Kapszulalift, átlátszó kupola és otthoni telefon – Budapest leglátványosabb Bauhaus-stílusú lépcsőházai.

Nem tagadjuk, hogy a két világháború között készült modernista épületek nagy rajongói vagyunk, így a budapesti lépcsőházakat bemutató sorozatunkban most 4 olyan házat gyűjtöttünk, amelyeken érezhető a Bauhaus hatása. Szerencsések, akik ezekben az épületekben élhetnek. Mutatjuk, miért.
Ha külső szemlélőként tekintünk a Petőfi tér 3-5. szám alatti épületre, könnyen egy egyszerű, de elegáns belvárosi lakóház benyomását keltheti. Ám a valóság sokkal inkább rejtett csodákat tartogat a falain belül. Amint átlépjük a kaput, olyan érzés kerít hatalmába, mintha egyszerre utaztunk volna vissza az 1930-as évekbe, és egy modern szálloda elegáns előterébe léptünk volna be. A Wellisch Andor által tervezett bérház 1938-ra készült el, a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt. megbízásából, és már a bejáratnál lenyűgöz az előcsarnok különlegessége. A látogatót egy kör alakú üveglapokból készült kupola és ívesen kanyargó lépcsők varázsolják el, amelyek az otthonos légkört teremtik meg. Az épület falai között olyan neves személyiségek éltek, mint Kaesz Gyula, Lukáts Kató, Sinkovits Imre, Gerő László és Homoki-Nagy István. Biztos vagyok benne, hogy Wes Anderson is azonnal beleszeretne ebbe a különleges atmoszférába.
A hazai modernizmus egyik kiemelkedő emléke a Magyar Királyi Postamesterek és Postamesteri Alkalmazottak Egyesülete bérháza, amely elsősorban különleges, háromszögletű lépcsőházáról híres. Az építész, Rumszauer György egyedi megoldásával a zárt lépcsőházat a sarok diagonális tengelyébe helyezte, így az alaprajza egy negyedkörnél nagyobb körcikket formál. Ez a különleges formatervezés lentről és fentről egyaránt lenyűgöző látványt biztosít, amely biztosan minden ott élő számára mindennapi inspirációt nyújt.
A Margit körúton található ikonikus Dugattyús-ház, amely egykor a Weiss Manfréd Művek Elismert Nyugdíjpénztára bérházaként funkcionált, a Rózsadomb lábánál emelkedik. Az épület tervezését az a Hofstätter Béla és Domány Ferenc duó végezte, akik a Pozsonyi úton lévő Dunapark-házak megálmodói is voltak. A modern kor vívmányaival felszerelt épület nemcsak esztétikai, hanem technikai szempontból is figyelemre méltó, hiszen kiváló minőségű alapanyagokból készült. A lépcsőház fűtése egy különlegesen kialakított légkamrán keresztül történik, amely a pincéből származik, és a földszinten lévő rácson át juttatja el a meleget. A bejáratnál elhelyezett csengőtáblák a házi telefon rendszerének részét képezik, így a látogatók könnyedén kapcsolatba léphetnek a lakókkal. A Luxfer betétes felülvilágítás és a nagyméretű ablakok minden napszakban ragyogó fényt árasztanak a lépcsőházra. Ráadásul az üveghengerekben közlekedő liftek nemcsak praktikusak, hanem igazán különleges élményt is nyújtanak a használóiknak.
A város talán leglátványosabb lépcsőháza, amely számos filmben, zenei klipben és reklámban is megjelent, nem csupán lenyűgöző lépcsőkorlátjával tűnik ki, hanem különleges tervezésével is. A híres épület mögött álló Hofstätter Béla és Domány Ferenc nemcsak a lépcsőházak formavilágát újította meg, hanem a bérlakás-építészet terén is forradalmi lépéseket tettek. Az általuk tervezett, prémium minőségű anyagokból készült házak tele vannak egyedi részletekkel, a folyosók kék burkolatától kezdve egészen a lakások praktikus gardróbjáig.