Hullámtörés - Női Krisztus-történet a Radnóti színpadán A Radnóti Színház színpadán életre kel a női Krisztus-történet, amely új megvilágításba helyezi a klasszikus narratívát. Ez a különleges előadás a színpadi művészet erejét kihasználva, egyedi perspe

Május 3-án, szombaton kerül sor a Radnóti Színházban az évad záró premierjére, ahol Lars von Trier híres filmje, a Hullámtörés színpadi változata debütál. A művet Bíró Bence álmodta színpadra, Szenteczki Zita rendezésében, így a nézők egy különleges és izgalmas élményben részesülhetnek.
Van egy távoli tengerparti település, ahol az idő mintha megállt volna. Itt él egy közösség, amely elzárkózott a modern világ zajától, és puritán elveket követve formálja mindennapjait. E hely lakói mély vallásos meggyőződésük alapján élik életüket, hagyományaik szigorú keretei között, ahol a hit és a közösség összetartása mindennél fontosabb.
Egy olyan közösségről van szó, ahol a férfiak alakítják a törvényeket, míg a nők feladata, hogy tiszteletben tartsák és követik azokat. Ebben a világban a férfiak felelőssége, hogy olyan szabályokat alkossanak, amelyek a közösség jólétét szolgálják, míg a nők szerepe a rend és a harmónia fenntartása, hiszen a törvények tisztelete alapvető a közös élet számára.
Zokszó nélkül elfogadják a sorsukat.
De Bess (Sodró Eliza) más, mint a többiek. Nem képes elfedni az érzéseit, összeszorított foggal tűrni
az őt ért nehézségeket. Bess érzelmes, áradó, gyermekien őszinte személyisége miatt különcként
Tekintenek rá, mint egy különleges fényforrásra, amely mindig készen áll arra, hogy másokat támogasson. Segítőkész természete és vallásos elkötelezettsége egyedülállóan vonzóvá teszi őt. Csupaszív lányként mindenki szereti és elfogadja, hiszen a jóság és az empátia ragyogása körülveszi. Amikor…
megismerkedik Jannal (Pál András), nagyot fordul vele a világ.
A férfi iránt táplált szerelme, a testiség csodáinak felfedezése, valamint a férfi szabad szelleme és játékos természete mind-mind olyan élmények, amelyek mélyen megérintik a lelkét.
emancipált gondolkodása, a minden gondolatát átszövő szenvedély új világot nyit meg számára. Úgy
véli, a férfiban otthonra talált. Amikor a mézeshetek leteltével Jan visszamegy dolgozni az
Az olajfúrótorony magányos magasságában Bess lelkében egy üresség terjedt el, ahogy a férfi hiánya egyre inkább elviselhetetlenné vált. Az Istennel való mély és személyes kapcsolata révén próbálta megtalálni a vigaszt, ám a szívében tátongó űr csak nőtt és nőtt, mintha a torony fölött lógó felhők is az ő fájdalmát tükröznék. Az imák csendje, a szél zúgása, mind-mind emlékeztették a szeretett férfi elvesztésére, akinek emléke ott lebeg a levegőben, mint egy elfeledett dallam.
lány könyörög a "Legnagyobb Jóhoz", hogy hozza vissza hozzá. Ám Bess Istene ugyanolyan kegyetlen,
Ahogyan a gyülekezet formálta őt, úgy a lány álma valóra válik, ám a férfi visszatérése mégis egy új fejezetet nyit az életükben.
Kihívások elé állítja mindkettőjüket.
A Hullámtörés egy különleges női Krisztus-történetként is felfogható, amelyet 15 stációra osztottunk. Ezen állomások révén...
Ellenére nem szeretnénk egy konkrét vallási kerethez kötni, inkább szélesebb perspektívából közelítjük meg a hit és a spiritualitás kérdéskörét. Célunk, hogy feltárjuk a vallásos élmények és a lelki felfedezések sokszínűségét, amely a különböző kultúrákban és hagyományokban megjelenik.
"A közösség megtartó és egyben veszélyes erejéről beszélt Szenteczki Zita rendező a nyílt próbán. Kiemelte, hogy a közösségek képesek támogatni és összefogni az embereket, de ugyanakkor komoly nyomást is gyakorolhatnak egyénekre. Szavai különösen aktuálisak a mai világban, ahol a társadalmi kapcsolatok dinamikája folyamatosan változik."
azt is hozzátette, hogy nem akar senkit felmenteni vagy mártírrá tenni, inkább az a kérdés
foglalkoztatja, hogy mennyire nehéz megtartani az áldozathozatal vagy az önfeláldozás arányait:
Lényeges, hogy az egyén képes legyen kifejezni a saját szükségleteit és határait, miközben el tudja fogadni, ha bizonyos dolgokról le kell mondania.
"Az emberek közötti kapcsolatok sokszor arról szólnak, hogy mit tehetünk egymásért, és hogyan járulhatunk hozzá egy közös cél megvalósításához. Az igazi érték abban rejlik, amikor a saját érdekeinket háttérbe szorítva, egy nagyobb ügyért dolgozunk együtt. Ez a szolidaritás és az összefogás ereje, amely képes megváltoztatni a világot."