Franciaországban egyre fokozódik a feszültség, és a káosz határvonalán egyensúlyozik a politikai helyzet. Macron miniszterelnökének csupán egy csodára van szüksége ahhoz, hogy elkerülje a kormányválság mélyebb következményeit, hiszen az államfő is könnyen


Káosz közeleg Franciaországban - csak egy csoda mentheti meg Macron miniszterelnökét, a kormányválságba az államfő is belebukhat Dezse-Zelenka Dóra 2024-12-03

Csak egy csoda mentheti meg Michel Barnier-t, de úgy tűnik, ilyen nincs a láthatáron - írja a Politico. A francia miniszterelnök rövid, de eseménydús regnálása hamarosan véget érhet, mivel kormánya egy bizalmatlansági szavazás felé halad, amelyen várhatóan elbukik még a hét folyamán. Az ügy előzménye, hogy Barnier hétfőn a Nemzetgyűlésben bejelentette: parlamenti szavazás nélkül hirdeti ki a társadalombiztosítás jövő évi költségvetését, amelynek kompromisszumos javaslatát az alsó- és felsőház vegyesbizottsága jóváhagyta, de amelynek elfogadásához nem biztosított a nemzetgyűlési többség. Az ellenzéki pártok jelezték, bizalmatlansági indítvány nyújtanak be a kormány ellen, ez azonban a Macron által kinevezett miniszterelnök bukását fogja elhozni az előrejelzések szerint.

A francia kormány parlamenti szavazás nélkül hirdeti ki a társadalombiztosítási költségvetést. A bizalmatlansági indítványokról a szavazást szerdán tartja a Nemzetgyűlés, és amennyiben a két nagy ellenzéki csoport együtt szavaz, a kormány megbukik, írja az MTI.

A francia alkotmány értelmében egy törvényjavaslat parlamenti elfogadottnak számít, ha a miniszterek többsége beleegyezését adja a szavazás megkerüléséhez, és ha az ezt követően benyújtott bizalmatlansági indítvány 24 órán belül nem vezet a kormány leváltásához. Michel Barnier, a kormányfő, rövid nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy több napos tárgyalásokat folytatott minden frakcióval, és "a párbeszéd végére ért" minden képviselőcsoporttal. "Most van az igazság órája, amikor mindenkinek szembe kell néznie a saját felelősségével" – fogalmazott Barnier, majd hozzátette: "nem hiszem, hogy a franciák megbocsátanák nekünk, ha a saját érdekeinket a nemzet jövője elé helyezzük."

Párizs, 2024. október 1. – A varázslatos város színei és hangjai ma is lenyűgöznek, ahogy a levegőben érződik az őszi napfény melege. A Seine partján sétálva a fák aranysárga levelei táncolnak a szélben, miközben a távolból a Notre-Dame harangjainak zúgása hallatszik. Az utcákon a kávézók teraszain emberek isznak friss eszpresszót, és élvezik a pillanat varázsát, míg a művészek ecsettel a kezükben örökítik meg a város szépségeit. A romantika és a kultúra találkozása ez a nap, amelyben minden sarkon új felfedezések várnak.

Michel Barnier, Franciaország új miniszterelnöke, 2024. október 1-jén a nemzetgyűlés párizsi üléstermében bemutatja kormánya politikai programját. Az esemény különös figyelmet kelt, hiszen Barnier a francia politikai élet meghatározó alakja, és várhatóan jelentős lépéseket tervez a jövőre nézve. Az ülés nem csupán a kormányzati stratégiák ismertetésére szolgál, hanem a közvélemény és a politikai elemzők számára is fontos támpontokat ad a közelgő kihívások kezeléséhez.

MTI/EPA/Julien Mattia

Yael Braun-Pivet, a Nemzetgyűlés elnöke bejelentette, hogy a törvénytervezetet elfogadottnak kell tekinteni, majd szerda délutánig felfüggesztette az alsóház üléseit. Ezt követően, néhány perccel később, a Nemzetgyűlés folyosóján az ellenzéki Új Népfront nevű baloldali pártszövetség képviselői bejelentették, hogy hétfő este bizalmatlansági indítványt terjesztenek elő Michel Barnier kormánya ellen. Marine Le Pen, a jobboldali Nemzeti Tömörülés frakcióvezetője szintén azonnal reagált, kijelentve, hogy csoportja is bizalmatlansági indítványt kíván benyújtani, és kész támogatni a baloldali javaslatot a kormány megbuktatására.

