Hivatalos bejelentés! Az elnök súlyos nehézségekbe ütközött a veszélyhelyzeti kormányzás során: minden jel arra utal, hogy a helyzet komoly aggodalmakat vet fel - Pénzcentrum.

Yoon Suk Yeol, Dél-Korea elnöke, nyilvános bocsánatkérő nyilatkozatot tett a nemzet előtt, miután a hadiállapot bevezetésére irányuló kísérlete súlyos politikai zűrzavart idézett elő az országban. Az elnök elismerte, hogy döntése aggodalmat és kényelmetlenséget váltott ki a dél-koreai állampolgárok körében, és hangsúlyozta, hogy kész vállalni a jogi és politikai következményeket a tettéért – számolt be róla a CNN.
Ahogyan már említettük, Dél-Koreában rendkívüli és zűrzavaros helyzet bontakozott ki, miután az elnök váratlanul hadiállapotot hirdetett ki. Ez az esemény 1980 óta példa nélküli, és komoly aggodalmakat keltett a lakosság körében.
Most az elnök egy rövid, kétperces beszéd keretében osztotta meg sajnálatát a történtek kapcsán.
A szükségállapot kihirdetése az államügyekért végső felelősként való elkeseredésemből fakadt. Mélységesen sajnálom és őszintén bocsánatot kérek a polgároktól, akiket bizonyára nagy megrázkódtatás ért.
- mondta el Yoon.
A felháborodás kedden késő este robbant ki, amikor Yoon váratlan televíziós beszédében hadiállapotot hirdetett. Az elnök éles kritikát fogalmazott meg a fő ellenzéki párttal szemben, azt állítva, hogy azok Észak-Korea iránti szimpátiát mutatnak, és "államellenes tevékenységekbe" bonyolódtak. A beszédében hivatkozott a parlamenti többséggel rendelkező Demokrata Párt által benyújtott indítványra is, amely a legfőbb ügyészek felelősségre vonását és a kormány költségvetési javaslatának elutasítását célozta meg.
A rendelet azonban nem tartott sokáig. Alig hat órával később a törvényhozók, a katonák társaságában, betörtek a parlamentbe, és egyöntetűen eltörölték azt. A katonai szükségállapot bevezetését az egész országban sokkoló és dühítő reakciók kísérték, hiszen az emberek emlékeiben még élénken éltek a katonai diktatúra évtizedei alatt tapasztalt hadiállapot borzalmai.
Az elnökre nehezedő nyomás az azóta eltelt napokban egyre nőtt. Tüntetők és ellenzékiek követelték a felelősségre vonását, és még saját pártján és a hadseregen belül is megingott a támogatottsága. Han Dong-hoon, Yoon saját Népi Erő Pártjának vezetője újságíróknak nyilatkozva kijelentette: Lehetetlen, hogy az elnök folytassa normális feladatait, és hozzátette, hogy elkerülhetetlen a korai lemondása.
Új részletek kerültek napvilágra arról a letartóztatási listáról, amelyet az elnök a felfordulás során állított össze. Röviddel a szükségállapot kihirdetése után Yoon állítólag telefonon közölte Hong Jang-wonnal, a Nemzeti Hírszerző Szolgálat első igazgatóhelyettesével, hogy éljen a lehetőséggel, és "tartóztasson le és takarítson ki mindent".
Yoon a bocsánatkérésében világossá tette, hogy nem tervez újabb próbálkozást az alkotmánymódosítással kapcsolatban. Az elnök hangsúlyozta: a politikai helyzet stabilizálásának eszközeit a pártomra bízom, figyelembe véve a mandátumom hátralévő időszakát is.