otthonunkat díszítő ünnepi dekorációk, illatos gyertyák és az ünnepi étkezés különleges hangulatot teremtenek, de a szervezéssel járó stressz és a karácsonyfa is váratlan reakciókat válthat ki az érzékenyebbeknél. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa segítségével összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb allergéneket, amelyekkel érdemes tisztában lenni az ünnepi időszakban.

Az ünnepre hangolódás jegyében előkerülnek a mécsesek, illóolajok, párologtatók, illatos gyertyák. A meghitt hangulat mellett, jelenlétük sokak számára irritáló is lehet. Allergiás, asztmás beteg környezetében inkább kerüljük használatukat, mert a légutakba jutva köhögést, tüsszögést, nehézlégzést okozhatnak.

A keresztallergia a nyírfa pollenérzékeny egyének egy részénél csupán a pollenszezon idején jelentkezik, azonban sokan egész évben szenvednek tőle. E panaszok hátterében az egyes fehérjék szerkezeti hasonlósága áll, ami miatt az allergiás szervezet nem tudja megkülönböztetni őket, így mindkettőre hasonló tünetekkel reagál. A nyírfapollenre allergiás személyeknél különösen gyakori, hogy az almafogyasztás kellemetlen reakciókat vált ki, mint például bizsergő, égő érzés a szájban vagy viszketés a torokban. Továbbá, sok allergiás beteg a csonthéjas gyümölcsöket sem tudja biztonsággal fogyasztani, és van, aki sülve vagy főve sem bírja elviselni ezeket az ételeket.

A fenyőfa törzsén penészgombák telepedhetnek meg, melyek aztán a lakás levegőjébe bekerülve légúti panaszokat okozhatnak. Erős túlérzékenység esetén a lakásba kerülő kis mennyiségű penész is tüneteket okozhat, ezért ilyen esetekben jobb megoldás, ha műfenyőt választunk - tanácsolja dr. Balogh Katalin. Fontos, hogy megbízható helyről vásároljuk a terméket, a csomagolásból frissen kibontva szellőztessük át a szabadban, a későbbi években pedig használat előtt mindig portalanítsuk.

Bár a tökéletesség elérése lehet a célunk, vagy akár az is, hogy az utolsó pillanatban vágjunk bele a tervezésbe, végül mindkét forgatókönyv eredménye az lesz, hogy feszülten és kimerülten éljük meg az ünnepi időszakot. A stressz hatására ráadásul felerősödhetnek az allergiás és asztmás tünetek is. Éppen ezért fontos, hogy találjunk időt a pihenésre és a relaxációra.

Az ínycsiklandó falatokkal gazdagon megterített asztalok mellett könnyen kísértésbe eshetünk. Ha mégis így történik, fontos, hogy a készételek, csokoládék és üdítők helyett a természetes, házi készítésű ételeket részesítsük előnyben, persze mindezt mértékkel. A Budai Allergiaközpont főorvosa arra figyelmeztet, hogy az additív allergia néven ismert probléma a feldolgozott élelmiszerekben található tartósítószerek és különféle adalékanyagok, antioxidánsok, sőt mesterséges színezékek és ízfokozók miatt alakulhat ki. Érdemes megemlíteni, hogy bár egyes összetevők önállóan ártalmatlanok, együtt allergiás reakciót válthatnak ki. Az ételadalékokkal összefüggésben jelentkező allergiás tünetek általában a száj környékén, vagy a felsőtesten bőrpír és csalánkiütés formájában mutatkoznak meg.

Télen hajlamosak vagyunk többet tartózkodni otthonunk melegében, azonban a belső tér gyakran párás levegője kedvez a háziporatkák elszaporodásának, ami különösen zavaró lehet allergiások és asztmások számára. A hangulatos kandallók fűtés közben keletkező égéstermékei szintén problémát jelenthetnek ezeknél a betegeknek. Ezen kívül, amikor a karácsonyi díszeket választjuk ki, fontos, hogy körültekintően járjunk el: egyes díszítőelemek latexet tartalmaznak, ami az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki. A latex-allergia leggyakoribb jelei közé tartozik a bőrpír, kiütések és viszketés az érintkezés helyén. Súlyosabb esetekben azonnali reakciók léphetnek fel, amelyek szénanátha-szerű tünetekkel, kötőhártya-gyulladással és viszketéssel járhatnak. Érdemes tehát alaposan megfontolni, mit választunk a karácsonyi ünnepekhez, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket.

Related posts