Bár a helyzet nem túl fényes, sajnos ismét az utolsó helyen állunk: Magyarországon a legkisebb a fogyasztás az egész Európai Unióban. | szmo.hu

Az Eurostat legújabb jelentése alapján a magyar életszínvonal továbbra is a leggyengébb az Európai Unióban, nem csupán a tavalyi évhez képest, hanem az idei esztendőre is érvényes. Szomorú tény, hogy a környező országok többsége már jelentős előrelépést mutatott, és a különbség egyre inkább érezhető.
2024-ben ismét Magyarországon volt a legalacsonyabb a háztartások fogyasztása az Európai Unió tagállamai közül - derült ki az Eurostat friss, tegnap nyilvánosságra hozott becsléséből. Az uniós statisztikai hivatal az egy főre jutó tényleges fogyasztást (AIC) vizsgálta, amely a megvásárolt áruk és szolgáltatások értékét mutatja, figyelembe véve az országok árszínvonalát is.
Az AIC valójában egy sokkal árnyaltabb képet fest az életszínvonalról, mint a GDP, mivel közvetlenül az emberek tényleges fogyasztási szokásait tükrözi. Ezáltal pontosabb rálátást nyújt arra, hogy a lakosság milyen mértékben élvezi a gazdasági javakat, és mennyire képes kielégíteni szükségleteit a mindennapi életben.
A 27 uniós tagállam közül csupán kilenc országban haladta meg a fogyasztás mértéke az uniós átlagot. Különösen figyelemre méltó Luxemburg, ahol a mért fogyasztási szint 41 százalékkal túlszárnyalta az uniós átlagot. A második helyen Hollandia áll, 20 százalékos többlettel, míg Németország a harmadik helyet foglalja el, 18 százalékos eltéréssel az átlagtól.
Magyarország ezzel szemben az utolsó pozícióban végzett.
A régió több országa is előttünk jár. Szlovákia és Horvátország 22 százalékos eltéréssel szerepeltek az uniós átlaghoz képest. Lengyelország 16 százalékon, Románia pedig 12 százalékon áll, vagyis jóval közelebb vannak az európai átlaghoz, mint Magyarország.
Ha a GDP-t nézzük, ott valamivel kedvezőbb a kép.
A környező országok közül Szlovénia és Csehország kiemelkedően teljesítettek, hiszen 91%-os értékkel büszkélkedhetnek. Litvánia sem maradt le, 88%-os eredménnyel zárta a vizsgálatot. Magyarországot pedig megelőzte Észtország, Lengyelország és Románia, mindannyian 78-79%-os aránnyal zárták a versenyt.
A legmagasabb egy főre jutó GDP-értéket Luxemburgban mérték: ott az uniós átlag 242 százalékát is eléri. Második helyen Írország áll 211 százalékkal, harmadik pedig Hollandia lett, 136 százalékkal.