A bőrünk és a tenyerünk különféle elváltozásai árulkodhatnak a pajzsmirigy működésének rendellenességeiről.


A bőrön megjelenő eltérések sokszor figyelmeztető jelek lehetnek az egészségünkkel kapcsolatban. Nézzük meg közelebbről négy olyan bőrproblémát, amelyek pajzsmirigy működési zavaraira utalhatnak!

A testsúlyunk, hajunk, bőrünk állapota mind figyelemfelhívó lehet. Ha az alábbi tüneteket tapasztalja, érdemes orvoshoz fordulni, mivel ezek mind pajzsmirigyzavarokra utalhatnak. Dr. Borús Hajnal, a Budai Endokrinközpont endokrinológus szakorvosjelöltje a következő bőrpanaszokra hívja fel a figyelmet, mivel könnyen lehet, hogy endokrin problémát jeleznek.

A bőr sejtjei folyamatosan megújulnak, de ha a pajzsmirigy hormontermelése nem megfelelően működik, az jelentős hatással lehet erre a folyamatra, és akár dehidratációt is eredményezhet. Különösen a pajzsmirigy alulműködésének egyik figyelemre méltó jele a bőr szárazsága, amely pikkelyesen hámlik, és sok esetben ekcémás elváltozásokkal is társul. Egy kutatás alapján a pajzsmirigy alulműködésben szenvedő betegek közel 74%-a tapasztalja a bőrszárazság kellemetlen tüneteit.

A vitiligo egy pigmentációs zavar, amely az epidermális melanocyták ellen irányuló autoimmun reakció következményeként alakul ki. E betegség gyakran társul más autoimmun rendellenességekkel, köztük a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel is. Ezért, ha valakinél vitiligo-t diagnosztizálnak, elengedhetetlen a pajzsmirigyhormonok és az antitestek laboratóriumi vizsgálatának elvégzése.

A sárgás elszíneződések a tenyéren gyakori a kétkezi munkát végzőknél, hiszen a fizikai munka miatt kialakuló bőrkeményedés és a szennyeződések könnyen elszínezhetik a tenyéren lévő bőrt. Azonban Hashimoto betegség is okozhatja a problémát, ugyanis ekkor nagy mennyiségű béta-karotin halmozódhat fel, mivel zavart szenved az A-vitamin anyagcsere, s a béta karotin nem tud megfelelő mértékben A-vitaminná alakulni - ez pedig sárgás-narancsos elszíneződést eredményezhet a bőrben.

A rosacea egy gyakori bőrbetegség, amely elsősorban az arcon jelentkezik, és jellemzője a bőrpír, az értágulatok megjelenése, valamint a kis göbök kialakulása. Számos kutatás mutatott rá arra, hogy ennek a kellemetlen állapotnak lehet kapcsolata az autoimmun pajzsmirigy betegségekkel. Dr. Borús Hajnal, a Budai Endokrinközpont endokrinológus szakorvosjelöltje szerint nem csupán rontja a rosaceás bőr állapotát, hanem a hormonális zavarok is hozzájárulhatnak a probléma megjelenéséhez.

Amennyiben valaki az említett panaszokat tapasztalja, érdemes vizsgálatokat végeztetnie pajzsmirigyzavarok irányában, mely laborvizsgálatot (TSH, fT4, fT3, rT3, aTPO, aTG) és a szerv ultrahangos ellenőrzését foglalja magában. Ha bebizonyosodik a pajzsmirigy probléma, akkor a megfelelő terápia hatására általában a zavaró tünetek mérséklődnek vagy teljes egészében megszűnnek.

Related posts