Izrael támogató bíró fogja átvenni a Nemzetközi Bíróság elnöki posztját.

**MEGALKUVÁS NÉLKÜL!** A világunk folyamatosan átalakul, a hírek özöne könnyedén elnyelheti a figyelmünket. De egy dolog időtlen marad: a Hetek elkötelezett küldetése, amelyet olvasóival közösen valósít meg. A hit, a család és a nemzet iránti szeretet áll ennek a középpontjában. Ha Ön is szeretné támogatni ezt a nemes munkát, akkor az előfizetésével hozzájárulhat a célhoz: további információkért látogasson el a hetek.hu/elofizetes oldalra!
Sebutinde a jelenlegi elnök, Nawaf Salam leköszönését követően veszi át a vezetést, aki Libanon következő kormányát fogja vezetni, miután a parlament őt szavazta meg kormányfőnek.
Az ICJ vezetői posztján bekövetkező váltásra kulcsfontosságú időszakban kerül sor, mivel Izrael a tervek szerint júliusban fogja előterjeszteni a Dél-Afrika által felhozott vádakkal szembeni védekezését. A bíróság alapszabálya szerint az elnök - akit háromévente választanak meg a testület tagjai szavazással - felügyeli az intézmény adminisztratív ügyeit, elnököl a testületekben, és döntő szavazattal rendelkezik azokban a bírósági ügyekben, melyekben szavazategyenlőség áll fenn.
A bírónő közelmúltban hozott ítélete az Izrael és Hamász közt folyó háború ügyében különösen nagy visszhangot váltott ki a nemzetközi jog világában. Elutasította ugyanis a Dél-Afrika által a gázai háború leállítását elrendelő ideiglenes végzés iránti kérelmet, arra hivatkozva, hogy a konfliktus mind jellegét, mind történelmi kontextusát tekintve alapvetően politikai, nem pedig jogi jellegű, és ezért nem tartozik a bíróság hatáskörébe. Az ügyben eljáró 17 bíró közül ő volt az egyedüli állandó bíró, aki töretlenül kiállt Izrael mellett és ellenezte, hogy bármiféle ideiglenes intézkedést rendeljenek el a zsidó államra vonatkozóan. Álláspontja hatalmas diplomáciai port kavart. Uganda ENSZ-nagykövete, Adonia Ayebare nyilvánosan el is határolódott a döntéstől, hangsúlyozva, hogy a Nemzetközi Bíróság döntése nem tükrözi Uganda hivatalos álláspontját.
A Dél-Afrika által megfogalmazott vádak és az Izrael-ellenesség témáját alaposan körbejártuk cikkünkben.
Ami az új elnök előéletét illeti, Julia Semusso néven 1954 februárjában született Uganda központi tartományában. Felemelkedése azzal kezdődött, hogy 1996-ban kinevezték az ugandai Legfelsőbb Bíróság bírójává, ahol három kulcsfontosságú korrupcióellenes vizsgálat vezetésével tűnt ki a hazai közéletben. A bírónő nemzetközi hírnevét a Sierra Leone-i háborús bűncselekményekkel foglalkozó különleges bíróságba való 2005-ös kinevezése alapozta meg, ahol meghatározó szerepet játszott Charles Taylor libériai elnök perének elbírálásában. Hét évvel később, 2012 februárjában történt kinevezése az ICJ-be újabb utat nyitott számára karrierje folytatásához, ahol ő lett az első afrikai nő a bíróság tagjai közt.