Íme a tokenizált részvény: vajon valóban képes lesz meghódítani a világot?

A Robinhood, amely már 26 millió ügyféllel büszkélkedhet, egy hagyományos pénzügyi (TradFi) részvénykereskedési platform, amely az Arbitrum blokklánc segítségével tokenizálja a részvényeket, és ezeket az EU-ban élő felhasználóknak kínálja. Ez a tokenizált részvények bevezetése jelentős lökést adhat a kriptovaluták elterjedésének, ugyanakkor a szakértők figyelmeztetnek, hogy ezek nem feltétlenül garantálják a jogi értelemben vett tulajdonjogot. Még hosszú út áll előttünk, hogy a kripto és a hagyományos pénzügyi világ valóban harmonikusan összeolvadjon.
A héten a Gemini is belevágott a tokenizált részvények világába, elindítva saját termékeit az Arbitrum platformon az Európai Unióban. A tokenizált részvények amerikai piacra való bevezetése viszont már csak hónapok kérdése lehet. Ezt a folyamatot felgyorsította, hogy a dShares kibocsátója, a Dinari megszerezte a bróker-kereskedői engedélyt, míg az Ondo Finance sikeresen felvásárolta az Oasis Prót, hogy kihasználhassa az engedélyeik adta lehetőségeket, ahogy arról a cointelegraph.com beszámolt.
A Coinbase kriptotőzsde már 2018 óta igyekszik tokenizált részvények bevezetésére az Egyesült Államok piacán, és a hírek szerint az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) jóváhagyását kívánja megszerezni ehhez. Paul Grewal, a cég jogi igazgatója, hangsúlyozta, hogy a tokenizált részvények "a pénzügyi szektor és a vállalatok jövője szempontjából kiemelt fontosságúak". Érdemes megjegyezni, hogy ez nem az első kísérlet a tokenizált részvények bevezetésére; a múltban is számos próbálkozás történt ezen a téren.
Hátrányok
Bár a tokenizáció számos előnnyel jár, a Robinhood vagy éppen a Kraken kriptotőzsde által a részvények tokenizálására használt modelleknek jelentős hátrányai is vannak. A kritikusok azzal érvelnek, hogy a Robinhood által kínált tokenizált részvény csupán egy "valahol" tartott részvény szintetikus megjelenése, és nem biztosít semmilyen részvényesi jogot és védelmet, amely a valódi tulajdonjoggal jár.
A Robinhood esetében a tokenizált részvények az EU-szabályozás értelmében származtatott termékeknek minősülnek, még akkor is, ha a modell engedéllyel rendelkező amerikai bróker-kereskedőket használ, akik tokenizált részvényeket bocsátanak ki és őrzik az alapul szolgáló eszközöket.
Tenev a „valódi részvény által biztosított származtatott eszköznek” hívja.
Jelenleg a tokenizált részvények jogi helyzete meglehetősen homályos, hiszen a Robinhood próbálja kihasználni a lehetőségeket, de ezek a tokenizált részvények egyelőre csupán az Európai Unió területén érhetők el. Mivel a Robinhood egy amerikai tőzsdén bejegyzett bróker-kereskedővel működik együtt az amerikai értékpapírok vonatkozásában, fennáll a lehetőség, hogy az amerikai szabályozó hatóságok, mint például az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC), akár meg is tilthatják ezt a gyakorlatot. Az Értékpapír-ipari és Pénzügyi Piacok Szövetsége (SIFMA) már jelezte, hogy sürgeti az SEC-t, hogy utasítsa el azokat a kereskedési modelleket, amelyek nem illeszkednek a részvények Nemzeti Piaci Rendszeréhez.
Az SEC új vezetője, Paul Atkins, határozottan kifejezte elvi támogatását a tokenizáció iránt. "A tokenizáció valóban egy újító megközelítés. Feladatunk az SEC-nél, hogy arra összpontosítsunk, miként tudjuk elősegíteni az innováció fejlődését a piacon" – hangsúlyozta.