A franciák belefáradtak abba, hogy folyamatosan sanyargassák és megalázzák őket. Nem hagyhatjuk, hogy így maradjanak a dolgok"

- mondta Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés vezetője hétfőn, miközben bejelentette, hogy pártja támogatni fogja a bizalmatlansági indítványt.

Ha a parlament valóban megfosztja Barniert a hatalmától, az történelmi esemény lenne, hiszen legutóbb 1962-ben fordult elő, hogy egy francia kormány bizalmatlansági szavazás során bukott meg. Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés képviselője kifejezte, hogy a kormány sorsa elkerülhetetlenül a vesztébe rohan, hacsak "valami csoda" be nem következik. Jelenleg azonban ilyen csoda nem tűnik valószínűnek. Barnier határozottan elutasította a jobboldal azon javaslatát, hogy halasszák el a nyugdíjak inflációkövetésének megszüntetését, egy döntés, amely több milliárd eurós költségekkel járna. Ez az elutasítás a végső összecsapás kezdete volt Marine Le Pennel, miután Barnier már korábban engedett néhány jobboldali követelésnek.

A szerdai parlamenti szavazás, amely sorsdöntőnek ígérkezik, a szakértők véleménye szerint nem csupán a francia kormány sorsát pecsételheti meg, hanem akár egy pénzügyi válságot is elindíthat az eurózóna második legnagyobb gazdaságában. Barnier az utóbbi időszakban minden lehetséges eszközt igénybe vett, hogy megnyugtassa a befektetőket és sikerre vigye a költségvetést, amely a súlyos büdzséhiány megszüntetésére irányul. Azonban most úgy tűnik, hogy ezek az erőfeszítések mindeddig hiábavalónak bizonyulhatnak.

A kormányválságba Macron is belebukhat

A Politico azt is írja, hogy Barnier bukása esetén még egy jó ideig nem fognak új választásokat kiírni. Franciaországban az alkotmány értelmében az elnök nem írhat ki új parlamenti választást, miután már júliusban megtörtént az előrehozott szavazás. Ez azt jelenti, hogy Macronnak új miniszterelnököt kell kineveznie, de az instabil politikai helyzet hónapokig elhúzódhat. Macron lemondása szintén lehetséges forgatókönyv lehet, bár az elnök határozottan tagadja, hogy erre készülne. Egyre több politikai elemző és ellenzéki szereplő, köztük Marine Le Pen, azonban arra figyelmeztet, hogy a kormányválságok sora addig folytatódhat, amíg Macron nem mond le.

A döntés végső soron Macron kezében van, hogy ki lesz az új miniszterelnök, de a francia politikai táj képének szétszakítottsága miatt rendkívül nehéz olyan jelöltet találni, aki tartósan biztosítani tudja a kormányzati stabilitást. Jelenleg úgy tűnik, hogy a politikai patthelyzet és a gazdasági instabilitás egyaránt hosszú távon rögzül Franciaországban.

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás példa: 🌟 "Hé, barátok! 🌈 Ma egy csodás napra ébredtem, és arra gondoltam, hogy megosztom veletek, mi inspirál mostanában! 💫 A természet csodái és a jó társaság mindig feltöltenek. Ti mit csináltok, hogy feltöltődjetek? 😊 #pozitívenergia #barátság" 🌿✨ Ha van konkrét téma, amiről szeretnél írni, szívesen segítek abban is!

Kapcsolódó témák: Emmanuel Macron, Franciaország, kormányválság, Marine Le Pen, Michael Barnier, és vezetői kérdések. Franciaország politikai színtere jelenleg izgalmas és kihívásokkal teli időszakot él meg. Emmanuel Macron elnök vezetése alatt az ország számos fontos döntést hozott, amelyek befolyásolják a jövőt. A kormányválság, amely a legutóbbi választások után alakult ki, újraértelmezte a politikai tájat, és felvetette a kérdést, hogy vajon Macron képes lesz-e stabilizálni a helyzetet. Marine Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés vezetője, folyamatosan kihívást jelent Macron számára, és a választási versenyben egyre nagyobb támogatottságot élvez. Eközben Michael Barnier, aki korábban az EU Brexit-tárgyalásainak vezetője volt, szintén aktívan részt vesz a francia politikai diskurzusban, és potenciális alternatívát kínálhat a hagyományos pártokkal szemben. Ezek a dinamikák folyamatosan formálják Franciaország jövőjét, és a politikai vezetők szerepe kulcssá válik a következő hónapokban.

Related posts